Nowi studenci oraz absolwenci studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-25

Nowi studenci oraz absolwenci studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa

Fot. Krystian Pyszniak
Fot. Krystian Pyszniak/WIMiO PG
Za nami uroczysta inauguracja jubileuszowej X edycji studiów podyplomowych na Morska Energetyka Wiatrowa i jednocześnie wręczenie dyplomów dla absolwentów jej VIII edycji. Podczas dwóch semestrów studiów słuchacze zdobywają wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej – najprężniej rozwijającej się technologii dot. pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Wydarzenie odbyło się w piątek 18 października na Dziedzińcu Heweliusza w Gmachu Głównym PG.

Studia organizowane są przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

– Studia działają już od pięciu lat. Morska Energetyka Wiatrowa i Pomorze będą związane ze sobą przez długie lata. Życzę Państwu przyjemności w studiowaniu zagadnień związanych z morską energetyką wiatrową – mówił prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor Politechniki Gdańskiej ds. nauki

Pierwsza uczelnia w Polsce

Rozwojem morskiej energetyki wiatrowej Politechnika Gdańska zajmuje się już od 2019 roku, kiedy to zaczęła kształcić kadrę potrzebną do pracy w morskiej energetyce wiatrowej. – Jako pierwsza uczelnia w Polsce PG uruchomiła studia o tej tematyce. Studia prowadzą najlepsi specjaliści w branży, którzy pracują zarówno w Polsce, jak i za granicą – zaznaczył dr hab. inż. Marek Dzida, prof. PG kierownik studiów, pełnomocnik rektora ds. gospodarki morskiej.

Wiele wyzwań

– Jestem bardzo dumny z tego, że Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa prowadzi studia podyplomowe dotyczące morskiej energetyki wiatrowej. Wyzwań jest wiele i musimy dostosować się do tych zarówno produkcyjnych, jak i menadżerskich. Nawiązujemy współprace z różnymi firmami, na Politechnice Gdańskiej jest także Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej.  Staramy się być na bieżąco w tym obszarze i rozwijać badania naukowe – podkreślił dr hab. inż. Mariusz Deja, prof. PG, dziekan WIMiO.

Energetyka odnawialna to kierunek, w którym będą szanse na rozwój kariery. - Geografia energetyczna Polski zmienia się – centrum energetyczne ewidentnie przesunie się na Północ, co oznacza więcej perspektyw zatrudnienia – podkreślił Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Zainteresowanie morską energetyką wiatrową stale rośnie – rekrutacja na studia podyplomowe prowadzona jest co semestr. Do tej pory studia ukończyło 420 0sób. Aktualnie trwają edycje IX i X – w sumie we wszystkich edycjach bierze udział 530 słuchaczy.

Studia podyplomowe morska energetyka wiatrowa to odpowiedź na zapotrzebowanie pracodawców na wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie offshore wind. Zajęcia prowadzą eksperci z branży, dzięki czemu absolwenci są świetnie przygotowani do pracy w sektorze energetyki odnawialnej. 

98 wyświetleń