Kolejny rok na podium. PG wśród najlepszych uczelni technicznych w Polsce | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-06-22

Kolejny rok na podium. PG wśród najlepszych uczelni technicznych w Polsce

Nagrodzeni w grupie
Od lewej: dr inż. Arkadiusz Ostojski, prof. uczelni, prodziekan WILiŚ, dr hab. inż. Joanna Żukowska, prof uczelni, dziekan WILiŚ, prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki GUMed. Fot. mat. GUMed
Politechnika Gdańska po raz drugi zajęła trzecie miejsce wśród najlepszych uczelni technicznych, a także utrzymała szóstą pozycję w klasyfikacji wszystkich uczelni w kraju w tegorocznym rankingu szkół wyższych Fundacji „Perspektywy”. Natomiast w Rankingu Kierunków Studiów inżynieria środowiska prowadzona na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska została uznana za najlepszą w Polsce.

„Ranking Szkół Wyższych Perspektywy” prowadzony jest od 1999 roku i jest najważniejszym oraz najpopularniejszym tego rodzaju rankingiem w Polsce. Uwzględnia on wszystkie uczelnie wyższe: zarówno publiczne, jak i niepubliczne (poza uczelniami artystycznymi), które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. Nad prawidłowością i rzetelnością przygotowania rankingu czuwa Kapituła, której przewodniczącym jest prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.

W tegorocznej edycji Politechnika Gdańska zajęła 6. miejsce w klasyfikacji generalnej, zajmując jednocześnie najwyższą pozycję wśród uczelni w północnej Polsce. Natomiast w klasyfikacji polskich uczelni technicznych Politechnika Gdańska po raz drugi znalazła się na podium, zajmując 3. miejsce. Liderem pozostała Politechnika Warszawska, a druga pozycja przypadła Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– Drugi rok z rzędu udało się nam stanąć na podium wśród najlepszych uczelni technicznych w kraju. Z jednej strony bardzo nas to cieszy, a z drugiej motywuje do jeszcze cięższej pracy – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Utrzymanie tak wysokiej lokaty jest potwierdzeniem naszej pozycji w kraju, a zarazem wskazówką dla kandydatów, że wybierając naszą uczelnię, wybierają najwyższą jakość kształcenia i najlepsze możliwości rozwoju kariery zawodowej.

Zobacz Ranking Szkół Wyższych 2022

Pierwsze miejsce dla kierunku inżynierii środowiska

W Rankingu Kierunku Studiów, który ogłaszany jest równocześnie z rankingiem uczelni, kierunek inżynieria środowiska, prowadzony na WILiŚ został uznany najlepszym kierunkiem w swojej kategorii w kraju (w ubiegłych latach była to trzecia pozycja w 2020 r. i druga w 2021 r.)

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się architektura, natomiast trzecią pozycję w kraju przyznano kierunkom: automatyka i robotyka, chemia, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika i technologia chemiczna. Na czwartym miejscu uplasowały się kierunki: budownictwo, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, mechatronika oraz zarządzanie.

Ranking Kierunków Studiów to uporządkowana informacja o najpopularniejszych kierunkach studiów prowadzonych w polskich uczelniach akademickich. W rankingu 2022 „Perspektywy” oceniły 73 grupy kierunków studiów (dwa więcej niż przed rokiem) w 9. dziedzinach obejmujących nauki: humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, ścisłe, przyrodnicze, techniczne, medyczne i o zdrowiu, a także rolnicze, leśne i weterynaryjne oraz teologiczne (nie oceniano kierunków artystycznych).

Zobacz Ranking Kierunków Studiów 2022

1331 wyświetleń