Politechnika Gdańska partnerem europejskiego projektu DigiWind | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-29

Politechnika Gdańska partnerem europejskiego projektu DigiWind

Prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor PG ds. kształcenia
Prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia podczas wydarzenia inaugurującego prace w ramach projektu DigiWind
W dniach 25-26 stycznia br. w duńskim Roskilde odbyło się wydarzenie inaugurujące prace w ramach projektu DigiWind - Digital Masters of Wind and Energy Systems. Partnerem inicjatywy w ramach międzynarodowego konsorcjum jest Politechnika Gdańska. Z ramienia uczelni w wydarzeniu udział wziął prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia. DigiWind to pionierskie przedsięwzięcie, które ma na nowo zdefiniować krajobraz edukacji w zakresie energii odnawialnej.

Mając na celu wspieranie transformacji cyfrowej i ekologicznej w Europie, DigiWind będzie realizować interdyscyplinarne specjalistyczne programy edukacyjne w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki w systemach wiatrowych i energetycznych. Beneficjenci projektu będą mogli zdobyć zaawansowane umiejętności z zakresu m.in. High Performance Computing, AI czy cyberbezpieczeństwa.

Projekt kierowany jest przez Technical University of Denmark Wind and Energy Systems, a wśród partnerów, oprócz Politechniki Gdańskiej, znajdują się holenderski Delft University of Technology, University of Oslo, Technological University of the Shannon z Irlandii, czy Norwegian University of Science and Technology. Oprócz uczelni w skład konsorcjum wchodzą firmy z sektora energetyki wiatrowej: Cadpeople z Danii, londyńska F6S, Whiffle z Holandii, oraz Irish Manufacturing Research.

Dwudniowe spotkanie inauguracyjne zgromadziło wszystkich partnerów konsorcjum DigiWind. Politechnikę Gdańską reprezentował prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia, prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG oraz Małgorzata Lipska z CMEW.  

– Energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych to przyszłość, a sektor energetyki wiatrowej należy do jednego z najdynamiczniej się rozwijających. Co za tym idzie, istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów i naukowców w tej branży – mówi prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia – Współpraca z partnerami w ramach projektu DigiWind pozwoli Politechnice Gdańskiej jeszcze lepiej kształcić inżynierów, przyczyniając się do transformacji ekologicznej nie tylko w Polsce ale również w Europie.

Gościem wydarzenia był również Antoni Fałkowski, ambasador RP w Królestwie Danii, który w swoim wystąpieniu podzielił się poglądami na temat współpracy międzynarodowej i znaczenia DigiWind w kontekście europejskim.

Ambicją konsorcjum DigiWind jest wykształcenie i certyfikacja ponad 900 studentów studiów magisterskich oraz 10 tys. specjalistów z branży w ciągu czteroletniego cyklu projektowego. Elementem wyróżniającym projekt jest modułowy system trzech głównych ścieżek edukacyjnych:

  • Mikrocertyfikowane moduły/kursy uczenia się przez całe życie,
  • Studia Magisterskie realizowane w tempie dogodnym dla kursanta, 4-semestralne w języku angielskim,
  • Studia podyplomowe.

Uczestnicy programu będą mogli korzystać z wirtualnego kampusu DigiWind – platformy udostępniającej moduły kursów z uczestniczących w programie instytucji szkolnictwa wyższego, centrów doskonałości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Dla studentów studiów magisterskich przewidziana jest możliwość studiowania przez wybrany okres na dowolnej uczelni wchodzącej w skład konsorcjum DigiWind. Projekt potrwać ma do końca 2027 roku.

Program DigiWind współfinansowany jest z budżetu Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Zdrowia i Cyfryzacji, będącej organem Komisji Europejskiej oraz z programu Unii Europejskiej „Cyfrowa Europa” w ramach umowy o dotację nr 101122836. Wartość projektu to niemal 20 mln. euro, z czego dofinansowanie wynosi 10 mln. euro. O programie można przeczytać na jego oficjalnej stronie internetowej – www.digiwind.org.


Projekt otrzymał dofinansowanie z programu Unii Europejskiej „Cyfrowa Europa” w ramach umowy o dotację nr 101122836. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami jego autorów i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Zdrowia i Cyfryzacji.

237 wyświetleń