Data dodania: 2025-02-26
Łączy ich pasja do zielonych technologii. Na PG rozpoczęła się III edycja Akademii Wodorowej

W zajęciach Akademii Wodorowej udział weźmie 30 słuchaczy. To studenci i absolwenci Politechniki Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Warszawskiej, Wrocławskiej o Koszalińskiej, a także Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii.
– Wodór będzie pełnił kluczową rolę w transformacji energetycznej, a to wymaga dobrego przygotowania nie tylko w zakresie odpowiedniej infrastruktury produkcyjnej, ale również wykwalifikowanych kadr wspierających dalszy rozwój tej dziedziny. Stąd pomysł Akademii Wodorowej, która dzięki współpracy z partnerami stała się ważnym elementem kształcenia młodych talentów, tym bardziej, że część ze słuchaczy będzie mogła kontynuować rozpoczętą ścieżkę w ramach płatnego stażu – mówił rozpoczynając spotkanie Marcin Wasilewski, członek zarządu ds. technologii ORLEN. – Czekają nas intensywne cztery miesiące, dwie ostatnie edycje Akademii to ponad 200 godzin wykładów, 120 zaangażowanych ekspertów i naukowców oraz liczne wyjazdy studyjne. Gratuluję nowym uczestnikom i liczę na to, że dobrze wykorzystacie ten czas.
Głos zabrał także prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
– Cieszę się bardzo, że inauguracja Akademii Wodorowej odbywa się na Politechnice Gdańskiej, ponieważ nasza uczelnia od początku jest partnerem merytorycznym tego ważnego przedsięwzięcia. Pomysł, żeby kształcić kadry w taki praktyczny sposób, łącząc wykłady z wizytami studyjnymi w firmach z branży, jest tym, w czym Politechnika chce aktywnie brać udział. Gratuluję firmie Orlen pomysłu na pozyskiwanie specjalistów w zakresie wodoru. W Akademii biorą udział młodzi ludzie, którzy studiują bądź skończyli bardzo różne kierunki, nie tylko techniczne, to bardzo dobrze, ponieważ przynoszą ze sobą różnorodną wiedzę i kompetencje. Łączy ich wspólna pasja do zielonych technologii.
Grzegorz Jóżwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych Orlen przedstawił plan spotkań na nadchodzące półrocze. 30 uczestników AH2 odwiedzi m.in. rafinerię płocką, hub wodorowy we Włocławku, największego polskiego producenta pojazdów szynowych: PESA Bydgoszcz czy fabrykę Toyoty w Wałbrzychu.
W sumie będzie to 9 weekendowych zjazdów. Studenci Akademii H2 będą mogli wysłuchać wykładów prowadzonych przez naukowców i ekspertów z branży, a także wziąć udział w zajęciach praktycznych. Uczestnicy z bliska będą mogli zobaczyć, jak działają instalacje związane z produkcją i wykorzystaniem wodoru.
W tegorocznej edycji na płatny staż w ORLENIE zaproszonych zostanie 5 najlepszych uczestników Akademii. Staże oferują również inni partnerzy AH2.