Jak odbudować ukraińskie miasta? Na PG odbyła się konferencja architektów | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-18

Jak odbudować ukraińskie miasta? Na PG odbyła się konferencja architektów

Na tle wystawy stoją elegancko ubrane osoby.
Częścią konferencji była prezentacja wystawy „Pokój i wojna: architektura Ukrainy”. Na zdjęciu od lewej: dr inż. arch. Justyna Borucka, prodziekan Wydziału Architektury, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Lucyna Nyka, dziekanka Wydziału Architektury, dr Alexander Czyżewski, prezes Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
W jaki sposób odbudować zniszczoną przez wojnę Ukrainę? Jak odnawiać zabytkowe budynki? W jaki sposób doświadczenia innych miast mogą pomóc zrekonstruować miasta naszych wschodnich sąsiadów? To tylko niektóre z pytań jakie zadawali sobie uczestnicy konferencji „Odbudowy – transformacje – renowacje”, która we wtorek 16 maja odbyła się m.in. na Politechnice Gdańskiej.

W wydarzeniu udział wzięli zarówno polscy, jak i ukraińscy architekci. Konferencja złożona była z dwóch części. Pierwsza z nich odbyła się na Politechnice Gdańskiej, a jej elementem była prezentacja wystawy „Pokój i wojna: architektura Ukrainy”. Ekspozycja przybliża architekturę ukraińską okresu przedwojennego, jednocześnie pokazując zniszczenia wojenne. Gości konferencji przywitał rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde.

- Bardzo się cieszę, że ta tematyka gości u nas na Politechnice Gdańskiej. Jesteśmy gotowi pomóc w każdym możliwym aspekcie, zarówno od strony naukowej, jak i technologicznej. Mam nadzieję, że wspólnie pomożemy odbudować Ukrainę – mówił podczas wydarzenia prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Głos zabrał również dr Alexander Czyżewski, prezes Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy.

– Ukraina przeżywa ważny moment w swojej historii. Tragedia wojny dotknęła naszego kraju, ale w tym trudnym czasie odczuwamy wsparcie i bliskość Polski – mówił dr Alexander Czyżewski, prezes Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy. – Wierzymy, że polski naród będzie razem z nami, gdy będziemy odbudowywać nasz kraj po wojnie, i że zbudujemy nową Ukrainę i nową Europę i nowy, bezpieczniejszy świat. Problem odbudowy jest wielowątkowy i wieloetapowy. Będziemy go realizować stopniowo. Mam nadzieje, że dzisiejsze wydarzenie będzie pierwszym z serii spotkań poświęcony temu tematowi.

Wśród gości z Ukrainy znaleźli się również arch. Wolodymyr Derbeniow, wiceprezes fundacji Ukrainian Europe ds. urbanistyki i planowania przestrzennego oraz Alexander Baranowski, koordynator projektów Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy. Polskie środowisko architektoniczne reprezentowali z kolei m.in. prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska, arch. Ryszard Gruda, prezes Izby Architektów RP, arch. Paweł Wład. Kowalski, prezes SARP o. Wybrzeże, dr inż. arch. Bartosz Macikowski, przewodniczący Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów, a także prodziekani Wydziału Architektury: prof. Jakub Szczepański, dr inż. arch. Justyna Borucka oraz dr inż. arch. Magdalena Podwojewska.

 W harmonogramie wydarzenia znalazły się interesujące wykłady i panele dyskusyjne. Prof. Jakub Szczepański przedstawił różne koncepcje odbudowy miast północnoeuropejskich, które ucierpiały podczas II wojny światowej. Za przykład posłużyły Gdańsk, a także Rotterdam, Kilonia, Lubeka, czy Szczecin. O pozytywnym i negatywnym wpływie transformacji ustrojowej w Polsce po 1989 roku na planowanie przestrzenne i urbanistykę opowiedział prof. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej i  Architekt Gdańska. Perspektywę ukraińską przedstawili goście konferencji – dr Alexander Czyżewski i arch. Alexander Baranowski z NSAU oraz arch. Wolodymyr Derbeniow z fundacji Ukrainian Europe. Opowiedzieli oni o zniszczeniach w Ukrainie, a także o prawie budowalnym i specyfice renowacji zabytków w czasach wojennych.

Dalsza część konferencji odbyła się w siedzibach Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas panelu wystąpił m.in. Oswald Schneidratus, dyplomata i historyk z Ukrainy. Odbyła się także dyskusja nad formami współpracy wymiany doświadczeń, wzajemnej pomocy we współtworzeniu możliwości rozwoju w urbanistyce i architekturze Polski i Ukrainy.

302 wyświetleń