Data dodania: 2023-02-09
Studenckie projekty przystanków PKM Południe
Zadaniem uczestników było uszczegółowienie rozwiązań zaprezentowanych w ośmiu projektach wybranych w I etapie. Prace musiały uwzględniać nie tylko aspekty funkcjonalno-przestrzenne, ale też społeczne, środowiskowe czy gospodarcze, w tym rozwiązania technologiczne nieodnoszące się do samego transportu.
Warunkiem był też interdyscyplinarny skład: przynajmniej po jednym studencie z każdej uczelni tworzącej FarU – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.
– Uczelnie wyższe kojarzą się z dydaktyką, nauką, ale w Polsce coraz bardziej kojarzą się też z trzecią misją, a więc wpływem na rozwój społeczno-ekonomiczny regionu. Cieszymy się, że możemy brać udział w przedsięwzięciach takich jak PKM Południe i tę misję realizować – mówi prof. dr hab. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Konkurs „Kolej na Południe” miał też na celu wzmacnianie atrakcyjności kolei pasażerskiej dla użytkowników. Dla zwycięskich zespołów PKM SA ufundowała nagrody finansowe o łącznej wartości 20 tys. zł.
– Efekty drugiego etapu konkursu „Kolej na Południe” pozytywnie nas zaskoczyły. Rozbudowane koncepcje, innowacyjne rozwiązania, świeże spojrzenie młodych ludzi – to wszystko sprawiło, że komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Zróżnicowane wizje, z których każda kładzie nacisk na zupełnie inne kwestie, a jednocześnie łączą je liczne pro ekologiczne i pro pasażerskie rozwiązania, są tym czego nie tylko na Pomorzu, ale i w całej Polsce nam potrzeba. Nie można mówić o nowoczesnej komunikacji zbiorowej w przyszłości, jeżeli nie uwzględnimy już teraz odważnych wizji i nowoczesnych rozwiązań w takim projekcie jak PKM Południe – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.
Poparcia dla wspólnie podejmowanych działań udzielił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. – Jak pomyślimy o projektach, które identyfikujemy jako przełomowe w najbliższej perspektywie to do takich przedsięwzięć strategicznych należy utworzenie Związku Uczelni Fahrenheita, a w zakresie infrastruktury Pomorska Kolej Metropolitalna. W tym widzimy ogromny potencjał i wartość rozwojową dla Gdańska i dla Obszaru Metropolitalnego.
Przystanki przyjazne dla mieszkańców i środowiska
Jak ma wyglądać transport kolejowy w przyszłości? Według autorów najlepszego projektu, zatytułowanego „Przesiądź się na kulturę”, środki transportu powinny być zintegrowane, wykorzystywać narzędzia z sektora Big Data, co uczyni je bardziej dostępnymi i atrakcyjnymi, ale powinny też angażować użytkowników i dbać o środowisko. Mają na to gotowe propozycje rozwiązań np. utworzenie ścieżki piezoelektrycznej, która w trakcie poruszania się po niej może wytwarzać energię i zwracać ją z powrotem do systemu obiegu energii stacji. Do generowania ruchu na ścieżce miałaby posłużyć aplikacja, która nie tylko będzie umożliwiać zakup biletów czy sprawdzanie rozkładu jazdy, ale też zachęcać użytkowników do zliczania kroków, zbierania punktów lojalnościowych, a następnie ich wymiany na taryfy zniżkowe.
– Chcieliśmy zwrócić uwagę na piramidę odwróconej mobilności, aby jako priorytet potraktować projektowanie przestrzeni pod kątem potrzeb osób poruszających się pieszo – zaznacza Małgorzata Maina, studentka Politechniki Gdańskiej, współautorka projektu „Przesiądź się na kulturę”. – Jednocześnie traktujemy nasz projekt jako szersze spojrzenie na węzły przesiadkowe. Nasza wizja spełnia podstawowe potrzeby użytkowników, ale też wykracza poza nie, integruje, aktywizuje czy po prostu oferuje możliwość przyjemnego spędzenia czasu.
Koncepcja zakłada, że przystanek może być samowystarczalny energetycznie, a dodatkowo stanowić centrum kultury z własną czytelnią, kinem, książkomatem czy przestrzenią zarezerwowaną dla lokalnych artystów.
Zwycięski zespół projektowy tworzą: Agata Karczewska (GUMed), Daria Szczygielska (GUMed), Patrycja Stawska (PG), Małgorzata Maina (PG), Patryk Pliszczyński (UG), Jakub Durawa (UG).