#aktualności | Politechnika Gdańska

Treść strony

Igrzyska Politechniczne – turnieje i zmagania w ponad 30 konkurencjach

grafika igrzysk politechnicznych
Chcesz spróbować swoich sił w sportach nietypowych, zabawach z dzieciństwa i miło spędzić czas? Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej wraz z Centrum Sportu Akademickiego 17 maja zapraszają na Igrzyska Politechniczne.

W programie wydarzenia m.in. przeciąganie liny, mecz uno, skoki w workach, freesbe, badminton, rzut i kop do celu, kręgle, szachy, piłka ręczna w wodzie i wiele więcej.

Nie zabraknie także tradycyjnych turniejów drużynowych – piłki nożnej, koszykówki 3x3 siatkówki i siatkówki plażowej.

Zobacz światło w nowym świetle

grafika Festiwalu Świtała
W ramach Międzynarodowego Dnia Światła UNESCO na Górze Gradowej w Gdańsku w dniach 13-14 maja odbędzie się druga edycja Festiwalu Światła. W programie znalazły się m.in. wystawy, pokazy oraz warsztaty z pogranicza sztuki, nauki i technologii, które pokażą światło w zupełnie nowym świetle. Partnerem wydarzenia jest Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.

Festiwal odbędzie się w sobotę (13 maja) w godz. 16-20 oraz w niedzielę (14 maja) w godz. 12-17.

W ramach festiwalu odbędzie się wystawa wybranych prac studentów Wydziału Architektury PG nagrodzonych w konkursie na oprawę oświetleniową w latach 2019-2023.

Studenckie pomysły na zagospodarowanie łopat turbin wiatrowych

Pierwsze miejsce – projekt wiaty rowerowej, zespół: Marta Bochyńska, Monika Naskręt, Aleksandra Sułecka
Rozstrzygnięto konkurs na projekt koncepcyjny obiektu wykonanego z łopaty turbiny wiatrowej. Konkurs został zrealizowany w ramach projektu, którego celem jest opracowanie systemu zarządzania wycofanymi z eksploatacji łopatami, aby móc je ponownie wykorzystać w budownictwie i architekturze.

Bałtycki Festiwal Nauki powraca! Politechnika Gdańska otwiera laboratoria dla odwiedzających

grafika BFN, fala na żółtym tle
Jak zważyć psa linijką? Ile balonów z helem potrzeba, żeby polecieć? Dlaczego mydło myje? Z tymi i innymi wyzwaniami pomogą Wam się zmierzyć pracownicy i studenci Politechniki Gdańskiej podczas 20. edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki. W programie wydarzenia znalazło się ponad 100 różnych propozycji z 40 dyscyplin naukowych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

W dniach 25-27 maja Politechnika Gdańska będzie odkrywać przed odwiedzającymi zakamarki uczelnianych pracowni i laboratoriów oraz tajniki poszczególnych dziedzin nauki, a w niedzielę 28 maja – wraz z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim – zaproponuje szereg atrakcji podczas Pikniku Nauki Fahrenheita,

Energetyka jądrowa w nowoczesnej gospodarce – nowe studia podyplomowe

reaktory elektrowni atomowej
Politechnika Gdańska rozpoczęła nabór na studia podyplomowe Energetyka jądrowa w nowoczesnej gospodarce. To odpowiedź na zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie w związku z transformacją energetyczną. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 kwietnia.

Transformacja energetyczna prowadząca do zeroemisyjnych systemów zaopatrzenia w energię to poważne wyzwanie nowoczesnej gospodarki. Jedną z kluczowych technologii w tej transformacji stanowi energetyka jądrowa. Polska, jako potencjalny inwestor w bloki jądrowe najnowszej generacji, potrzebuje kompetentnych kadr do oceny racjonalności projektów rozwojowych, realizacji inwestycji, a także posiadających umiejętności pozwalające na bezpieczną eksploatację elektrowni jądrowych.

Politechnika Talentów. Nowe obszary współpracy ze szkołami średnimi

grupa roześmianych uczniów z laptopami siedzi na podłodze
Politechnika Gdańska współpracuje obecnie z ponad 120 szkołami średnimi z województwa pomorskiego i wciąż rozszerza zakres tej współpracy. W tym roku po raz pierwszy zainaugurowana zostanie Politechnika Talentów, projekt skierowany do uczniów najlepszych pomorskich liceów i techników. Uruchomiona też została specjalna witryna dla szkół, gdzie nauczyciele i uczniowie mogą znaleźć wiele informacji o różnych formach współdziałania z uczelnią.

Współpraca na linii szkoła średnia-uczelnia stanowi unikalną szansę dla uczniów, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę i poszerzać horyzonty naukowe. Młodzież ma też okazję by zapoznać się ze specyfiką studiowania na uczelni technicznej czy nawiązać kontakty ze studenckimi kołami naukowymi i realizować wspólne projekty.

Rozpoczęły się zajęcia w Akademii Wodorowej PKN ORLEN – PG partnerem

Uczestnicy Akademii Wodorowej
PKN ORLEN uruchomił pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący wodoru, skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych. Do udziału w Akademii Wodorowej zostało zaproszonych 30 uczestników, w tym z Politechniki Gdańskiej, którzy będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności w dziedzinie produkcji wodoru i jego wykorzystania m.in. jako paliwa transportowego. Zajęcia będą odbywać się m.in. na PG. Dla najlepszych uczestników programu przygotowano płatne staże.

Akademia Wodorowa to program edukacyjny skierowany do studentów 3., 4. i 5. roku oraz absolwentów uczelni wyższych. W 30-osobowej grupie, oprócz przedstawicieli Politechniki Gdańskiej, znaleźli się reprezentanci m.in. Politechnik: Łódzkiej, Rzeszowskiej, Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu Technologicznego w holenderskim Delf.

Pierwszy etap zapisów do Przedszkola MegaMocni PG do 19 marca

grafika - rekrutacja do przedszkola
Do 19 marca trwa pierwszy etap rekrutacji – dla dzieci pracowników – do nowego przedszkola Politechniki Gdańskiej MegaMocni PG. Placówka przeznaczona dla 100 dzieci rozpocznie działalność 1 września.

Rekrutacja do Przedszkola MegaMocni PG została podzielona na trzy etapy, a podstawą przyjęcia dziecka jest wypełnienie przez rodzica Formularza Rekrutacyjnego oraz zawarcie umowy o świadczeniu usługi edukacyjnej z operatorem przedszkola. Do placówki można zapisywać dzieci i wnuki pracowników oraz dzieci doktorantów i studentów Politechniki Gdańskiej.

Zapisy na Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy – do 28 lutego

grafika EUD
Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej zaprasza uczniów klas IV-VI na Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Cykl sześciu spotkań będzie realizowany stacjonarnie, w murach uczelni. Zapisy przyjmowane są do 28 lutego.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to ogólnopolski projekt edukacji ekonomicznej dla uczniów w wieku 10-13 lat (IV-VI klasa szkół podstawowych). Celem EUD jest rozwijanie u dzieci postaw i zachowań przedsiębiorczych oraz popularyzacja edukacji ekonomicznej i zachęcanie najmłodszych do zainteresowania się zagadnieniami gospodarczymi.

Studenci z SimLE pracują nad innowacyjnym dronem portowym

Studenci podczas prezentacji projektu
Będzie monitorował czystość basenu portowego i pomoże zapobiec różnego rodzaju skażeniom. Studenci z koła naukowego SimLE pracują nad dronem portowym, z którym już w marcu wezmą udział w międzynarodowym konkursie RoboBoat2023 w Stanach Zjednoczonych.

Projekt SeaSentinel jest pomysłem Igora Rusieckiego, studenta drugiego roku oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Dron, oparty na koncepcji portu przyszłości, czyli z ograniczeniem czynnika ludzkiego, ma być wyposażony w czujniki zmętnienia wody, temperatury i pH, a tym samym pełnić rolę „oczu” władz portowych i wykrywać zagrożenie.

Na WIMiO odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace nad projektem.

Subskrybuj #aktualności