Łączy ich pasja do zielonych technologii. Na PG rozpoczęła się III edycja Akademii Wodorowej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-02-26

Łączy ich pasja do zielonych technologii. Na PG rozpoczęła się III edycja Akademii Wodorowej

ludzie
Fot. mat. grupy ORLEN
Na Politechnice Gdańskiej odbyła się uroczysta inauguracja trzeciej edycji Akademii Wodorowej, zorganizowana przez pomysłodawcę inicjatywy – firmę Orlen, oraz Politechnikę Gdańską, która jest partnerem merytorycznym przedsięwzięcia od samego początku. W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele Orlenu i firm współpracujących z Akademią, władze i naukowcy z PG, oraz uczestnicy tegorocznej edycji AH2.

W zajęciach Akademii Wodorowej udział weźmie 30 słuchaczy. To studenci i absolwenci Politechniki Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Warszawskiej, Wrocławskiej o Koszalińskiej, a także Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii.

– Wodór będzie pełnił kluczową rolę w transformacji energetycznej, a to wymaga dobrego przygotowania nie tylko w zakresie odpowiedniej infrastruktury produkcyjnej, ale również wykwalifikowanych kadr wspierających dalszy rozwój tej dziedziny. Stąd pomysł Akademii Wodorowej, która dzięki współpracy z partnerami stała się ważnym elementem kształcenia młodych talentów, tym bardziej, że część ze słuchaczy będzie mogła kontynuować rozpoczętą ścieżkę w ramach płatnego stażu – mówił rozpoczynając spotkanie Marcin Wasilewski, członek zarządu ds. technologii ORLEN. – Czekają nas intensywne cztery miesiące, dwie ostatnie edycje Akademii to ponad 200 godzin wykładów, 120 zaangażowanych ekspertów i naukowców oraz liczne wyjazdy studyjne. Gratuluję nowym uczestnikom i liczę na to, że dobrze wykorzystacie ten czas.

Głos zabrał także prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

– Cieszę się bardzo, że inauguracja Akademii Wodorowej odbywa się na Politechnice Gdańskiej, ponieważ nasza uczelnia od początku jest partnerem merytorycznym tego ważnego przedsięwzięcia. Pomysł, żeby kształcić kadry w taki praktyczny sposób, łącząc wykłady z wizytami studyjnymi w firmach z branży, jest tym, w czym Politechnika chce aktywnie brać udział. Gratuluję firmie Orlen pomysłu na pozyskiwanie specjalistów w zakresie wodoru.  W Akademii biorą udział młodzi ludzie, którzy studiują bądź skończyli bardzo różne kierunki, nie tylko techniczne, to bardzo dobrze, ponieważ przynoszą ze sobą różnorodną wiedzę i kompetencje. Łączy ich wspólna pasja do zielonych technologii.

Grzegorz Jóżwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych Orlen przedstawił plan spotkań na nadchodzące półrocze. 30 uczestników AH2 odwiedzi m.in. rafinerię płocką, hub wodorowy we Włocławku, największego polskiego producenta pojazdów szynowych: PESA Bydgoszcz czy fabrykę Toyoty w Wałbrzychu.

W sumie będzie to 9 weekendowych zjazdów.  Studenci Akademii H2 będą mogli wysłuchać wykładów prowadzonych przez naukowców i ekspertów z branży, a także wziąć udział w zajęciach praktycznych. Uczestnicy z bliska będą mogli zobaczyć, jak działają instalacje związane z produkcją i wykorzystaniem wodoru.

W tegorocznej edycji na płatny staż w ORLENIE zaproszonych zostanie 5 najlepszych uczestników Akademii. Staże oferują również inni partnerzy AH2.   

Więcej o akademii

Uczestnicy II edycji AH2 o swoich wrażeniach

313 wyświetleń