Jeszcze lepsze wyniki ewaluacji na PG. Aż sześć kategorii A+ | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-02-10

Jeszcze lepsze wyniki ewaluacji na PG. Aż sześć kategorii A+

grafika w odcieniach niebieskiego
Politechnika Gdańska otrzymała finalne decyzje ministra edukacji i nauki w sprawie przyznania kategorii naukowych dla prowadzonych dyscyplin. Tym samym w ramach ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021 aż sześć dyscyplin uzyskało najwyższą możliwą kategorię.

Na Politechnikę Gdańską wpłynęły już wszystkie decyzje ministra edukacji i nauki w sprawie przyznania kategorii naukowych dla dyscyplin prowadzonych na PG, w których złożone zostały odwołania. Zgodnie z tymi decyzjami, uczelnia uzyskała najwyższy wynik w trzech kolejnych dyscyplinach. I tak, kategorię A+ uzyskały: inżynieria chemiczna (było A), inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (było A), inżynieria lądowa, geodezja i transport (było B+).

Ocenie podlegało łącznie 14 dyscyplin prowadzonych na Politechnice Gdańskiej i finalnie sześć dyscyplin otrzymało najwyższą kategorię A+, sześć uzyskało kategorię A, a dwie kategorię B+.

Najwyższą kategorię A+ otrzymały dyscypliny:

• architektura i urbanistyka
  • automatyka, elektronika i elektrotechnika  (obecnie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne)
  • inżynieria chemiczna
  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
  • inżynieria lądowa, geodezja i transport

oraz w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych

• nauki chemiczne

Kategorię A otrzymały dyscypliny:

• inżynieria biomedyczna
  • inżynieria materiałowa
  • inżynieria mechaniczna

w dziedzinie nauk społecznych

• ekonomia i finanse
  • nauki o zarządzaniu i jakości

w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych

• matematyka

Kategorię B+ otrzymały dyscypliny:

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych

• informatyka techniczna i telekomunikacja

w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych

• nauki fizyczne.

Tym samym, Politechnika Gdańska posiada prawo do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego we wszystkich ewaluowanych dyscyplinach.

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadziła nowe przepisy dotyczące przeprowadzanej co cztery lata ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni, instytutów naukowych, instytutów badawczych i innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Z uwagi na epidemię COVID-19 pierwsza ewaluacja objęła lata 2017-2021 i została przeprowadzona przez Komisję Ewaluacji Nauki w obrębie dyscyplin, a nie wydziałów (jednostek organizacyjnych), tak jak to miało miejsce dotychczas. Przyznano kategorie naukowe (A+, A, B+, B albo C) w poszczególnych dyscyplinach uprawianych na uczelni, od których zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim, nadawanie stopni naukowych i kwota subwencji.

Politechnika Gdańska zgłosiła do ewaluacji dorobek z lat 2017-2021, na który składało się, m.in.: 4095 publikacji (dane opublikowane przez Ośrodek Przetwarzania Informacji Instytut Badawczy), 297 patentów i wzorów użytkowych oraz 309 projektów badawczych.