#aktualności | Politechnika Gdańska

Treść strony

Naukowcy PG współtwórcami nowych wytycznych projektowania torów tramwajowych

torowisko tramwajowe i jadący tramwaj w Gdańsku
Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło rekomendację do stosowania wytycznych do projektowania infrastruktury transportu tramwajowego, które zostały opracowane pod kierunkiem dr. inż. Jacka Szmaglińskiego z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. To pierwszy taki dokument od ponad czterdziestu lat.

„Wytyczne projektowania infrastruktury transportu zbiorowego. Część 3: Projektowanie infrastruktury transportu tramwajowego (WR-D-43-3)” zawierają podstawowe zalecenia dotyczące projektowania infrastruktury transportu tramwajowego, uwzględniając najnowszą wiedzę i praktykę zarządców infrastruktury tramwajowej i operatorów taboru.

Konkurs o Nagrodę Prof. Wiesława Gruszkowskiego

budynek Nano B nocą
Do końca marca można zgłaszać kandydatów do pierwszej edycji nagrody imienia Profesora Wiesława Gruszkowskiego, dedykowanej wybitnym osiągnięciom w dziedzinie urbanistyki w Północnej Polsce. Inicjatywa ta jest wspólnym przedsięwzięciem Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Nagroda imienia Profesora Wiesława Gruszkowskiego, wybitnego urbanisty i architekta, związanego z Politechniką Gdańską, ma na celu uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć w dziedzinie nauki, twórczości, działalności organizacyjnej i popularyzacji urbanistyki, przyczyniających się do podnoszenia jakości polskiej przestrzeni i rozwoju urbanistyki.

Jak zmniejszyć wpływ zanieczyszczenia światłem i hałasem na środowisko? Grant Horyzont Europa

pole lawendy, na niebie łuna światła
Politechnika Gdańska została partnerem międzynarodowego konsorcjum w nowym projekcie PLAN-B (Droga do przeciwdziałania negatywnemu wpływowi zanieczyszczenia światłem sztucznym i hałasem na różnorodność biologiczną i ekosystemy lądowe), który jest finansowany ze środków programu UE „Horyzont Europa”.

Czteroletnie, multidyscyplinarne badania, koordynowane przez Uniwersytet w Gandawie, rozpoczęły się w styczniu. Na Politechnice Gdańskiej projekt będzie realizowany przez Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska. Kierownikami projektu na PG są: dr inż arch.

WILiŚ Adventure 2024. Druga edycja konkursu podróżniczego dla studentów

grafika konkursu WILiŚ Adventure
Jesteś studentem Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska marzysz o tym, by podróżować jak młody Jacek Pałkiewicz? Masz doświadczenie ekspedycyjne i przygotowujesz się do kolejnej wyprawy? Weź udział w konkursie WILIŚ Adeventure i wygraj nawet 5 tys. euro, które przeznaczysz na podróż życia!

Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska zaprasza studentów tego wydziału do wzięcia udziału w konkursie WILiŚ Adventure. Maksymalny budżet dofinansowania na podróż życia wynosi 5000 euro.

To druga edycja konkursu podróżniczego WILiŚ. W poprzednim roku konkurs wygrał Tutus Chmielewski, który odbył wyprawę rowerową do Brazylii.

X Metropolitalne Spotkanie Noworoczne – relacja

zgromadzenie
Podsumowanie prac nad strategią działań metropolii do 2030 roku, pakiet inwestycji w nowej perspektywie unijnej, ustawa metropolitalna, a także współpraca biznesu ze środowiskiem naukowym i samorządowym – to główne tematy X Metropolitalnego Spotkania Noworocznego, które odbyło się 15 lutego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, posłowie, senatorowie, przedstawiciele biznesu oraz władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.

To już dziesiąte spotkanie czterech kluczowych środowisk współtworzących metropolię: samorządu i administracji rządowej, samorządu gospodarczego, nauki i środowiska obywatelskiego. Wydarzenie co roku odbywa się w innym miejscu. W tym roku podsumowywano i planowano działania metropolitalne w odnowionym Teatrze Wybrzeże. Spotkanie rozpoczęło się od przemówień prezydentów Trójmiasta.

120-lecie PG: spotkanie autorskie z Andrzejem Januszajtisem – znawcą i popularyzatorem historii Gdańska

książka "Z dziejów gdańskiej nauki i techniki"
Biblioteka PG oraz Stowarzyszenie Absolwentów PG zapraszają, na wieczór autorski z doc. dr. inż. Andrzejem Januszajtisem. Spotkanie odbędzie się 20 lutego w Akademickim Klubie „Kwadratowa” i będzie poświęcone książce „Z dziejów gdańskiej nauki i techniki”.

Spotkanie z doc. dr inż. Andrzejem Januszajtisem, pierwszym dziekanem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, znawcą i popularyzatorem historii Gdańska, autorem książki pt.

Nowy album o Politechnice Gdańskiej na jubileusz 120-lecia

album wnętrza
„Wnętrza”, trzeci z serii albumów poświęconych architekturze kampusu Politechniki Gdańskiej, został właśnie wydany w ramach obchodów 120-lecia uczelni. Publikacja prezentująca wnętrza głównie zabytkowych budynków jest już dostępna w sklepie PG.

Album „Wnętrza” to, obok „Kampusu” i „Detali”, kolejna z publikacji, w których kompleksowo została przedstawiona architektura zespołu budynków Politechniki Gdańskiej. Każdy z tych albumów stanowi odrębną całość, ale też wszystkie wzajemnie się uzupełniają. Autorami najnowszego z nich, podobnie jak dwóch wcześniejszych części, są prof. Jakub Szczepański z Wydziału Architektury (treść) oraz Krzysztof Krzempek (zdjęcia współczesne).

Projekt zrealizowany na PG wybrany przez Komisję Europejską

logo Komisji Europejskiej
ELECTRUST to projekt poświęcony analizie zagrożeń i korzyści oferowanych przez systemy głosowania przez Internet, który na Politechnice Gdańskiej realizował prof. David Duenas-Cid. Znalazł się on wśród piętnastu projektów z obszaru badań nad wyzwaniami dla demokracji (w ramach programu Horyzont) zaprezentowanych przez Komisję Europejską w serwisie CORDIS.

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego, i biorąc po uwagę „zmniejszone zaufanie do rządów, zwiększoną polaryzację polityczną i rozwój zewnętrznych zagrożeń dla demokracji”, Komisja Europejska wybrała 15 projektów finansowanych w ramach programu Horyzont, które zajmują się „badaniem wyzwań dla demokracji i testowaniem innowacyjnych rozwiązań, które wspierają wyższe zaangażowanie obywateli w procesy demokratyczne”.

Leć do Brazylii z PG. Spotkanie z podróżnikami w AK „Kwadratowa”

na zdj. Tytus Chmielewski i Tony Kososki
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG zaprasza uczniów i studentów z trójmiejskich szkół i uczelni, a także entuzjastów podróży i fanów rowerów na spotkanie edukacyjne z Tonym Kososkim – podróżnikiem i pisarzem, absolwentem PG oraz Tytusem Chmielewskim – studentem PG, który przejechał rowerem 1200 km wzdłuż wybrzeża Brazylii. Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia w AK „Kwadratowa”.

Podczas spotkania o swoich niezwykłych wyprawach do Brazylii i o tym, co podróże mogą wnieść w życie studenta, opowiedzą obecny student oraz absolwent Politechniki Gdańskiej:

Prof. Edmund Wittbrodt Honorowym Obywatelem Powiatu Wejherowskiego

prof. Edmund Wittbrodt
Rada Powiatu Wejherowskiego przyznała najwyższe wyróżnienie, jakim dysponuje – tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Wejherowskiego prof. Edmundowi Wittbrodtowi za dokonania na rzecz rozwoju powiatu.

Tytuł Honorowego Obywatela jest najwyższym wyróżnieniem Samorządu Powiatu Wejherowskiego, wyrazem uznania i wyróżnienia dla osób, które w sposób szczególny zasłużyły się dla tego powiatu.

Uroczystość oficjalnego nadania tytułu odbędzie się 19 stycznia w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Subskrybuj #aktualności