#badawcza | Politechnika Gdańska

Treść strony

BE-LIGHT – rozwój diagnostyki medycznej z wykorzystaniem uczenia maszynowego i fotoniki

AI
BE-LIGHT to nowy europejski projekt naukowców z Politechniki Gdańskiej w zakresie rozwoju metod diagnostyki medycznej z wykorzystaniem uczenia maszynowego i fotoniki. Projekt uzyskał wysoką ocenę w ramach konkursu HORIZON–MSCA–2022–DN, w której podkreślono znaczenie interdyscyplinarności oraz dobrze zdefiniowanych zadań badawczych w obszarze sztucznej inteligencji.

Międzynarodowe konsorcjum realizujące projekt składa się siedmiu instytucji akademickich, w tym dwóch polskich uczelni i trzech szpitali, posiadających uzupełniającą się wiedzę specjalistyczną w zakresie fotoniki, mikroskopii, sztucznej inteligencji i badań klinicznych:

Na Politechnice Gdańskiej powstaje pierwszy na świecie mały, bezzałogowy ekranoplan

Ekranoplan
Ekranoplan to typ samolotu bezzałogowego, który leci nisko nad wodą, wykorzystując efekt przypowierzchniowy. Samolot,  który powstaje na Politechnice Gdańskiej, będzie pierwszą tej wielkości i tego typu jednostką na świecie, a jego głównym celem jest wspieranie działań morskich oddziałów wojska.

Projekt powstaje w ramach konsorcjum Politechniki Gdańskiej, która jest jego liderem, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego i Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Na jego realizację pozyskano kwotę kilkunastu milionów złotych. Projekt realizowany jest w ramach programu na obronność finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Eter dimetylowy alternatywą dla oleju napędowego. Nowa technologia naukowców z PG

Demonstrator
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali nową technologię otrzymywania eteru dimetylowego z małych złóż węglowodorów. W specjalnie stworzonym demonstratorze można zbadać cały proces powstawania tego paliwa, które jest atrakcyjną ekologicznie alternatywą dla oleju napędowego do silników diesla.

Eter dimetylowy (DME) to bezbarwny gaz o charakterystycznym zapachu, umiarkowanie rozpuszczalny w wodzie. Ma szereg zastosowań w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym. Używany jest także zamiast gazu ziemnego do kuchenek gazowych, ponieważ jego właściwości fizyczne są zbliżone do propanu-butanu. To także jeden z najbardziej obiecujących substytutów oleju napędowego, LPG i LNG. Eter dimetylowy może być produkowany z gazu ziemnego, węgla lub biomasy i zaliczany do grupy paliw zielonych.

Tagi

11 projektów z dofinansowaniem w programach OPUS 25 i PRELUDIUM

Ludzie naukowcy twarze
Ponad 10,6 mln złotych uzyskali naukowcy z Politechniki Gdańskiej na dofinansowanie swoich projektów w ramach konkursów OPUS 25 i PRELUDIUM 22, zorganizowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Na 11 zakwalifikowanych do finansowania projektów, aż 6 prowadzonych będzie na Wydziale Chemicznym.

Projekt „Związki modulujące funkcje białek telomerowych TRF1 i TRF2”, kierownik projektu: prof. Maciej Bagiński, Wydział Chemiczny. Kwota dofinansowania 2 813 440,00 zł (OPUS 25). Projekt realizowany będzie we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim.

Podcast Politechniki Gdańskiej „Ściśle mówiąc!”. Czy jesteśmy skazani na atom?

Marcin Jaskólski
– Energetykę jądrową rozpatruję w kategorii szans – podkreśla dr inż. Marcin Jaskólski, zastępca dyrektora Centrum Energetyki Jądrowej PG, w najnowszym odcinku podcastu cyklu „Ściśle mówiąc!”.

Dr inż. Marcin Jaskólski w drugim odcinku „Ściśle mówiąc!” opowiada m.in. o planach związanych z energetyką jądrową w Polsce, o sytuacji w elektrowniach w Ukrainie, o tym, czego Japończyków (i nie tylko) nauczyła katastrofa w Fukushimie, ale także o… serialach i o tym, w jaki sposób przyczynia się do ograniczania emisji CO2 dzięki swojemu psu.

Rozmowę prowadzą Agata Cymanowska i Barbara Kuklińska z Działu Promocji i Biura Prasowego PG.

Innowacyjna metoda utrwalania mleka kobiecego opracowana przez naukowczynie z PG

Prof. Malinowska
Mleko kobiece w Bankach Mleka wspomaga rozwój i rekonwalescencję najmniejszych pacjentów oddziałów neonatologicznych. Nowa metoda przechowywania i konserwowania mleka, zaproponowana przez naukowczynie z Politechniki Gdańskiej, pozwoli na zachowanie większej ilości niezwykle cennych składników bioaktywnych, których nie może zastąpić żadna sztuczna mieszanka.

Mleko kobiece to pokarm idealnie dopasowany do potrzeb małego dziecka. Przyjmowane we wczesnym okresie życia ma ogromny wpływ nie tylko na kondycję oraz rozwój fizyczny, ale także psychiczny i neurologiczny. Dla noworodków, które muszą być hospitalizowane, pokarm kobiecy ma szczególne znaczenie terapeutyczne, jednak nie każdy z małych pacjentów może być karmiony przez własną mamę. Banki Mleka powstały w celu optymalnego żywienia pacjentów oddziałów neonatologicznych.

Seminarium CAS 2023 – podsumowanie efektów badań w ramach programu IDUB

argentum
Seminarium podsumowujące zakończone projekty IDUB w ramach trzech programów: Curium, Argentum i Scandium pokazało różnorodność i skalę prowadzonych na Politechnice Gdańskiej badań w Centrach POB.

W seminarium wyniki realizowanych projektów zaprezentowało 19 naukowców z czterech Centrów Priorytetowych Obszarów Badawczych Politechniki Gdańskiej: EkoTech, Materiałów Przyszłości, BioTechMed oraz Technologii Cyfrowych. Prelegenci przedstawili wyniki badań oraz uzyskane w ramach efekty takie jak: opracowane publikacje, dokonane zgłoszenia patentowe, wystąpienia na konferencjach, awans akademicki.

Tagi

48. Zjazd Fizyków Polskich w Gdańsku już 1 września. Trwa rejestracja

Ratusz gdański na jasnoniebieskim tle
Oddział Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zapraszają do Gdańska na 48. Zjazd Fizyków Polskich, który odbędzie się w dniach 1-7.09.2023.

Zjazd objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita  (FarU), Rektora Politechniki Gdańskiej, Rektora Uniwersytetu Gdańskiego i Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Tagi

Nauka wymaga nieustającej ciekawości. Rozmowa z prof. Sławomirem Milewskim, prorektorem ds. nauki

Prof. Sławomir Milewski
19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. To dobra okazja, żeby podsumować to, co wydarzyło się w nauce na Politechnice Gdańskiej w ostatnim czasie i porozmawiać o planach na najbliższy czas.

Barbara Kuklińska: Panie Rektorze, myślę, że warto rozpocząć naszą rozmowę od ostatecznych wyników ewaluacji, które niedawno otrzymała uczelnia, bo jest to powód do radości. 

Subskrybuj #badawcza