Poznaj Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-07-04

Każdy inny, wszyscy równi. Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną

BORF
Można po prostu przyjść porozmawiać, zapytać o radę, poprosić o pomoc, powiedzieć o swoich potrzebach i problemach, uzyskać konkretne rozwiązanie, albo tylko zostać wysłuchanym i przede wszystkim usłyszanym. Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną, w skrócie BORF zaprasza wszystkich studentów, którzy mierzą się z jakimiś trudnościami, przeszkadzającymi im w studiowaniu czy funkcjonowaniu w społeczności akademickiej.

BORF zostało powołane w lutym 2024 r. by działać na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dla osób z różnorodnością funkcjonalną, ale także dla tych, którzy w przypadkach nagłego pogorszenia stanu zdrowia mają trudności w realizacji kształcenia w standardowej formie. Biuro jest częścią Działu Spraw Studenckich i mieści się na pierwszym piętrze w budynku „Bratniaka”. Znajduje się tam również specjalnie przygotowany pokój do spotkań i rozmów.

– Działamy dopiero kilka miesięcy i jednym z naszych podstawowych celów obecnie jest dotarcie do wszystkich studentów z informacją, że istniejemy, działamy i jesteśmy tutaj właśnie dla nich – mówi Anna Soboń, zastępczyni kierowniczki DSS.

BORF współpracuje z wieloma jednostkami na uczelni, żeby stworzyć ofertę kompleksową i dostosowaną do potrzeb wszystkich osób studiujących.

Współpracujemy z powołanymi na wydziałach pełnomocnikami dziekanów ds. osób z różnorodnością funkcjonalną, a także z Samorządem Studentów Politechniki Gdańskiej – wyjaśnia Anna Soboń. – Chcemy działać szeroko i docierać do wszystkich osób studiujących ze szczególnymi potrzebami, którzy potrzebują wsparcia, badać i poznawać ich potrzeby, by nasza praca przynosiła konkretne rozwiązania.

BORF korzysta z doświadczenia i opinii uczelnianych ekspertów w tematyce wspierania osób z różnorodnością funkcjonalną, a są nimi: prof. Marek Wysocki z Wydziału Architektury, który jest pełnomocnikiem rektora ds. dostępności, Tomasz Tołoczko, pełnomocnik rektora ds. osób z niepełnosprawnościami oraz dr inż. Mohammad Hossein Ghaemi, rzecznik ds. równego traktowania. 

Jakie rodzaje wsparcia oferuje BORF?

– Chcemy stworzyć taką przestrzeń na uczelni, aby osoby studiujące czuły się tutaj komfortowo i dobrze. – tłumaczy Róża Neumann-Glombin pracująca w BORF – By do nas przyjść nie trzeba posiadać orzeczenia o niepełnosprawności. Każda osoba związana z naszą uczelnią już od momentu rekrutacji i później w czasie studiów, powinna czuć się na Politechnice Gdańskiej bezpiecznie i bez przeszkód funkcjonować w społeczności akademickiej, którą razem tworzymy. A jeśli takie przeszkody są, jesteśmy tutaj po to, by pomóc je zniwelować. Zachęcamy osoby studiujące, które mierzą się z jakimiś trudnościami do odwiedzenia nas. Jesteśmy tu właśnie dla Was!

Rodzaje wsparcia dla studentów:

– Jedną z najpilniejszych potrzeb, które zgłaszają studenci jest zwiększenie dostępności pomocy psychologicznej na uczelni. Mamy już pomieszczenie, gdzie mogą odbywać się konsultacje i spotkania z psychologiem, przyjazną przestrzeń stwarzającą dobrą atmosferę do osobistych rozmów – podkreśla Róża Neumann- Glombin – Teraz skupiamy się na działaniach mających na celu zwiększenie liczby godzin pracy psychologa na PG.

Tworzona jest również wypożyczalnia sprzętu specjalistycznego. Zostały już zakupione m.in.: pętle indukcyjne wielkopowierzchniowe, umożliwiające osobom z uszkodzonym słuchem lepsze słyszenie otoczenia, specjalne lupy dla osób niedowidzących, panele i meble akustyczne, regulowane biurka.

– W nowym roku akademickim rozpoczniemy cykl spotkań szkoleniowych z pracownikami, by widzieli jak pracować z osobami z różnorodnością funkcjonalną. Chcemy również zaprosić takie osoby, by podzieliły się swoją historią i opowiedziały, jakie zachowania są dla nich trudne, z jakimi niewygodnymi sytuacjami się spotykają w życiu akademickim. Takie bezpośrednie relacje bardzo pomagają w zrozumieniu specjalnych potrzeb studentów – mówi Anna Soboń.

Masz pomysł? Działaj z BORF

Zespół BORF wychodzi ze swoimi działaniami podczas różnych wydarzeń odbywających się na uczelni. Uczestniczył w Ogólnopolskim Dniu Otwartym Politechniki Gdańskiej, razem z Samorządem Studentów Politechniki Gdańskiej brał udział w Tygodniu Zdrowia Psychicznego, wspólnie z Biblioteką PG zorganizował lekcje z podstaw polskiego języka migowego dla pracowników i studentów, a w planach jest organizacja pełnego kursu PJM. Dzięki współpracy BORF i Biblioteki PG członkowie Pomorskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych mogli uczestniczyć w wyjątkowej wycieczce po kampusie Politechniki Gdańskiej.

– Mamy wiele pomysłów dlatego bardzo zachęcamy studentki i studentów oraz doktorantki i doktorantów do włączenia się w działalność naszego biura. Na Politechnice Gdańskiej mogłaby powstać sekcja teatralna, zespół muzyczny, czy zrzeszenie studentów z różnorodnością funkcjonalną. Jeśli tylko studenci będą mieli ochotę na takie działania, my służymy pomocą organizacyjną czy finansową – podkreślają pracowniczki BORF. – Jesteśmy otwarte na różnorodne inicjatywy. Zależy nam bardzo, żeby to sami studenci inicjowali niektóre działania, bo to oni najlepiej wiedzą, czego na uczelni im brakuje.

BORF zaprasza do kontaktu:

Budynek Bratniak pokój 203
tel. + 48 58 347 10 59
e-mail: borf.dss@pg.edu.pl  

Na zdjęciu Anna Soboń i Róża Neumann-Glombin z BORF. Fot. arch. BORF
418 wyświetleń