Data dodania: 2022-09-20
Kpt. Zbigniew Sulatycki patronem „szkoły kapitanów” w Iławie
Ośrodek szkoleniowy dla kapitanów i pilotów statków, położony nad jeziorem Silm w miejscowości Kamionka k. Iławy, należy do jednej z zaledwie trzech tego typu instytucji w Europie i pięciu na świecie. Kapitanowie z całego świata uczą się tu przeprowadzać statki przez śluzy, kanały i wpływać do portów. W dowód uznania wieloletniej pracy na rzecz rozwoju polskiej branży morskiej oraz samej placówki, będzie on teraz nosić imię kpt. ż.w. Zbigniewa Sulatyckiego.
Uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwiskiem patrona odbyła się w poniedziałek 19 września. Gośćmi wydarzenia byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister Marek Gróbarczyk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.
Politechnikę Gdańską reprezentowali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz prof. PG Marek Dzida, który prowadził uroczystość. Udział w niej wzięli również rektorzy innych uczelni związanych z branżą morską, tj. prof. kpt. ż.w. Adam Weintrit (Uniwersytet Morski w Gdyni), prof. PM, kpt. ż.w. Wojciech Ślączka (Politechnika Morska w Szczecinie), kontradmirał prof. Tomasz Szubrycht (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni) oraz prof. PK Danuta Zawadzka (Politechnika Koszalińska).
„To dla mnie wielkie przeżycie”
Gości przywitał prof. PG Marek Dzida, przewodniczący Rady Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska w Iławie oraz Jacek Nowicki, dyrektor zarządu Fundacji, która w imieniu założycieli – Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Miasta Iława – prowadzi i zarządza „szkołą kapitanów”.
– Dzisiejsza uroczystość to dla mnie wielkie przeżycie – mówił do zgromadzonych kpt. Zbigniew Sulatycki. – Spędziłem w tym ośrodku naprawdę dużo czasu i pobyt tu wspominam jako wspaniałą szkołę życia. Tym bardziej wyróżnienie, które mnie spotkało, jest dla mnie szczególnie ważne – dodał nowy patron ośrodka.
Premier RP Mateusz Morawiecki podkreślił z kolei rolę kształcenia przyszłych pokoleń kapitanów i pilotów statków.
– Budowanie kompetencji i umiejętności kadr w branży morskiej jest równie ważne, co inwestycje infrastrukturalne. Jest to sprawa niezwykłej wagi, a jednym z ojców i opiekunów tego elementu wspierania gospodarki morskiej jest od dawna właśnie kpt. Zbigniew Sulatycki. To dzięki takim ludziom jak pan kapitan, możliwe jest budowanie siły i konkurencyjności naszej gospodarki.
– Ośrodek, w którym się znajdujemy, należy do zaledwie kilku tego rodzaju na całym świecie – podkreśla prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Oznacza to, że szkolenia, które odbywają tu przyszli kapitanowie największych morskich jednostek, są elitarne i aktywnie wspierają rozwój gospodarki morskiej. Z kolei kpt. Zbigniew Sulatycki ma na tym polu wielkie zasługi, stąd uważam, że ośrodek nie mógł mieć lepszego patrona – dodaje.
O patronie ośrodka
Kpt. Zbigniew Sulatycki urodził się 23 sierpnia 1933 w Skarżysku Kamiennej. Ukończył Technikum Elektryczne we Wrocławiu i Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów w Szczecinie, studiował w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie (z której w 1953 r. został relegowany m.in. za zatajenie faktu, iż jego ojciec przed wojną był oficerem Wojska Polskiego). Dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej uzyskał ostatecznie w 1973 roku w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.
Pracował m.in. w Polskich Liniach Oceanicznych, Urzędzie Morskim w Gdyni, Kapitanacie Portu, a także jako kapitan statków, pilot morski, ekspert przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego w Gdyni. W 1990 roku został przewodniczącym zespołu doradców ministra transportu i gospodarki morskiej, a następnie podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej. Współtworzył wiele raportów na temat stanu środowiska Zatoki Gdańskiej, rybołówstwa, przemysłu stoczniowego.
Od 1980 r. – członek Solidarności i Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1995 r. założył Polskie Stowarzyszenie Morsko- Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, współpracuje z wieloma instytucjami polonijnymi na świecie, od 2016 roku przewodniczy Konwentowi Morskiemu. Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Kpt. Sulatycki został też uhonorowany m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
„Szkoła kapitanów”
Badawczo Rozwojowy Ośrodek Manewrowania Statkami, prowadzony praz Fundację Bezpieczeństwa Żeglugi z Iławy, nazywany jest popularnie „szkołą kapitanów”. Powstał w 1980 roku, a założycielami były: Politechnika Gdańska, Akademia Morska w Gdyni (obecnie: Uniwersytet Morski w Gdyni) oraz miasto Iława. Kieruje nim Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska z siedzibą w Iławie.
„Szkoła kapitanów” należy do unikalnej, bo jednej z pięciu placówek tego typu na świecie, pozostałe znajdują się we Francji, USA, Anglii i Australii. Na jeziorze Silm odtworzono w skali 1:24 wybrane porty, kanały, rzeki i inne miejsca uciążliwe dla manewrowania. Treningi oczywiście nie są przeprowadzane na ogromnych tankowcach mierzących po kilkaset metrów - znajdują się tam bowiem statki będące niemal idealnymi kopiami jednostek już istniejących, tylko o dużo mniejszych rozmiarach (w skali 1:16 lub 1:24). Zachowano w nich jednak proporcje dot. masy i wymiarów, jak również mocy silników.
Dotychczas szkolenie odbyło tam kilka tysięcy osób z ok. 50 krajów.