Dr inż. Aleksander Mroziński współautorem artykułu w prestiżowym czasopiśmie „Joule” | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-26

Dr inż. Aleksander Mroziński współautorem artykułu w prestiżowym czasopiśmie „Joule”

Dr Mroziński
Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
Dr inż. Aleksander Mroziński z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa jest współautorem artykułu o zaawansowanej metodzie analizy rozkładu czasu relaksacji (Distribution of Relaxation Times, DRT) stosowanej podczas interpretacji wyników z elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej. Artykuł pt.„ Advancing electrochemical impedance analysis through innovations in the distribution of relaxation times method” został opublikowany w maju, w numerze 5, (tom 8) czasopisma “Joule” (IF2023=38.6, CiteScore=53.1), prestiżowego wydawnictwa prezentującego artykułu z zakresu zrównoważonej energetyki.

Jest to artykuł przeglądowy  stanowiący podsumowanie aktualnego stanu wiedzy badawczej, który integruje i interpretuje dotychczasowe wyniki oryginalnych badań naukowych w zakresie elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej. Pracowało nad nim trzydziestu naukowców z całego świata. Dr Aleksander Mroziński jest jedynym współautorem z Polski.

– Artykuł jest pokłosiem specjalnych warsztatów zorganizowanych przez prof. Francesco Ciucci w 2022r. na Hong Kong University of Science and Technology z naukowcami z całego świata, przedstawicielami różnych dziedzin związanych z energetyką, którzy zajmują się wykorzystywaniem metody DRT – czyli rozkładu czasu relaksacji – tłumaczy dr Mroziński. – Ponieważ moje wyniki naukowe, dotyczące użycia DRT w badaniu ogniw paliwowych, zostały już wcześniej zauważone w publikacjach i na międzynarodowych konferencjach, zostałem zaproszony do udziału w tych warsztatach. Ich celem było podzielenie się swoimi wynikami badań i wnioskami oraz zaprezentowanie jak badania z zastosowaniem metody DRT są prowadzone w poszczególnych instytucjach.

Elektrochemiczna Spektroskopia Impedancyjna (EIS) jest kluczowym narzędziem w różnych dyscyplinach naukowych, w tym w naukach o energii, chemii i biologii czy inżynierii materiałowej, umożliwiającym analizę systemów elektrochemicznych i badanie właściwości materiałów. Jednak tradycyjne metody interpretacji danych EIS są często skomplikowane i zależne od modelu. Analiza rozkładu czasów relaksacji DRT oferuje podejście nieparametryczne, które upraszcza proces interpretacji. W wyniku analizy DRT uzyskujemy reprezentację wyników w skali czasu, co znacząco ułatwia rozróżnienie procesów elektrochemicznych zachodzących w badanych materiałach. Opublikowany w ”Joule” artykuł zawiera kompleksowy przegląd aktualnych możliwości zastosowania DRT. Dodatkowo, zaprezentowane tam wnioski z ankiety, przeprowadzonej wśród naukowców z całego świata, wskazuje kierunki rozwoju metody DRT oraz kluczowe wyzwania. Wyniki podkreślają m.in. potrzebę standaryzowania sposobu prowadzenia analizy DRT, tworzenia otwartej bazy danych do nauki, a także rozwoju narzędzi do automatycznej analizy. Wdrożenie tych usprawnień mogłoby nie tylko przyspieszyć rozwój tej dziedziny, ale także rozszerzyć zastosowanie DRT w badaniach naukowych, czyniąc je dostępnymi dla szerszego grona badaczy, w tym tych bez specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania czy statystyki.

Dr inż. Aleksander Mroziński jest adiunktem na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa w Instytucie Technologii Maszyn i Materiałów a także pełni funkcję Data Stewarda. Doktorat, którego promotorem był prof. dr hab. inż. Piotr Jasiński z WETI obronił w grudniu 2023r. Badania zaprezentowane w artykule prowadził pod kierownictwem promotora oraz dr hab. inż. Sebastiana Moilna, prof. PG z WETI w ramach projektu OPUS13 „Badanie oraz minimalizacja ohmowych i polaryzacyjnych strat w tlenkowych ogniwach elektrochemicznych przez zastosowanie nanokrystalicznych warstw ceramicznych”.

335 wyświetleń