Wyzwania rozwojowe Pomorza – spotkanie przedstawicieli władz, nauki i gospodarki na PG | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-05-17

Spotkanie w Sali Senatu
Posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, nauki i przemysłu oraz eksperci w kluczowych dla regionu dziedzinach dyskutowali na Politechnice Gdańskiej o wyzwaniach gospodarczych województwa pomorskiego. To inaugurujące z cyklu spotkań, których celem będzie próba zdiagnozowania konkretnych inwestycji i potrzeb koniecznych dla dalszego rozwoju Pomorza.

Pierwsze z cyklu spotkań zorganizowanych przez Pracodawców Pomorza wspólnie z Politechniką Gdańską poświęcone było gospodarce regionu. Dyskusję otworzył prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, który odwołując się do współpracy Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego w ramach Uczelni Fahreheita, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz rozwoju nauki i gospodarki regionu.

– Integracja działań w ramach Uczelni Fahrenheita pozwoli nam stać się równorzędnym partnerem dla dużych uczelni klasyfikowanych wysoko w Rankingu Szanghajskim. To optymalny kierunek prorozwojowy, który umożliwi nam najlepsze wykorzystanie potencjału każdej z uczelni, także na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego Pomorza – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, podkreślając, że gdańska nauka, aby móc konkurować na poziomie technologicznym, potrzebuje zakupu komputera kwantowego.

Dr Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza podkreślił, że województwo ma przyjętą strategię wskazującą kierunki rozwoju m.in. na bazie inteligentnych specjalizacji Pomorza, z konieczności jest to jednak bardzo obszerny dokument.

– Pracodawcy Pomorza wspólnie z Politechniką Gdańską postanowili więc zorganizować spotkanie w gronie kilkudziesięciu przedstawicieli władz, nauki i gospodarki, czyli w tzw. złotym trójkącie i podjąć próbę ustalenia celów i niezbędnych decyzji rządowych, ustaw sejmowych czy inwestycji, o które powinniśmy zabiegać, ponieważ warunkują one dalszy harmonijny rozwój województwa pomorskiego – powiedział dr Zbigniew Canowiecki. – Jesteśmy przekonani, że takie wskazanie najważniejszym politykom w państwie kliku jasno określonych celów umożliwi uzyskanie wsparcia decyzyjnego oraz finansowego w ich rozwiązaniu.

Z kolei dr Janusz Lewandowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, inicjator debaty publicznej dotyczącej zdefiniowania głównych zadań rozwojowych województwa pomorskiego, ponownie podkreślił konieczność określenia tych wyzwań i omówił w jaki sposób kształtowała się gospodarka morska od PRL po czasy obecne, zwracając uwagę na potencjał zaplecza badawczo-rozwojowego Politechniki Gdańskiej.

Głos zabrał także Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który przypomniał o realizacji strategii rozwoju województwa pomorskiego i podkreślił m.in. że Pomorze może stać się liderem transformacji energetycznej i źródłem czystej energii dla polskiej gospodarki. – Pomorskie to również kluczowy dla Polski hub logistyczny, obsługujący strategiczne łańcuchy dostaw z różnych kierunków geograficznych [….] oraz poważne ogniwo rynku magazynowego – wyliczał marszałek, wskazując obszary, które wymagają wsparcia, aby umożliwić dalszy rozwój regionu.

OZE, przemysł paliwowy i stoczniowy, porty, transport

Następnie wygłoszone zostały wystąpienia tematyczne, w których eksperci omówili największe problemy i wyzwania, a także przedsięwzięcia inwestycyjne w poszczególnych obszarach, jak energetyka, gospodarka portowa, przemysł stoczniowy czy transport drogowy i kolejowy. W programie znalazły się następujące wystąpienia:

• Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku „Energetyka. Konsolidacja aktywów energetycznych w Grupie Energa, rozwój OZE”
  • Dr Dariusz Wieczorek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego „Przemysł paliwowy. Warunki rozwoju pomorskiego sektora paliwowo-energetycznego”
  • Mariusz Witoński, wiceprezes Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej „Energetyka odnawialna. Programy offshore. Udział polskich firm w ich realizacji”
  • Bogdan Ołdakowski, sekretarz generalny Organizacji Portów Bałtyckich, Krzysztof Jurczyk, dyrektor ds. strategii i rozwoju ZMP Gdynia, Stefan Rudnik, dyrektor Pionu Inwestycji ZMP Gdańsk „Gospodarka portowa. Potrzeby rozwojowe pomorskich portów”
  • Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego „Inwestycje transportowe. Dostęp do portów, inwestycje kolejowe”
  • Robert Marszałek „Infrastruktura drogowa. Priorytety rozwojowe w zakresie inwestycji drogowych”
  • Prof. Lech Rowiński, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG „Spuścizna wojen. Zagrożenie ekosystemu Bałtyku”.

Swoje wystąpienia wygłosili też: Ewa Kruchelska, wiceprzewodnicząca RN Stoczni Crist S.A., Krzysztof Kilian, b. prezes Zarządu PGE oraz Paweł Olechnowicz, b. prezes LOTOS S.A.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz i marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.