Politechnika Gdańska dla bezpieczeństwa Polski | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-09-16

Politechnika Gdańska dla bezpieczeństwa Polski

zrzut ekranu
Rys. 1. Bezzałogowce przypowierzchniowe oraz podwodne jako element systemu obrony infrastruktury krytycznej RP na morzu (źródło: Mirosław.K. Gerigk, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG, Mateusz Gerigk, Wydział Architektury PG, 2024).
IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa odbyło się w Warszawie, pod patronatem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Infrastruktury. Organizatorami Forum były Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zostali zaproszeni do udziału w sesji dotyczącej strategicznego znaczenia morskiej infrastruktury krytycznej.

Tegoroczne Forum poświęcone było omówieniu następujących problemów:

1. Siły morskie w polityce morskiej państwa: wystąpienie wprowadzające – kadm. Jarosław Wypijewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Panel 1A: „Wyzwania bezpieczeństwa morskiego RP”
Dialog: „Polityka bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego i Morza Północnego”

2. Przemysł obronny a proces modernizacji sił morskich RP: wystąpienie wprowadzające – kadm. Włodzimierz Kułagin, szef Zarządu Uzbrojenia, Inspektorat Marynarki Wojennej, DGRSZ.

Panel 2A: „Zaangażowanie przemysłu obronnego w proces modernizacji sił morskich RP.
Panel 2B: „Duńskie doświadczenia w modernizacji technicznej floty wojennej”

3. Strategiczne znaczenie morskiej infrastruktury krytycznej: wystąpienie wprowadzające – Arkadiusz Marchewka, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Infrastruktury.

Do udziału w tej sesji zostali zaproszeni goście (w kolejności alfabetycznej): Michał Domachowski, dyrektor ds. Bezpieczeństwa, Naftoport Sp. z o.o. , Adam Foremny, dyrektor Pionu Bezpieczeństwa, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, dr hab. inż. Mirosław K. Gerigk, prof. PG, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Politechnika Gdańska, wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego, Jan Młotkowski, z-ca dyrektora ds. Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni, Kacper Płażyński, przewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, kadm. Piotr Sikora, Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, dr Karol Sobczak, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Piotr Szufnara, Wydział Ochrony Infrastruktury Krytycznej, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, kmdr (rez) Dariusz Wichniarek, dyrektor Pionu Rozwoju Biznesu, Advanced Protection Systems S.A, Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie

W czasie panelu dr hab. inż. Mirosław Gerigk został poproszony o przedstawienie możliwych rozwiązań bezzałogowców dla Marynarki Wojennej ze szczególnym uwzględnieniem bezzałogowców nadwodnych i podwodnych przeznaczonych do monitorowania morskiej infastruktury krytycznej.

Rozwiązania omawiane przez naukowca były wcześniej prezentowane w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz w Wojskach Specjalnych. Są związane między innymi z aktualnie realizowanymi i przygotowywanymi projektami, w których rola Politechniki Gdańskiej jest wiodąca.