Historia doc. Marianny Sankiewicz na srebrnym ekranie | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-13

Historia doc. Marianny Sankiewicz na srebrnym ekranie

Kadr z filmu „Zielony atrament”
Kadr z filmu „Zielony atrament”
Już w najbliższy piątek 16 lutego odbędzie się uroczysta premiera filmu „Zielony atrament”, będącego fabularyzowaną biografią docent Marianny Sankiewicz, wykładowczyni i byłej prorektorki Politechniki Gdańskiej. Film powstał przy współpracy uczelni, Stowarzyszenia Absolwentów PG, Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Historia powstania filmu sięga roku 2019, kiedy to wśród absolwentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG rozpoczęto dyskusje o tym, co można zrobić z archiwalnymi zdjęciami i filmami z udziałem doc. Marianny Sankiewicz. Dwa lata później, podczas obchodów 70-lecia wydziału i jednocześnie rocznicy 100. urodzin docent Sankiewicz, do publicznej wiadomości podano, że powstanie film poświęcony jubilatce. Częścią wspomnianych obchodów był koncert wybitnego pianisty – Leszka Możdżera. Artysta zaoferował wtedy skomponowanie muzyki do filmu. Od tamtego momentu produkcja nabrała rozpędu. Dziś jedynie dni dzielą nas od uroczystej premiery filmu.

Kadr z filmu „Zielony atrament”

Pokaz odbędzie się w piątek 16 lutego o godzinie 14:00 w Multikinie w Gdańsku. W wydarzeniu udział weźmie prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, przedstawiciele władz uczelni, twórcy filmu, osoby związane z jego powstaniem oraz postacią docent Marianny Sankiewicz, a także zaproszeni goście. Wydarzenie wpisane jest w obchody jubileuszu 120-lecia powstania uczelni.

– Doc. Marianna Sankiewicz to niezwykle ważna postać w historii naszej uczelni – ceniona naukowczyni, a przede wszystkim wyjątkowa osoba – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Była pierwszą kobietą, która piastowała stanowisko prorektora PG. Funkcję tę objęła w trudnych czasach stanu wojennego, a swoją postawą wspierała studentów, którzy sprzeciwiali się ówczesnej władzy. Zależy nam na tym, by pamięć o doc. Sankiewicz była wciąż żywa – zarówno wśród naszej społeczności akademickiej, jak i wśród gdańszczan i wszystkich Polaków. Bardzo się cieszę, że historię tej niezwykłej osoby możemy teraz opowiedzieć również językiem filmu.

„Zielony atrament” to opowieść o niezwykłym pokoleniu pionierów zakładających uczelnię techniczną w powojennym Gdańsku, o przełomowych wynalazkach, które powstawały za żelazną kurtyną i ciągłej potrzebie odkrywania i rozwoju oraz o tym, co z tego wynika dla kilku pokoleń byłych i współczesnych studentów.

Kadr z filmu „Zielony atrament”

W rolę docent Marianny Sankiewicz wcieliła się znakomita polska aktorka – Magdalena Zawadzka. Obok niej na ekranie zobaczymy m.in. Aleksandrę Piotrowską, Romana Gancarczyka, Michała Kurka, Aleksandra Buchowieckiego , a także aktorów i aktorki znane z desek gdańskiego Teatru Wybrzeże – Małgorzatę Oracz, Marka Tyndę, Roberta Ninkiewicza czy Sylwię Górę. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Paweł Wyszomirski, z kolei oprawę muzyczną zapewnili znani i cenieni muzycy – Leszek Możdżer, Mikołaj Sikała, Krzysztof Chodkiewicz i Patryk Banach. Film powstał w koprodukcji, gdzie obok PG, Stowarzyszenia Absolwentów PG i Pomorskiej Fundacji Filmowej do produkcji przystąpili również TVP Historia i Jerzy Kobyliński, absolwent uczelni.

Kolejna okazja do obejrzenia filmu będzie mieć miejsce 27 lutego. O godz. 13:15 w budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki A w Audytorium im. Marianny Sankiewicz odbędzie się projekcja dla studentów, pracowników i absolwentów.


Doc. Marianna Sankiewicz urodziła się 26 września 1921 roku na suwalszczyźnie, gdzie spędziła lata swej wczesnej młodości. II wojna światowa zastała ją w Wilnie, skąd władze okupacyjne zesłały ją, w 1942, do pracy przymusowej w Niemczech. Cudem uniknęła rozstrzelania, a odzyskaną wolność postanowiła poświęcić na działalność konspiracyjną.

Po wojnie podjęła prace w Polskim Radiu w Warszawy, a następnie w Rozgłośni PR w Gdańsku, jednocześnie rozpoczynając studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, w sekcji radiotechniki. W 1950 roku uzyskała dyplom magistra inżyniera, a pracę doktorską obroniła w 1968 roku. Dwa lata później uzyskała stopień docenta. Jako naukowczyni współorganizowała nową specjalizację na wydziale i zakład naukowo-dydaktyczny zajmujący się zagadnieniami z dziedziny inżynierii dźwięku.

Obok działalności naukowo-dydaktycznej podjęła się pełnienia funkcji istotnych dla jakości i skuteczności kształcenia młodzieży – prodziekana, a następnie, od 1981 roku, prorektora Politechniki Gdańskiej ds. kształcenia. Zainicjowała zmianę systemu kierowania procesem dydaktycznym i wychowawczym uczelni. Objęcie przez nią funkcji prorektora zbiegło się w czasie z trudnym okresem wydarzeń stanu wojennego. Doc. Sankiewicz wielokrotnie występowała wtedy wobec ówczesnych władz w obronie studentów i skutecznie chroniła ich przed represjami.

O społecznej postawie i aktywności świadczą również jej liczne odznaczenia, a wśród nich: otrzymany w 2011 r. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrody ministerialne i rektorskie, AES Citation Award, AES Fellowship, a także członkostwa honorowe i medale, m.in. Polskiego Towarzystwa Akustycznego, Księcia Mściwoja II za zasługi dla Gdańska, i wiele innych.

1125 wyświetleń