Poznaj sześć powodów dlaczego doktorat na PG i znajdź swój! | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-07

Poznaj sześć powodów dlaczego doktorat na PG i znajdź swój!

doktoranci

1. Kształcenie w odpowiedzi na potrzeby przemysłu

Politechnika Gdańska to druga najlepsza uczelnia badawcza w Polsce (w ministerialnym konkursie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, IDUB), która prowadzi kształcenie doktorantów w 14 dyscyplinach, w tym w obszarach, w których jest największe zapotrzebowanie na doktorów w przemyśle. W ofercie szkoły jest ponad 200 potencjalnych tematów badawczych i promotorów

Dyscypliny Lista potencjanych promotorów

2. Nauka w języku angielskim i z ludźmi z całego świata

PG jest jedną z pierwszych i obecnie wciąż nielicznych uczelni w kraju, które oferują program kształcenia doktorantów w całości w języku angielskim. Jest także numerem jeden wśród uczelni technicznych pod względem umiędzynarodowienia (32 proc. doktorantów to obcokrajowcy).

3. Dodatkowe stypendia, premie za publikacje, wyjazdy

Oprócz stypendium podstawowego, które na PG, zgodnie z zarządzeniem Rektora, zostało zwiększone o dodatkowe kwoty, aktywni naukowo doktoranci mogą otrzymać:

  • stypendia projakościowe z programów IDUB realizowanych na PG, jak Polonium i Francium
  • premie za publikacje (warto odnotować, że ukazuje się coraz więcej artykułów w topowych czasopismach, których współautorami są doktoranci PG)
  • środki z grantów badawczych, w których biorą udział
  • środki na udział w konferencjach i stażach naukowych.

Dodatkowe dofinansowanie uczestnictwa w wydarzeniach naukowych w kraju i zagranicą (w wysokości 750 zł i 2,5 tys. zł) oferuje także Samorząd Doktorantów Politechniki Gdańskiej.

Ponadto, Szkoła Doktorska na PG uczestniczy w programach związanych z mobilnością międzynarodową doktorantów (Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej).

Stypendia

4. Dobre miejsce do życia, udogodnienia dla rodzin

Kształcenie w Szkole Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej to także intensywny czas życia spędzony w wyjątkowej lokalizacji – nad morzem, w Gdańsku, który znalazł się na czwartym miejscu wśród miast w Europie, w których dobrze się żyje według raportu „Jakość życia w miastach europejskich” Komisji Europejskiej. Kampus PG zlokalizowany jest w dobrze skomunikowanej dzielnicy Wrzeszcz i jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Europie (według Times Higher Education).

Doktoranci spoza Trójmiasta mają możliwość ubiegania się o miejsce w Akademiku Doktoranckim.

Uczelnia posiada także własne przedszkole, przeznaczone dla dzieci pracowników, studentów i doktorantów oraz inne udogodnienia dla młodych rodziców, w tym pokoje rodzinne.

Na PG znajduje się także największa i najnowocześniejsza biblioteka w Polsce Północnej.

5. Najbardziej aktywny samorząd doktorantów w kraju

Rada Samorządu Doktorantów Politechniki Gdańskiej zwyciężyła w kategorii „aktywny samorząd doktorantów” w konkursie najbardziej prodoktoranckich inicjatyw organizowanych przez samorządy doktorantów polskich ośrodków naukowych ProDOK 2023.

SDPG organizuje wydarzenia o randze ogólnopolskiej, jak sesje posterowe, konferencje czy zjazdy porozumień, a także podejmuje inicjatywy integracyjne, organizuje wyjścia na wydarzenia kulturalne, system kart umożliwiających dostęp do obiektów sportowych na preferencyjnych warunkach. Samorząd doktorantów na PG aktywnie uczestniczy też w działaniach Porozumienia Doktorantów Uczelni Technicznych oraz w Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

6. Międzynarodowa kariera naukowa

Artykuły naukowców z Politechniki Gdańskiej ukazują się na łamach prestiżowych czasopism, jak „Science” czy „Nature”. 62 naukowców PG znalazło się wśród najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. Jeden z naukowców – prof. Grzegorz Boczkaj, znalazł się także w ekskluzywnym gronie 1 procenta badaczy z największą liczbą cytowań na świecie i jest on zarazem jednym z zaledwie sześciu Polaków w tym zestawieniu.

 

555 wyświetleń