Data dodania: 2024-04-02
Stypendystki MNiSW – badają nowe materiały i Bałtyk, wysyłają rakiety w kosmos
Inż. Julia Godlewska, Wydział Chemiczny
Absolwentka studiów na kierunku Chemia, studentka studiów II stopnia na interdyscyplinarnym kierunku Inżynieria materiałowa – specjalność Inżynieria materiałów polimerowych (studia realizowane w ramach Indywidualnych Studiów Badawczych).
Realizuje projekt w ramach programu Radium, w którym ocenia stopień separacji fazowej bio-poliuretanów poddanych przyspieszonemu starzeniu w warunkach podwyższonej temperatury i środowiska wodnego. Badania prowadzi pod kierunkiem dr inż. Ewy Głowińskiej z Katedry Technologii Polimerów. Uczestniczyła w projekcie badawczym pod kierownictwem dr hab. inż. Piotra Bruździaka, prof. PG z Katedry Chemii Fizycznej (Sonata, NCN). Jej zadaniem było zbadanie oddziaływań peptydu K z wodnym roztworem DMSO oraz TMAO w różnych wzajemnych stężeniach. Na podstawie przeprowadzonych badań przygotowała pracę inżynierską, publikację naukową i postery konferencyjne.
Jest członkinią Koła Naukowego SimLE, którego przez trzy kadencje była wiceprezesem ds. rozwoju biznesowego. W SimLE zajmowała się m.in. logistyką wyjazdów, organizacją wydarzeń, rekrutacją, promocją. Wraz z zespołem SimBa (projekt rakietowy SimLE) wzięła udział w konkursie EuRoC 2021 oraz Spaceport America Cup 2022.
Inż. Julia Gołyga, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
Jest absolwentką studiów na kierunku Inżynieria środowiska, a obecnie studiuje na ostatnim semestrze studiów drugiego stopnia na nowej specjalizacji Inżynieria Zasobów Wodnych
Brała udział w projekcie badawczym pod kierownictwem dr hab. inż. Jerzego Pyrchli MORGRAV pt. „Opracowanie technologii pozyskiwania i eksploracji danych grawimetrycznych przybrzeża polskich obszarów morskich oraz jego pobrzeża” i jest współautorką publikacji związanej z tym projektem w czasopiśmie „Measurement”. W ramach badań m.in. dokumentowała analizy danych grawimetrycznych, uczestniczyła w przygotowaniu kampanii pomiarowej na obszarze Bałtyku południowego i w pomiarach grawimetrycznych, przetwarzała surowe danych GNSS zebranych w trakcie morskiej kampanii grawimetrycznej i pracowała nad filtracją Kalmana danych kinematycznych platformy naukowej.
Obecnie działa w Kole Naukowym Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska, które uczestniczy w badaniach pn. „Ocena stanu czystości wód powierzchniowych na terenie Pojezierza Kaszubskiego we Współpracy z Centrum Monitoringu i Ochrony Wód Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie”, pod kierownictwem dr hab. Inż. Katarzyny Jankowskiej, prof. PG.
Inż. Klaudia Prusik, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej
Ukończyła studia na kierunku Nanotechnologia, a obecnie jest studentką Indywidualnych Studiów Badawczych na kierunku Inżynieria materiałowa.
Jej praca naukowa jest ściśle związana z Zakładem Elektrochemii i Fizykochemii Powierzchni w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej na WFTiMS. Jest laureatką dwóch programów IDUB (ACTINIUM i RADIUM). Aktywnie uczestniczy w badaniach poświęconych wytwarzaniu oraz modyfikacji nowych materiałów używanych w celu fotokatalitycznego oczyszczania wody, pod kierunkiem dr inż. Marty Prześniak-Welenc. Ponadto rozwija swoje zainteresowania pod kątem biosensorów opartych na nanostrukturach przy współpracy z dr hab. inż. Jackiem Rylem, prof. PG. Bierze też czynny udział w projektach finansowanych ze środków Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (TEAM NET) oraz NCN (OPUS), a także w projekcie IDUB (ARGENTUM).
Aktywnie uczestniczy w konferencjach międzynarodowych (Conference on Functional Nanomaterials and Nanodevices 2023, Polish Conference on Crystal Growth 2022) oraz krajowych – VII Interdyscyplinarna Akademicka Konferencja Ochrony Środowiska. Jest opiekunką sekcji pokazowej Koła Nauki o Materiałach, która angażuje się w popularyzację nauki w trakcie wydarzeń takich, jak BFN czy Piknik Fahrenheita.
O stypendiach
Rektorzy z całej Polski przedstawili w sumie 1068 wniosków o przyznanie stypendium ministra za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2023/2024, które były następnie oceniane przez zespół 55 ekspertów reprezentujących wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne. Łącznie przyznano 386 stypendiów. Laureaci otrzymają jednorazowo 17 tys. zł.