Data dodania: 2023-06-02
Bawmy się nauką! Tłumy podczas BFN i Pikniku Nauki Fahrenheita
Popularyzacja nauki – to główny cel, jaki przyświeca Bałtyckiemu Festiwalowi Nauki i Piknikowi Nauki Fahrenheita. Imprezy odbyły się w pod koniec maja na Politechnice Gdańskiej oraz na Górze Gradowej w Gdańsku. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tych wydarzeń dziękujemy za ich kreatywność, poświęcony czas i wytężoną pracę.
Bałtycki Festiwal Nauki
Wydarzenie obejmowało 111 atrakcji, takich jak pokazy, warsztaty czy prezentacje, z ponad 40 dziedzin nauki.
Łącznie ponad 800 osób – naukowców, studentów i pracowników administracyjnych PG – włączyło się w stworzenie tego wyjątkowego święta nauki.
Podczas trzech festiwalowych dni Politechnikę Gdańską odwiedziło kilka tysięcy gości. Mogli oni wziąć udział w rozmaitych atrakcjach. Od efektownych i wybuchowych pokazów chemicznych, przez warsztaty ekologiczne, aż po inspirujące eksperymenty związane z siłą umysłu.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia dla najmłodszych. Przedszkolaki miały okazję wejść w rolę studenta PG. Maluchy uczestniczyły w prelekcji w dużej sali wykładowej, a także przeprowadzały ciekawe eksperymenty naukowe.
Dla uczestników Bałtycki Festiwal Nauki był także możliwością bliższego poznania kampusu Politechniki Gdańskiej. Odwiedzającym udostępniono miejsca, które na co dzień pozostają jedynie do użytku naukowców.
Była to jubileuszowa, już 20. edycja festiwalu, który od lat zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do spotkania ze światem nauki. Dzięki niemu młode osoby mają okazję zainteresować się naukami ścisłymi i technicznymi czy dowiedzieć się jak wygląda praca i nauka na Politechnice Gdańskiej.
Piknik Nauki Fahrenheita
W piękny, słoneczny niedzielny dzień 28 maja naukowe atrakcje przeniosły się na Górę Gradową w Gdańsku. Około 5 tysięcy gości odwiedziło odbywający się tam Piknik Nauki Fahrenheita. Wydarzenie zorganizowały Uczelnie Fahrenheita – Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum. Hasło przewodnie imprezy brzmiało: „Nauka z klimatem”. Przygotowane atrakcje nawiązywały do celów zrównoważonego rozwoju, zapraszając gości do wspólnej zabawy, doświadczania i odkrywania nauki z innej strony. Na scenie można było podziwiać pokaz mody zero waste.
W naukowym miasteczku stanęło 45 namiotów z pokazami, warsztatami i eksperymentami, przygotowanymi przez naukowców Uczelni Fahrenheita. W 15 namiotach PG można było m.in. zbadać świat pod mikroskopem, wziąć udział w pokazach chemicznych, eksperymentować z ciekłym azotem, dowiedzieć się czym jest hydroponika, jak powstają fale i co możemy zrobić ze zużytymi oponami.