Naukowczynie z PG na liście TOP-100 Women in AI | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-25

Naukowczynie z PG na liście TOP-100 Women in AI

grafika TOP 200 Women
Prof. Bożena Kostek z WETI oraz absolwentka tego wydziału, dr Alicja Kwaśniewska, a także mgr inż. Agnieszka Mikołajczyk z WEiA znalazły się na liście TOP-100 Women in AI. To nierangowana lista znakomitych kobiet (Polek i cudzoziemek, które w Polsce pracują) zajmujących się zawodowo tematyką sztucznej inteligencji, przygotowana przez fundację „Perspektywy”.  

Śladem poprzednich zestawień (TOP-20 Women in Cybersecurity w 2019 r. i TOP-15 Women in 5G w 2020 r.) TOP-100 Women in AI powstało w związku z organizowanym 7-8 czerwca wydarzeniem Perspektywy Women in Tech Summit 2022 – największą w Europie konferencją dla kobiet w technologiach. Podczas konferencji, z listy wszystkich kobiet zawodowo związanych z AI kapituła pod przewodnictwem prof. Aleksandry Przegalińskiej wybierze Top of the Top, czyli 10 najwybitniejszych ekspertek od AI w Polsce (po jednej w każdej z kategorii), które otrzymają Excellence in AI Awards.

Celem inicjatywy TOP-100 Women in AI jest wypromowanie wybitnych kobiet pracujących nad rozwiązaniami sztucznej inteligencji. Jak podają organizatorzy ­– najważniejszą rzeczą jest zadbanie  o wzrost liczby ekspertów (zgodnie z badaniami PARP w Polsce do 2025 r. może być potrzebnych ponad 200 tys. informatyków specjalizujących się w obszarze sztucznej inteligencji), a przede wszystkim ekspertek od AI. Tylko bowiem niwelując obecną dysproporcję płci w tym obszarze (zaledwie 13 proc. pracujących nad rozwiązaniami AI w Polsce osób to kobiety – raport Digital Poland 2020), można sprawić, że sztuczna inteligencja będzie przynosiła odpowiedzi na różnorodne potrzeby i wyzwania. 

Nominacja w kategorii AI Research

Prof. Bożena Kostek jest kierownikiem Laboratorium Akustyki Fonicznej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki i ekspertką z zakresu inżynierii dźwięku. Od 2013 jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. W 2010 r. uzyskała tytuł Fellow nadany przez tow. naukowe Audio Engineering Society, a w 2020 uzyskała tytuł Fellow nadany przez tow. naukowe Acoustical Society of America.

Badania prowadzone przez prof. Kostek w interdyscyplinarnej dziedzinie inżynierii dźwięku, która leży na pograniczu akustyki, nauk kognitywnych i informatyki, zaowocowały wieloma osiągnięciami naukowymi w postaci licznych publikacji (ponad 600) oraz wdrożeniami.

W dorobku badawczym prof. Kostek można wyróżnić dwa nurty związane z zastosowaniami inżynierii dźwięku. Dwie zagraniczne monografie („Soft Computing in Acoustics”,  „Perception-based Data Processing in Acoustics”) nawiązują do wciąż dokonującego się przełomu technologicznego w informatyce muzycznej, a w szczególności w inteligentnym przetwarzaniu, wyszukiwaniu i rekomendacji muzyki. Drugi nurt związany jest z badaniami naukowo-aplikacyjnymi w szeroko rozumianej informatyce medycznej, koncentrującymi się przede wszystkim wokół interfejsów komunikacji człowiek-komputer. Wynikiem tych prac była współautorska monografia „Technika komputerowa w audiologii, foniatrii i logopedii” oraz liczne wdrożenia w tych dziedzinach, nagradzane na światowych i europejskich wystawach wynalazków.

Nominacja w kategorii AI Research

Mgr inż. Agnieszka Mikołajczyk po raz drugi gości w zestawieniu fundacji „Perspektywy”. W 2021 roku znalazła się wśród piętnastu kobiet zajmujących się tematyką 5G. Studentka studiów doktoranckich na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki, prowadzi badania na algorytmach AI i ich objaśnialności (ang. Explainable AI). 

Jest pomysłodawczynią i projektantką aplikacji, która zainstalowana na telefonie komórkowym może diagnozować znamiona skórne pod kątem zmian nowotworowych. W swojej pracy naukowej skupia się na tzw. deep learningu czyli głębokim uczeniu. Celem tych badań jest jak najbardziej skuteczny rozwój sieci neuronowych w algorytmach.
Zaangażowana w wiele projektów naukowych, edukacyjnych i społecznych, m.in. „Detect waste in Pomerania” – projekt będący odpowiedzią na zanieczyszczenie środowiska czy „Hear.ai” , w którym z grupą entuzjastów tworzą rozwiązania AI by czynić świat bardziej dostępnym dla osób niesłyszących i poszerzać wiedzę na temat korzystania ze sztucznej inteligencji w języku migowym.

Nominacja w kategorii AI Rising Star

Dr inż.  Alicja Kwaśniewska, absolwentka i b. doktorantka Politechniki Gdańskiej (WETI). W swojej rozprawie doktorskiej zaproponowała rozwiązania AI, mające na celu poprawę dokładności bezdotykowej oceny parametrów życiowych, na podstawie sekwencji termicznych o niskiej rozdzielczości. Opracowała wiele nowatorskich rozwiązań dla służby zdrowia. Jest mentorką w projekcie Hear AI (praca nad rozwiązaniami sztucznej inteligencji do zrozumienia języka migowego).

Obecnie pracuje jako architekt oprogramowania w firmie SIMa.ai, specjalizującej się w aplikacjach AI. W kręgu jej zawodowych zainteresowań znajdują się rozwiązania dla pojazdów autonomicznych bezzałogowych, inteligentnych domów oraz tworzenie aplikacji do zdalnej opieki zdrowotnej. Jest również współzałożycielką Międzynarodowej Letniej Szkoły Głębokiego Uczenia (International Summer School on Deep Learning). Autorka ponad 20 publikacji naukowych.

Zobacz wszystkie nominacje

534 wyświetleń