Data dodania: 2024-09-24
Odszedł prof. Zbigniew Szczerba, prorektor ds. nauki w latach 1990-1996
Prof. Zbigniew Szczerba urodził się w 1930 roku w Czeremsze. Po ukończeniu szkoły podjął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, gdzie w 1952 roku uzyskał tytuł zawodowy inżyniera, a w 1956 tytuł magistra. Jednocześnie od roku 1951 pracował w Zakładach Budowy Sieci i Stacji Elektrycznych w Gdańsku, następnie w Zespole Elektrowni Gdynia, w którym to przedsiębiorstwie doszedł do stanowiska zastępcy głównego inżyniera.
Po studiach magisterskich został zatrudniony w Pracowni Automatyki Instytutu Energetyki – kierowany przez niego zespół opracował liczne typy układów regulatorów napięcia generatorów, między innymi dla okrętownictwa i elektrowni. Przez pięć lat pracował na stanowisku wicedyrektora w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu. W 1963 został doktorem nauk technicznych, habilitował się w 1977, a w 1979 roku otrzymał tytuł profesora.
Po powrocie do Gdańska objął funkcję kierownika Zakładu Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej. W latach osiemdziesiątych przez dwie kadencje był dziekanem Wydziału Elektrycznego (w latach 1981–1987), a następnie – od 1987 do 1990 roku – profesorem Uniwersytetu Technicznego w Oranie.
Po powrocie do kraju stworzył Katedrę Systemów Elektroenergetycznych. W latach 1990–1996 zajmował stanowisko prorektora do spraw nauki. Na pełnoetatowym stanowisku profesorskim pracował do 2010 roku.
W pracy naukowej zajmował się głównie automatyką w elektroenergetyce i systemami energetycznymi. Jest twórcą szkoły naukowej znanej z prac z zakresu automatyki i sterowania w systemach elektroenergetycznych.
Był inicjatorem dwóch wielkich projektów zamówionych przez polski rząd: „Hierarchiczna struktura sterowania w systemie elektroenergetycznym” i „Bezpieczeństwo elektroenergetyczne kraju”. Do ich realizacji zorganizował konsorcja politechnik z Gdańska, Warszawy i Wrocławia oraz Politechniki Śląskiej, jednocześnie pełniąc w nich funkcję kierownika i przewodniczącego rad naukowych. W tych projektach zrealizował szereg pomysłów rewolucjonizujących automatykę w polskiej elektroenergetyce.
Autor ponad 60 patentów oraz przeszło 250 prac naukowych, w większości wdrożonych i publikowanych w sześciu językach.
Prof. Szczerbę powołano na członka Komitetu Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk (PAN), a także członka prezydium i przewodniczącego Sekcji Systemów Elektroenergetycznych Komitetu Elektrotechniki PAN. Był również przedstawicielem Polski w Komitecie CIGRE (Międzynarodowa Rada ds. Systemów Elektroenergetycznych) – Automatyka Elektroenergetyczna oraz członkiem wielu stowarzyszeń naukowych i technicznych oraz rad naukowych i redakcyjnych.
Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Energetyki”. Otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia. Wyróżniony Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej, tytułem Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej (2015) oraz tytułem Distinguished Member of CIGRE. Otrzymał Złotą Odznakę „Zasłużony dla Instytutu Energetyki”.
Uroczystości pogrzebowe
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 28 września (sobota). O godz. 10.00 odprawiona zostanie msza św. w kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Abrahama w Oliwie. O godz. 11.30 wystawiona zostanie urna w nowej kaplicy przy Cmentarzu Centralnym (Srebrzysko). Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12.00.
-
2024-12-20
Prawie 12 mln zł na projekty badawcze na PG
-
2024-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG
-
2024-12-18
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG