Na potrzeby AI będą skanować dłonie. Projekt naukowców z PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-04-01

Na potrzeby AI będą skanować dłonie. Projekt naukowców z PG

Plac przed Gmachem Głównym PG - wizja AI
Poprosiliśmy sztuczną inteligencję o wygenerowanie zdjęcia studentów przed Gmachem Głównym PG. Jak widać, maszyna słabo wypadła jeżeli chodzi o odwzorowanie ludzkich rąk, jak również samego gmachu i placu uczelni. 
Dodatkowe palce lub ich brak, zdeformowane dłonie czy też znikające kończyny. To jedne z najczęstszych bolączek zdjęć generowanych przez sztuczną inteligencję. Rozwiązać chcą go naukowcy z Politechniki Gdańskiej. W ramach innowacyjnego projektu będą uczyć algorytm, dostarczając mu trójwymiarowe skany ludzkich rąk. Ponieważ skanów musi być odpowiednio dużo, to naukowcy o pomoc w realizacji przedsięwzięcia proszą społeczność akademicką. Zapisy ruszają 1 kwietnia.

Pomocną dłoń – i to dosłownie – mogą podać naukowcom zarówno studenci, doktoranci, nauczyciele akademiccy, jak i pracownicy administracji uczelni.

– Potrzebujemy około 1000 rzeczywistych modeli różnych rąk. Wsparcie społeczności akademickiej będzie więc nieodzowne – tłumaczy dr inż. Mateusz Grabiak, lider projektu z Katedry Budowy i Podtrzymywania Systemów AI – Zdjęcia, które użytkownicy internetu generują za pomocą narzędzi AI, są bardzo różne. To fotografie rodzinne, grup przyjaciół, szkolne czy związane z biznesem. Dlatego, aby odpowiednio „nakarmić” algorytm, potrzebujemy wykonać skany rąk osób w różnym wieku. To bardzo ważne, aby później, maszyna mogła wygenerować fotografię np. osoby starszej z odpowiednio wyglądającymi dłońmi, a nie np. dłońmi dwudziestolatka.

Pomóc może każdy

Realizacja trójwymiarowych skanów odbywać się będzie w laboratorium uczelni. Procedura pobierania próbek rozpocznie się w maju, jednak zapisy ruszają już 1 kwietnia. Aby się zgłosić, wystarczy wypełnić formularz. Link do zapisów oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej projektu.

Szczegółowe informacje

Bezpieczna i bezbolesna procedura

Do wykonania skanu wykorzystany zostanie manuspektr – specjalne urządzenie do precyzyjnego skanowania obiektów w trójwymiarze. Z wyglądu przypomina ono drukarkę 3D, wyposażone jest jednak w szereg zaawansowanych sensorów, które przy użyciu wiązek lasera dokonują precyzyjnego pomiaru obiektu, a w przypadku omawianego projektu – rąk. Jak zapewniają naukowcy odpowiedzialni za projekt, procedura skanowania jest zupełnie bezbolesna, a całość trwa od kilku do kilkunastu minut.

– Warto podkreślić, że udział w projekcie jest w pełni anonimowy – tłumaczy dr inż. Grabiak. – Od uczestnika pobieramy jedynie dane związane z wiekiem i płcią, aby móc odpowiednio skatalogować uzyskane skany. Rozwiać należy również obawę, jakoby manuskpektr był w stanie zeskanować linie papilarne. Nie ma takiej możliwości, dlatego cały projekt jest w 100% bezpieczny, jeżeli chodzi o zagadnienia związane z anonimowością i potencjalną kradzieżą tożsamości.

1515 wyświetleń