Data dodania: 2025-04-15
Projekt CAISE – inwestycja w technologiczną niezależność Polski i Europy

Konferencja podsumowująca pierwszy rok realizacji projektu CAISE odbyła się 11 kwietnia w Centrum Kompetencji STOS. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, pomorskich firm oraz naukowcy Politechniki Gdańskiej.
Przypomnijmy – platforma chmurowa CAISE tworzona jest w dzięki programowi europejskiemu IPCEI-CIS , finansowanemu w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju poprzez środki Krajowego Planu Odbudowy. Politechnika Gdańska, jako jedyna uczelnia w Polsce, otrzymała na ten cel, środki w wysokości 55 milionów złotych.
W tematykę platformy usług chmurowych uczestników konferencji wprowadził prof. Henryk Krawczyk, pomysłodawca i kierownik projektu.
– Cloud Artificial Inteliigence Service Engieering, w skrócie CAISE, ma znaczący wpływ na rozwój rozwiązań chmurowych i cyfryzacji sektorów publicznych. Jest to ogromne wyzwanie dla nas naukowców i przedsiębiorców z nami współpracujących, przede wszystkim dlatego, że konkurujemy z monopolistami, światowymi gigantami. To oczywiście ryzykowne, ale jednocześnie fascynujące. Dlatego nasz projekt opiera się na szerokiej współpracy, zarówno lokalnej, jak i w wymiarze europejskim i wymaga od nas innowacyjności i poszukiwania nowych rozwiązań.
Gości witał także prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej oraz przewodniczący komitetu sterującego projektu CAISE.
– Jest to ogromne wyróżnienie i dowód zaufania ze strony naszych europejskich partnerów, dla naszych możliwości technologicznych i kompetencji badawczych. Mamy potencjał obliczeniowy, który pozwolił nam wejść do tego projektu, ale dążymy do tego by go systematycznie zwiększać. Zakładamy, że w 2027 roku Politechnika Gdańska będzie już miała potencjał kwantowy, 24 kubity z celem 105 kubitów w przeciągu kolejnych kilku lat. Marzy mi się by pomorskie firmy mogły z tej mocy i naszych rozwiązań korzystać, tworząc takie usługi cyfrowe, które usprawnią ich pracę i podniosą wydajność i że to tutaj, na Politechnice Gdańskiej, Gdańsk, Trójmiasto i całe Pomorze będą mogły budować swoją konkurencyjność.
Dr Piotr Orzechowski oraz prof. Bogdan Wiszniewski, koordynatorzy zespołów rozwoju usług i platformy, zaprezentowali stan realizacji projektu, aktualne możliwości platformy chmurowej oraz realizowanych usług, a także wyzwania które czekają na naukowców i współpracujących z nimi przedsiębiorców w następnych etapach.
W kolejnej części konferencji wystąpili przedstawiciele firm biorących udział w projekcie. Sebastian Szczepański, prezes zarządu firmy Currenda opowiedział o problemach i wyzwaniach branży sądowniczej, która bardzo potrzebuje nowych rozwiązań i usług chmurowych by usprawnić działania sądów czy kancelarii komorniczych. Bogusław Tukalski, dyrektor finansowy Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego zaprezentował szeroką działalność edukacyjną i publikacyjną firmy oraz wskazał obszary, gdzie niezbędne jest wprowadzenie rozwiązań cyfrowych.
Kamil Sijko był na konferencji głosem branży medycznej, ponieważ reprezentuje spółkę Transition Technolgies Science tworzącą rozwiązania IT wspierające codzienną diagnostykę i terapię pacjentów. Tutaj również pojawia się cały wachlarz usług, które mogą być realizowane dzięki platformie CAISE. To m.in. szybka i efektywna eksploracja dokumentacji medycznej w celu analizy i porównywania ścieżek terapeutycznych by np. optymalizować koszty leczenia w publicznej służbie zdrowia.
Ostatnia część konferencji należała do Artura Kurasińskiego, który był gościem specjalnym wydarzenia. Artur Kurasiński jest publicystą, autorem książki o polskich startupach, twórcą bloga i podcastu „Technofobia”. Opowiedział, dlaczego sztuczna inteligencja nie jest już technologią przyszłości tylko infrastrukturą krytyczną współczesnego świata.
– Decyzje podejmowane dziś wpłyną na to czy Polska i Europa będą twórcami czy tylko użytkownikami cudzych rozwiązań cyfrowych. Dlatego projekty takie jak CAISE są niezwykle ważne ponieważ to inwestycja w niezależność technologiczną naszego kraju i Unii Europejskiej – zaznaczył Kurasiński.
-
2025-04-29
5 maja dniem rektorskim na PG
-
2025-04-29
Majowe święta narodowe. Obchody w Gdańsku