Digital Twin – niezawodna i bezpieczna morska energetyka wiatrowa | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-08-05

Digital Twin – niezawodna i bezpieczna morska energetyka wiatrowa

wiatraki
Konfigurowalny, cyfrowy bliźniak morskich farm wiatrowych zostanie opracowany w ramach unijnego projektu, w którym uczestniczy m.in. Politechnika Gdańska. To innowacja, która ma zwiększyć niezawodność i bezpieczeństwo energetyczne. Naukowcy z PG będą odpowiadać za opracowanie modeli uczenia maszynowego do wczesnego wykrywania i prognozowania możliwości wystąpienia usterek w turbinach wiatrowych.

Celem nowego projektu UE „Cyfrowe bliźniaki dla produkcji morskiej energii wiatrowej i popytu rynkowego (DTWO)”, koordynowanego przez Duński Uniwersytet Techniczny i realizowanego przez partnerów z dziewięciu krajów, jest opracowanie cyfrowego bliźniaka systemów wytwarzania morskiej energii wiatrowej. Mając na celu zapewnienie większej niezawodności i bezpieczeństwa energetycznego, cyfrowy bliźniak zintegruje istniejące modele, symulacje i dane w czasie rzeczywistym. Chociaż istniały inne komercyjne inicjatywy stworzenia cyfrowych bliźniaków farm wiatrowych, ten projekt jest pierwszym, który wprowadza konfigurowalną platformę, zapewniającą użytkownikom poufność wrażliwych danych.

Technologia cyfrowego bliźniaka polega na tworzeniu wirtualnej repliki fizycznego obiektu, osoby lub procesu. W tym kontekście dotyczy to morskich farm wiatrowych, umożliwiając symulację rzeczywistych warunków w celu wsparcia procesu podejmowania decyzji opartych na nauce i minimalizowania wątpliwości. Korzystając z cyfrowego modelu całych farm wiatrowych, operatorzy mogą lepiej przewidywać i radzić sobie z różnymi scenariuszami, takimi jak zbliżające się ekstremalne zjawiska pogodowe – mówi prof. Bogdan Wiszniewski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, kierownik zespołu badawczego projektu na PG.

W skład zespołu badawczego na Politechnice Gdańskiej wchodzą specjaliści nie tylko z WETI, ale też Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

– Zajmiemy się zagadnieniem wykorzystania zaawansowanych metod uczenia maszynowego do automatycznego szacowania niepewności predykcji występowania usterek w turbinie wiatrowej przy użyciu danych pochodzących z różnych źródeł, a opracowane rozwiązanie wdrożymy w formie modułu zintegrowanego z pierwszą tego rodzaju konfigurowalną platformą sfederowanego cyfrowego bliźniaka morskich farm wiatrowych budowanej w projekcie – zapowiada prof. Wiszniewski.

Międzynarodowa współpraca

Realizacja projektu potrwa trzy lata, łącząc siły największego na świecie producenta morskich turbin wiatrowych Siemens Energy (w tym przypadku jego oddziału Siemens Gamesa) i największego na świecie dewelopera morskich projektów wiatrowych (Orsted) z ośrodkami badawczymi (Fraunhofer Institute for Wind Energy Systems, DHI and Technology i Von Karman Institute for Fluid Dynamics), konsultantami tworzącymi oprogramowanie (Softserve Poland Sp. z o.o.), środowiskiem akademickim (Duński Uniwersytet Techniczny i Politechnika Gdańska), instytucją zajmującą się komunikacją naukową (Fondazione ICONS), firmą zajmującą się prognozowaniem (Enfor As), Europejskim Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody oraz Królewskim Niderlandzkim Instytutem Meteorologicznym.

W obliczu szybkiego i ogromnego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a także luk w kluczowych komponentach naukowych i technologicznych między przeszłością a teraźniejszością, nasz projekt DTWO ma na celu ulepszenie metodologii cyfrowego bliźniaka, aby wypełnić te luki i utorować drogę dla przyszłego globalnego rozwoju – powiedziała podczas spotkania inauguracyjnego koordynator projektu Xiaoli Larsén.

Pięć modułów

W ramach projektu DTWO powstanie architektura oprogramowania integrując pięć modułów: pogodę; efekt śladu aerodynamicznego między i wewnątrz farm; zasoby i turbulencje; stan turbiny i przewidywanie niezawodności; wzajemne połączenia sieci i systemy energetyczne. Ten modułowy bliźniak obejmuje architekturę oprogramowania z centrami danych i narzędzi przyjaznymi dla użytkownika.

– DTWO umożliwia skoordynowaną ocenę wydajności energetycznej, wydajności turbin wiatrowych i rynku energii elektrycznej integrującego sektory, odpowiedniego dla dużego ogólnoeuropejskiego systemu – dodała Xiaoli Larsén.
 

500 wyświetleń