Data dodania: 2022-12-05
XIV Konwent Morski na PG z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego
Głównym tematem konwentu było bezpieczeństwo morskie Polski i zwiększenie zdolności obronnych Marynarki Wojennej.
– Cieszę się, że mogę ponownie gościć na Konwencie Morskim na Politechnice Gdańskiej i po raz kolejny podkreślić nasze zobowiązanie do kontynuacji szeroko rozumianej polityki morskiej. Polskie morze to nie jest tylko kwestia rozwoju gospodarki, ale także suwerenności Rzeczpospolitej, która może być tym mocniejsza, im bardziej polski przemysł morski i stoczniowy rozwija się, wzmacnia i dąży do innowacyjności – mówił rozpoczynając Konwent premier Mateusz Morawiecki. – Przemysł morski potrzebuje wielu różnorodnych kompetencji, profesjonalnego doradztwa, a także wsparcia ze strony nauki i nowych technologii, by można było realizować kolejne nowe inwestycje przemysłowe i infrastrukturalne. To w tym celu został powołany Konwent Morski, który bardzo dobrze te potrzeby realizuje.
Po wystąpieniu Premiera RP, odbyło się wręczenie statuetki Alegorii Nauki kapitanowi Zbigniewowi Sulatyckiemu, przewodniczącemu Konwentu Morskiego. Alegorię wręczał prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
– Panie Kapitanie, nauka idzie w kierunku morza, również dzięki Panu, dlatego z przyjemnością wręczam Panu tę statuetkę – podkreślał Rektor.
Następnie głos zabrał kpt. Zbigniew Sulatycki.
– Gospodarka morska musi być jednym z głównych filarów gospodarki narodowej. Wiele inwestycji już zostało poczynionych, a szczególnie napawa mnie dumą, że w polskiej stoczni budujemy teraz okręty wojenne „Kormorany” – polskie okręty przeznaczone dla polskiego wojska. To co niedawno wydawało się niemożliwe, jest teraz realizowane – zaznaczył.
W kolejnej części spotkania odbyły się eksperckie prezentacje. Wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego, przedstawił nowe zdolności Marynarki Wojennej w dynamicznie zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa państwa; wiceadmirał Jarosław Ziemiański opowiedział o zdolnościach Marynarki Wojennej w zakresie zabezpieczenia infrastruktury krytycznej.
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG przybliżył edukacyjne i naukowe działania Politechniki Gdańskiej na rzecz rozwoju gospodarki morskiej oraz dotychczasową współpracę i możliwości PG w zakresie usług i dostaw dla Marynarki Wojennej. W ostatniej prelekcji adm. prof. Tomasz Szubrycht, komendant rektor Akademii Marynarki Wojennej omówił koncepcję wykorzystania innowacyjnych technologii dla wsparcia działań MW.
Kolejna część Konwentu rozpoczęła się odczytaniem przez wojewodę Dariusza Drelicha listu Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, skierowanego do uczestników konwentu. „Liczę, że udział w czternastym już Konwencie poświęconym wyjątkowo istotnym i aktualnym zagadnieniom będzie dla Państwa źródłem kolejnych inspirujących idei. Jestem przekonana, że okażą się one niezwykle cenne zwłaszcza w obliczu stojących przed nami wyzwań związanych z obecną sytuacją geopolityczną oraz koniecznością zapewnienia Polsce bezpieczeństwa również od strony Bałtyku (…)” – napisała marszałek Sejmu.
Z kolei list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odczytał wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
Oficjalna część posiedzenia zakończyła się wręczeniem odznaczeń. Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości z rąk wojewody pomorskiego otrzymali Marcin Iwankiewicz, zastępca dyrektora ds. Lecznictwa SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA w Sopocie oraz Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes zarządu grupy NDI. Natomiast medale Komisji Edukacji Narodowej zostały wręczone Katarzynie Cegielskiej z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Annie Bulman, fotograf Konwentu Morskiego, Krzysztofowi Siedlikowskiemu, który jest sekretarzem Konwentu oraz Sławomirowi Latosowi, z-ca dyrektora ds. technicznych z Polskiej Spółki Gazownictwa.
-
2024-12-20
Prawie 12 mln zł na projekty badawcze na PG
-
2024-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG
-
2024-12-18
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG