Aktualności | Politechnika Gdańska

Treść strony

Więcej młodych naukowców i studentów, awans w rankingach. Sprawozdanie za rok 2024

gmach główny
Politechnika Gdańska w 2024 r umocniła swoją pozycję jako jedna z wiodących uczelni technicznych i badawczych w Polsce. Aż 112 młodych naukowców uzyskało w tym czasie stopień doktora, w prestiżowych czasopismach pojawiło się niemal 1300 publikacji, a liczba kandydatów na studia wzrosła o ponad 11 proc. PG awansowała także o 100 miejsc w prestiżowym Academic Ranking of World Universities (ARWU) czyli tzw. rankingu szanghajskim.

Politechnika Gdańska stale zyskuje na popularności

W porównaniu z latami ubiegłymi, w 2024 roku liczba kandydatów na studia I stopnia wzrosła o 11,2%. To kontynuacja pozytywnego trendu – od kilku lat uczelnia systematycznie zwiększa liczbę przyjęć, co świadczy o rosnącej atrakcyjności oferty edukacyjnej Politechniki Gdańskiej.

Szkolenia świadomościowe

W roku akademickim 2024/2025 zorganizowaliśmy 13 szkoleń świadomościowych dla nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji, dotyczących dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami. Łącznie przeszkoliliśmy 193 osoby, oferując praktyczną wiedzę na temat tego, jak uczynić Politechnikę Gdańską miejscem bardziej inkluzywnym i przyjaznym dla wszystkich.

Szkolenia świadomościowe

Szkolenie „Zwiększanie dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami”.

W roku akademickim 2024/2025 zorganizowaliśmy 13 szkoleń świadomościowych dla nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji, dotyczących dostępności uczelni dla osób z niepełno

Politechnika Gdańska z nowym rzecznikiem prasowym

Pan
Do zespołu Działu Promocji i Biura Prasowego Politechniki Gdańskiej dołączył Patryk Rosiński – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem i specjalista w zakresie komunikacji. Przez ostatnie lata pracował na rzecz wizerunku miejskich jednostek w Gdańsku. Teraz będzie odpowiadał za promocję uczelni, współpracę z dziennikarzami oraz przygotowanie materiałów informacyjnych.

Patryk Rosiński to gdańszczanin z krwi i kości. Wychował się w falowcu na Przymorzu, ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kolbergera, po czym wyjechał na studia do Torunia. Jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie uzyskał tytuł magistra.

Trzy nagrody dla naukowców i doktorantów PG za badania nad sensorami

1
Czujniki do wykrywania wirusowego RNA (kwasu rybonukleinowego) i glukozy w moczu oraz porównanie metod przetwarzania danych w oznaczaniu białka C‑reaktywnego (CRP) – naukowcy i doktoranci z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki zaprezentowali wyniki swoich badań podczas konferencji Biosensors 2025 w Portugalii i zostali nagrodzeni za najlepsze prezentacje posterowe.

Politechnikę Gdańską reprezentowała grupa OpticLab z Katedry Metrologii i Optoelektroniki (WETI). Zespół zdobył trzy z dziesięciu nagród przyznanych podczas konferencji (dwukrotnie pierwsze miejsce i raz drugie). W wydarzeniu udział wzięło 1180 osób z 54 krajów.

Szkołę Doktorską na Politechnice Gdańskiej reprezentowali doktoranci, kształcący się pod opieką prof. dr hab. inż. Małgorzaty Szczerskiej:

System biblioteczny niedostępny 12–13 lipca 2025

System biblioteczny niedostępny 12–13 lipca 2025

W związku z migracją systemu bibliotecznego w dniach od 12 lipca 2025 (sobota) godz. 07:00 do 13 lipca 2025 (niedziela) godz. 07:00 niedostępna będzie wyszukiwarka Primo, a także możliwość składania zamówień na książki.

Prosimy Czytelników o wcześniejsze składanie zamówień – do końca dnia w piątek 11 lipca 2025.
Ponowne zamawianie zbiorów będzie możliwe od niedzieli 13 lipca 2025, od godz. 07:00.

Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość.

Subskrybuj