Data dodania: 2025-01-07
Studenci rozwiną umiejętności w obszarze inżynierii biomateriałów
Projekt „Aktywny rozwój kompetencji i umiejętności członków projektu naukowego koła Materiały w Medycynie oraz zwiększenie jego innowacyjności i potencjału badawczego”, realizowany pod kierownictwem dr. inż. Marcina Wekwejta z Zakładu Technologii Biomateriałów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 309 tys. zł. Środki te przyznano w ramach programu „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”, będącego częścią Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027.
Projekt ten koncentruje się na wszechstronnym rozwoju studentów, zaangażowanych w badania nad nowatorskimi materiałami biomedycznymi w ramach projektu PLUTONIUM: „Opracowanie nowego wstrzykiwalnego ceramiczno-polimerowego cementu kostnego”.
– Dzięki przyznanemu finansowaniu studenci zyskają możliwość udziału w cyklu zaawansowanych szkoleń i warsztatów, rozwijających zarówno umiejętności techniczne w obszarze inżynierii biomateriałów, jak i kompetencje miękkie. Będą mogli doskonalić się naukowo, w tym w prezentowaniu wyników badań i wynalazków, a także skorzystać ze wsparcia mentoringowego, które pomoże w planowaniu kariery zawodowej i naukowej. Wszystkie te działania przyczynią się do zwiększenia potencjału badawczego zespołu oraz promowania naszych osiągnięć naukowych na arenie międzynarodowej – podkreśla dr inż. Marcin Wekwejt.
Realizacja projektu potrwa do końca tego roku i umożliwi studentom nie tylko zgłębienie zaawansowanej wiedzy z zakresu tworzenia biomateriałów, ale również praktyczne zastosowanie zdobytych umiejętności. Szczególny nacisk zostanie położony na rozwój szerokich kompetencji młodych badaczy oraz interdyscyplinarne podejście, łącząc aspekty techniczne, naukowe i praktyczne. Rolę opiekunów naukowych dla studentów pełnić będą kierownik projektu dr inż. Marcin Wekwejt, mgr inż. Balbina Makurat-Kasprolewicz (Zakład Konstrukcji Maszyn i Inżynierii Medycznej) oraz powołany zespół ekspertów.