Węzeł klastra obliczeniowego udostępniony dla zespołów startupowych GTS2 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-11-29

Węzeł klastra obliczeniowego udostępniony dla zespołów startupowych GTS2

Węzeł klastra obliczeniowego na WILiŚ udostępniony na potrzeby zespołów Gdańsk Tech Startup School
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG dysponuje klastrem obliczeniowym wyposażonym w kartę graficzną NVIDIA Tesla A100, który ma na celu wsparcie obliczeń wykonywanych przy użyciu sztucznej inteligencji. W ramach długofalowej współpracy Wydział udostępnił jeden z węzłów klastra na wyłączne potrzeby uczestników programów GTS2

Klaster dostępny na WILiŚ wyposażony jest w 16 rdzeniowe procesory Intel Xeon Gold 6346, 1 TB RAM na węzeł oraz w karty graficzne NVIDIA Tesla A100 80GB i ma na celu m.in. wsparcie obliczeń wykonywanych przy użyciu sztucznej inteligencji. Karta NVIDIA A100 została zaprojektowana, by wspierać funkcjonowanie najbardziej wydajnych centrów danych na świecie, przyspieszać procesy wykorzystujące zaawansowaną analitykę oraz możliwości, jakie niesie za sobą AI.

Klastry wyposażone w nowoczesne karty graficzne NVIDIA Tesla A100 pozwalają na wydajne trenowanie modeli sztucznej inteligencji w wyraźnie krótszym czasie niż na standardowych serwerach obliczeniowych opartych na CPU

Absolwenci GTS2 korzystają z możliwości klastra obliczeniowego 

Jako pierwszy możliwości klastra wykorzystuje zespół 41hubs (wcześniej Compendium), absolwent drugiej edycji programu Startup School One. Zespół rozwija aplikację, która ma na celu generowanie eksperckich raportów branżowych na zadany temat oraz udzielanie odpowiedzi na pytania z dokumentów PDF. Kluczowym elementem aplikacji jest model przetwarzania języka naturalnego (NLP) używany do generowania i redagowania tekstu. Dostęp do klastra obliczeniowego WILiŚ umożliwi zespołowi uruchamianie i trenowanie modeli językowych.

Członkowie zespołu podkreślają, że podłączenie się do klastra nie będzie dużym wyzwaniem dla osób z podstawowym doświadczeniem w pracy na serwerach zdalnych, natomiast wymaga podłączenia do sieci VPN Politechniki Gdańskiej. Wykorzystanie pełni potencjału sprzętu na potrzeby uczenia maszynowego może wymagać dodatkowej instalacji sterowników, konfiguracji oprogramowania i dostosowania kodu treningowego. 

Zespoły startupowe zainteresowane wykorzystaniem możliwości infrastruktury obliczeniowej dostępnej na WILiŚ, które chcą rozwijać swoje projekty z wykorzystaniem elementu AI, zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach programów GTS2.  

47 wyświetleń