Historyczny sukces PG na europejskich parkietach. Cztery medale badmintonistów | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-07-26

Historyczny sukces PG na europejskich parkietach. Cztery medale badmintonistów

Badmintoniści z PG drużynowo zajęli 2. miejsce
Reprezentacja Politechniki Gdańskiej w badmintonie wywalczyła dwa złote, srebrny i brązowy medal w na Akademickich Igrzyskach Europejskich, które odbyły się na Węgrzech. To największy w historii sukces reprezentantów PG spośród wszystkich dyscyplin sportowych w zawodach rangi europejskiej.

Akademickich Igrzyska Europejskie 2024 w tym roku odbyły się w dwóch węgierskich miastach – Debreczynie oraz Miskolcu. Przez ponad dwa tygodnie blisko 5 tys. studentów z 37 krajów, reprezentujących 428 uczelni, rywalizowało w 18 dyscyplinach.

Politechnika Gdańska miała swoich reprezentantów w trzech dyscyplinach: koszykówce mężczyzn, piłce nożnej mężczyzn oraz badmintonie.

Badmintoniści w europejskiej czołówce

Najlepiej zaprezentowali się badmintoniści, którzy drużynowo zajęli 2. miejsce i tym samym wywalczyli srebrne medale, poprawiając swój wynik sprzed dwóch lat, gdy zdobyli brąz. Z kolei w turniejach indywidualnych zdobyli trzy krążki: złoto w deblu kobiet i złoto mikście oraz brąz w deblu mężczyzn.

Dwa najcenniejsze medale zdobyła Anastasiya Khomich w deblu kobiet z Ulyaną Volskaya i mikście z Adrianem Krawczykiem. Brązowy w deblu mężczyzn wywalczyli Krzysztof Jakowczuk i Marcin Nowak.

– To wielki i wspaniały sukces oraz powód do dumy dla całej społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej – podkreśla prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Nasze zawodniczki i nasi zawodnicy zaprezentowali się doskonale na tle wymagających rywali i wrócą do Gdańska z pokaźną kolekcją medali. Bardzo mnie cieszy, że co roku udaje się nam odnosić sukcesy nie tylko w Polsce, gdzie pięć razy z rzędu zdobyliśmy Akademickie Mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej, ale również na arenie międzynarodowej – dodaje.

– Sukces, który udało nam się osiągnąć w Debreczynie, jest największym w historii Politechniki Gdańskiej na europejskich parkietach. Jestem bardzo dumny z postawy całego zespołu, bo zarówno w turnieju drużynowym, jak i indywidualnych, cała ekipa dała z siebie 110 procent – powiedział trener Rafał Kasprów. – Poziom sportowy był jak zawsze wysoki, więc bardzo mnie cieszy, że udało nam się poprawić wynik sprzed dwóch lat kiedy to zdobyliśmy dwa brązowe medale: drużynowo oraz w mikście.

Ponadto, w singlach zagrali: Magdalena Witek, Ulyana Volskaya, Martyna Kowalczyk, Marcin Nowak, Krzysztof Jakowczuk oraz Bartosz Grochowski, w deblu rywalizowali Marcelina Franczuk i Martyna Kowalczyk, Bartosz Grochowski i Jakub Gałązka oraz Bartosz Butkus i Adrian Krawczyk, zaś w mikstach Magdalena Witek i Krzysztof Jakowczuk oraz Aleksandra Goszczyńska i Magdalena Witek. Do ćwierćfinałów doszli w turnieju singlowym Ulyana Volskaya i Krzysztof Jakowczuk.

Piłkarze w czołowej „dziesiątce” turnieju

W Debreczynie rywalizowali także piłkarze Politechniki Gdańskiej. Niestety prowadzonym przez trenera Andrzeja Busslera zawodnikom nie udało się powtórzyć sukcesu sprzed roku (Akademickiego Wicemistrzostwa Europy) i tym razem rywalizację zakończyli na 9. miejscu.

– Po dobrym występie w 2023 roku i srebrnym medalu pojechaliśmy do Debreczyna z chęcią powtórzenia sukcesu z Albanii, pokazania się z jak najlepszej strony i zdobycia medalu. Faza grupowa nie potoczyła się jednak po naszej myśli i niestety nie udało nam się z niej wyjść. Pozostało nam rozegranie meczów o miejsca 9-16. Tam pokonaliśmy drużyny z Finlandii, Portugalii i Szwajcarii, dzięki czemu zajęliśmy dziewiąte miejsce – podsumował turniej Miłosz Manuszewski, kapitan reprezentacji Politechniki Gdańskiej. – Warto dodać, że wszystkie mecze o miejsca rozstrzygnęliśmy w konkursach rzutów karnych.

Koszykarze zebrali doświadczenie na przyszłość

Na Węgrzech, tym razem w Miszkolcu wystąpili także koszykarze Politechniki Gdańskiej. Zespół zakończył turniej na 12 miejscu.

–  Turniej Akademickich Igrzysk Europejskich był dla nas świetną przygodą, która była nagrodą za zdobycie złotego medalu na Akademickich Mistrzostwach Polski w zeszłym roku. Jego obsada była bardzo mocna, a brały w nim udział drużyny, które od kilku lat regularnie jeżdżą na tą imprezę. W kilku spotkaniach zabrakło nam niewiele by je wygrać, lecz niestety taki jest sport – podsumowuje turniej Stefan Marchlewski, kapitan reprezentacji Politechniki Gdańskiej.

Skład reprezentacji Politechniki Gdańskiej na EUG 2024

Badminton: Aleksandra Goszczyńska, Magdalena Witek, Anastasiya Khomich, Ulyana Volskaya, Marcelina Franczuk, Martyna Kowalczyk, Krzysztof Jakowczuk, Marcin Nowak, Bartosz Grochowski, Jakub Gałązka, Bartosz Butkus, Adrian Krawczyk. Trener: Rafał Kasprów.

Piłka nożna: Dawid Wasilewski, Miłosz Manuszewski, Łukasz Liliński, Marcel Brodnicki, Cezary Januszkiewicz, Bartosz Lupa, Marcin Adamik, Jan Bożym, Miłosz Szulkowski, Mateusz Anuszewski, Bartosz Polonis, Patrick Barwinski, Grzegorz Ewertowski, Maciej Tuptyński, Kacper Sztuka, Jakub Golc, Łukasz Jackiewicz, Marcin Skowronek, Krzysztof Strzelecki, Szymon Witek. Trener: Andrzej Bussler.

Koszykówka: Stefan Marchlewski, Adam Wąsowicz, Jakub Musiał, Jakub Rzepkowski, Bartłomiej Pietras, Rafał Komenda, Jan Grzeliński, Dawid Bykowski, Wiktor Jaszczerski, Igor Bladoszewski, Maks Estkowski Trenerzy: Grzegorz Bussler, Kazimierz Rozwadowski.