PG z sukcesami podczas targów wynalazków INTARG 2024 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-06-05

PG z sukcesami podczas targów wynalazków INTARG 2024

Mężczyzna z dyplomem
Dr hab. inż. Józef Kotus, prof. PG z nagrodami podczas targór INTARG 2024. Fot. mat. Katedry Systemów Multimedialnych
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zdobyli szereg nagród podczas XVII Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2024. Dwa wynalazki autorstwa naszych uczonych zdobyły na targach Złote Medale. Ponadto projekt „Chmurowa platforma oświetleniowa dla inteligentnych miast” pod kierownictwem prof. Andrzeja Czyżewskiego uhonorowany został Dyplomem Ministra Nauki.

Targi INTARG 2024 odbyły się w dniach 21-23 maja w Katowicach. Wydarzenie ma na celu promocję innowacyjnych produktów, technologii i usług z różnych branż i dziedzin, kierowanych do przemysłu i gospodarki. W ramach konkursu zgłoszone projekty oceniane są pod kątem m.in. poziomu innowacyjności, zapotrzebowania rynku na dany produkt, możliwości wdrożenia i komercjalizacji czy efektów ekonomicznych i społecznych.

Międzynarodowe jury przyznało szereg nagród, w tym medale – złote, srebrne i brązowe – dla najciekawszych, najbardziej innowacyjnych i społecznie istotnych wynalazków. Złote krążki otrzymały m.in. dwa projekty z Politechniki Gdańskiej.

• Adaptacyjny system sterowania głosowego tworzenia dokumentacji medycznej współpracujący z kierunkową sondą akustyczną – wynalazek opracowany przez naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach projektu badawczego ADMEDVOICE.
    Wynalazek stanowi system rozpoznawania mowy personelu medycznego za pomocą sondy akustycznej, a następnie przetworzeniu mowy w oparciu o uczenie maszynowe. Rozwiązanie ma na celu wspomaganie pracy lekarzy, zwłaszcza podczas przeprowadzania operacji chirurgicznych, poprzez dokumentowanie ich przebiegu i rezultatów.
    W skład nagrodzonego zespołu wchodzą: prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski (PG), prof. Krzysztof Narkiewicz (GUMed), dr hab. inż. Józef Kotus (PG), dr hab. inż. Grzegorz Szwoch (PG), dr inż. Andrzej Sroczyński oraz inż. Daniel Wiśniewski (PG).
    Podczas targów INTARG 2024 wynalazek uzyskał również Nagrodę Prezes Urzędu Patentowego RP, będącego partnerem wydarzenia.

• Wstrzykiwalny podwójnie wiążący cement kostny na bazie fosforanu magnezowo-potasowego i hydrożelu alginianowego – wynalazek to inicjatywa Koła Naukowego „Materiały w Medycynie”, działającego na PG. Projekt powstał w ramach programu PLUTONIUM, będącego jednym z programów IDUB. Cement ten to nowoczesny samoutwardzalny substytut kostny charakteryzujący się poprawionymi właściwościami użytkowymi, w szczególności odpowiednią wstrzykiwalnością, dedykowany do minimalnie inwazyjnego leczenia defektów kostnych, zwłaszcza u pacjentów z osteoporozą.
    Projekt powstał pod kierownictwem dr. inż. Marcina Wekwejta z Zakładu Technologii Biomateriałów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym (dr hab. n. med. Anna Ronowska), Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (dr hab. Justyna Kozłowska, prof. UMK) oraz Wydziałem Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG (dr hab inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG). Z ramienia Koła Naukowego współtwórcą wynalazku był mgr inż. Rafał Jesiołkiewicz (absolwent WIMiO), a na targach organizację reprezentowały również inż. Maryia Khamenka oraz Magdalena Górecka (studentki WIMiO).

Ponadto podczas targów Dyplom Ministra Edukacji otrzymał wynalazek „Chmurowa platforma oswietleniowa dla inteligentnych miast” autorstwa zespołu prowadzonego przez prof. Andrzeja Czyżewskiego z Wydziału ETI. Wyróżnienie Politechnika Gdańska współdzieli z pracującymi przy projekcie firmami TS-TRONIC Sp. z o.o. oraz REVA-SILED Sp. z o.o.

Rozwiązanie INFOLIGHT to inteligentna platforma oświetleniowa, która wykorzystuje nowej generacji źródła światła LED, a ponadto jest terminalem Internetu Rzeczy i punktem udostepniającym usługi rejestracji, analizy i monitorowania, usługi inteligentnych miast potencjalnym twórcom i odbiorcom aplikacji Smart City.

Lampy wyposażone są w szereg czujników: kamery, sensory akustyczne, mikrofalowe i inne, dostarczające informacji o warunkach widoczności, natężenia ruchu, obecności pieszych, rowerzystów, pojazdów w celu dynamicznej i automatycznej adaptacji kształtu wiązki światła, jej intensywności i temperatury barwowej. Skutkuje to optymalizacją zużycia energii, zwiększeniem bezpieczeństwa i zmniejszeniem zanieczyszczenia światłem.

Autorami projektu są: prof. dr hab. Inż. Andrzej Czyżewski, mgr inż. Andrzej Sroczyński, mgr inż. Tomasz Śmiałkowski, dr hab. Inż. Piotr Szczuko, dr hab. Inż. Józef Kotus, dr hab. Inż. Grzegorz Szwoch, dr inż. Karolina Marciniuk, dr inż. Arkadiusz Harasimiuk, dr inż. Piotr Odya, dr inż. Maciej Szczodrak, mgr inż. Szymon Zaporowski, mgr inż. Wanda Ludwikowska, mgr inż. Dawid Weber, mgr inż. Daniel Wiśniewski, mgr inż. Paweł Spaleniak.