O bezzałogowcach z PG na Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-10-02

O bezzałogowcach z PG na Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

Statki na wodzie. Wizualizacja
Inwestycje i programy modernizacyjne Marynarki Wojennej RP oraz wykorzystanie przez nią podwodnych jednostek bezzałogowych. To zagadnienia, jakie m.in. omawiane były podczas VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Wydarzenie odbyło się w Warszawie. Politechnikę Gdańską reprezentował prof. Mirosław Gerigk z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, który przedstawił możliwości wykorzystania w Marynarce Wojennej jednostek bezzałogowych.

Organizatorami Forum były Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP.

Podczas tegorocznej edycji omawiano zagadnienia wpisane w trzy bloki tematyczne:

• Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sił morskich RP,
  • Bezpieczeństwo morskie RP przez pryzmat doświadczeń wojny na Ukrainie
  • Wkład przemysłu obronnego w zapewnienie bezpieczeństwa morskiego RP.

W ramach trzeciej z wymienionych sesji odbył się panel dotyczący inwestycji i programów modernizacyjnych Marynarki Wojennej RP. Udział w nim wziął prof. Mirosław Gerigk z Politechniki Gdańskiej, a także Cezary Cierzan, dyrektor programu MIECZNIK, PGZ S.A.; gen. bryg. Marcin Górka, dyrektor Departamentu Innowacji, Ministerstwo Obrony Narodowej; Dariusz Jaguszewski, prezes zarządu, Remontowa Shipbuilding S.A.; kmdr Przemysław Karaś, zastępca dowódcy 3. Flotylli Okrętów; Jacek Libucha, prezes zarządu, PZL ŚWIDNIK S.A.; Paweł Lulewicz, prezes zarządu, PGZ Stocznia Wojenna; kmdr dypl. pil. Andrzej Szczotka, dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej; kadm. Jarosław Wypijewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego; przedstawiciel BABCOCK. W czasie panelu prof. Gerigk przestawił możliwe rozwiązania bezzałogowców dla Marynarki Wojennej ze szczególnym uwzględnieniem jednostek podwodnych specjalnego przeznaczenia, dedykowanych między innymi programowi Orka.

W abstrakcie wystąpienia czytamy: „Za priorytetowe i możliwe do wdrożenia w relatywnie krótkim okresie czasu można uznać rozwiązania platform bezzałogowych typu AUV-Stealth oraz USV-WIG (…) Planowane jest wielofunkcyjne wykorzystanie tych platform do realizacji zadań logistycznych, wsparcia działań innych oddziałów, monitoringu obiektów hydrotechnicznych i instalacji podwodnych własnych oraz potencjalnego przeciwnika, skrytych zadań dywersyjno-rozpoznawczych oraz działań typowo bojowych, z możliwością użycia szybkiej broni podwodnej. Należy dodać, że powyższe platformy mogą być wyposażone w „podwodne głowice sensoryczne”, które są elementem dalszych prac badawczo-rozwojowych (…) Prace są prowadzone na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w zespole kierowanym przez dr hab. inż. Mirosława Gerigka, prof. PG przy współpracy z polskimi partnerami z sektora naukowo-badawczego i przemysłu”

Omawiane rozwiązania wcześniej prezentowane były również w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz w Wojskach Specjalnych i są dostępne na stronie internetowej Forum Bezpieczeństwa Morskiego.