Ponad 800 tys. złotych na projekt współpracy z Ukrainą | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-01-16

Ponad 800 tys. złotych na projekt współpracy z Ukrainą

Współpraca
Politechnika Gdańska otrzymała ponad 800 tys. złotych dofinansowania z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na realizację projektu ukierunkowanego na wsparcie uczelni partnerskich z Ukrainy. Koordynatorem zadań będzie Dział Współpracy Międzynarodowej.  

Pod koniec ubiegłego roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zdecydowała o przyznaniu dodatkowych środków dla polskich uczelni na zacieśnianie współpracy z uniwersytetami w Ukrainie. O dofinansowanie projektów mogły starać się uczelnie będące członkami Inicjatywy Uniwersytety Europejskie, w tym m.in. Politechnika Gdańska jako członek ENHANCE Alliance.

–To, że jako członek ENHANCE Alliance mogliśmy złożyć wniosek do NAWA o dofinansowanie dodatkowych działań w ramach sojuszu pokazuje, jak duże korzyści wiążą się z naszą obecnością w Inicjatywie Uniwersytety Europejskie  – mówi Anna Modrzejewska, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.

Odbiorcami projektu będą nauczyciele akademiccy, pracownicy administracyjni, młodzi naukowcy i studenci z Politechniki Kijowskiej i Politechniki Lwowskiej – uczelni partnerskich samego ENHANCE Alliance.


Działania w projekcie

W ramach projektu, który będzie realizowany od stycznia do grudnia tego roku zaplanowano następujące działania:

  • stypendia dla studentów z Ukrainy na odbycie semestru studiów na Politechnice Gdańskiej,  
  • kursy stacjonarne i online języka angielskiego dla przyszłych inżynierów,
  • szkołę letnią w formule hybrydowej podnoszącą kompetencje inżynieryjne studentów,
  • udział pracowników i studentów w Dniach Otwartych i Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju,
  • udział pracowników w konferencjach organizowanych przez Centrum Nowoczesnej Edukacji („Grywalizacja w edukacji" i „e- Technologie w kształceniu Inżynierów”) oraz przez Dział Współpracy Międzynarodowej („Konferencja poświęcona marketingowi międzynarodowemu uczelni wyższych”),
  • udział pracowników w staff weeku organizowanym przez Dział Współpracy Międzynarodowej i poświęconym tematowi zrównoważonego rozwoju,
  • wizyty studyjne młodych naukowców z Ukrainy i ich sieciowanie z naukowcami z Politechniki Gdańskiej,
  • stworzenie nowoczesnych materiałów dydaktycznych oraz szkolenia dla nauczycieli akademickich.  


Zaproszenie do współpracy

Dział Współpracy Międzynarodowej chciałby zaprosić do udziału w projekcie wydziały i jednostki Politechniki Gdańskiej, w tym m.in. Centrum Języków Obcych, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Wydział Zarządzania i Ekonomii, Centrum Nowoczesnej Edukacji oraz pozostałych zainteresowanych współpracą z uczelniami w Ukrainie.

Monika Czerepak, zastępca kierownika Działu Współpracy Międzynarodowej:  Przed nami intensywny rok i wymagający projekt do realizacji. Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w nasze działania, w szczególności osoby, które mogą wykorzystać swoje kontakty na uczelniach w Ukrainie.

 –Jest to już drugi projekt realizowany przez Dział Współpracy Międzynarodowej i ukierunkowany na wsparcie naszych kolegów i koleżanek z uczelni w Ukrainie. W 2022 roku w ramach projektu „Solidarni z Ukrainą” zorganizowaliśmy kurs adaptacyjny dla studentów, który pomógł im nabyć kompetencje językowe oraz wyrównać różnice programowe z matematyki i fizyki. Mamy nadzieję, że również ten projekt przyczyni się do zacieśnienia współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską a Politechniką Kijowską i Politechniką Lwowską. To ważne, abyśmy przez cały czas okazywali nasze wsparcie i solidarność z kolegami i koleżankami z Ukrainy – dodaje Anna Modrzejewska.

Osoba do kontaktu w sprawie projektu: Anna Modrzejewska, DWM: anna.modrzejewska@pg.edu.pl

387 wyświetleń