PG w prestiżowym rankingu Global Ranking of Academic Subjects 2024 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-11-13

PG w prestiżowym rankingu Global Ranking of Academic Subjects 2024

ranking
Politechnika Gdańska w tegorocznej edycji tzw. szanghajskiego rankingu przedmiotowego została sklasyfikowana w 2 dyscyplinach naukowych z obszaru inżynierii i zanotowała awans w jednej z nich.

W dyscyplinie „Instruments Science & Technology” PG awansowała i uplasowała się w globalnym rankingu na miejscu 151-200, co daje jej pierwszą pozycję w Polsce ex aequo z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W rankingu sklasyfikowano także Politechnikę Opolską oraz Politechnikę Warszawską, które zajęły miejsca w przedziale 201-300.

Dorobek naukowy Politechniki Gdańskiej w zakresie „Instruments Science & Technology” pozwolił zdobyć najwyższą pozycję w skali kraju we wskaźnikach:

  • „High Quality Research” - liczba artykułów w czasopismach sklasyfikowanych w Q1 na podstawie Journal Impact Factor w latach 2019-2023,
  • „World-Class Output” – liczba artykułów w najlepszych czasopismach lub na najlepszych konferencjach w latach 2019-2023.

Drugą dyscypliną, w której Politechnika Gdańska została ujęta w rankingu najlepszych uczelni świata, jest „Mechanical Engineering”. Uczelnia utrzymała swą pozycję z ubiegłego roku i zajęła miejsce w przedziale 301-400, ex aequo z Politechniką Poznańską oraz Politechniką Warszawską. Najwyższe miejsce w tej dziedzinie w Polsce zajęły Politechnika Wrocławska (pozycja 101-150) oraz Politechnika Opolska (201-300).

Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong rozpoczął publikację światowego rankingu uniwersytetów w podziale na przedmioty akademickie w 2009 roku. Ranking podzielony jest na 55 kategorii/dyscyplin, obejmujących nauki przyrodnicze, inżynierię, nauki o życiu, nauki medyczne i społeczne. W 2024 r. w rankingu przedmiotowym zostało sklasyfikowanych ponad 1900 uniwersytetów ze 96 krajów i regionów.

Przy tworzeniu rankingu pod uwagę branych jest kilka wskaźników, są to m.in. liczba publikacji naukowych (Q1) oraz ich cytowań w danej dziedzinie (CNCI), udział zagranicznych autorów w publikacjach jednostki (IC), liczba artykułów zamieszczonych w najważniejszych czasopismach naukowych (Top) oraz liczba pracowników, którzy otrzymali istotną nagrodę w określonej dziedzinie (Award).

Metodologia rankingu

Strona Global Ranking of Academic Subjects

Wyniki wszystkich rankingów z udziałem Politechniki Gdańskiej można sprawdzić na stronie Centrum Analiz Strategicznych. 

369 wyświetleń