inwestycje | Politechnika Gdańska

Treść strony

Politechnika Gdańska kupiła dawny budynek Wydziału Chemii UG na ul. Sobieskiego

Na zdj. prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Monika Forkiewicz, radca prawny PG, prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, Greta Wiśniewska, notariusz, oraz Mariusz Miler, kanclerz PG. Fot. Krzysztof Krzempek
Bezpośrednie sąsiedztwo z kampusem PG, unikatowe walory architektoniczne i urbanistyczne, a przede wszystkim potrzeba dalszego, dynamicznego rozwoju uczelni – to główne powody, dla których Politechnika Gdańska odkupiła od Uniwersytetu Gdańskiego dawny budynek Wydziału Chemii UG na ul. Sobieskiego 18 w Gdańsku. Transakcja opiewa na kwotę 24 mln zł. 

Politechnika Gdańska przejęła nieruchomość na przełomie listopada i grudnia, a finalizacja transakcji była poparta analizą stanu budynku oraz możliwości dopasowania go do realizacji statutowych zadań uczelni. Jak podkreślają władze Politechniki, nieruchomość znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie uczelnianego kampusu i jest jej naturalnym terenem rozwojowym.

Już tylko do 26.10 zgłaszanie projektów w ramach budżetu obywatelskiego PG

screen z filmu promującego budżet obywatelski Politechniki Gdańskiej
Do 26 października do godz. 12.00 pracownicy, doktoranci i studenci mogą zgłaszać swoje propozycje w ramach piątej edycji budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej. Na realizację projektów pracowniczych i studenckich przeznaczono łącznie pół miliona złotych. W ramach ubiegłorocznej edycji BO PG obecnie realizowane są takie projekty, jak m.in. odnowienie wysłużonego sprzętu w OWPG Czarlina, szatnie przy boisku piłkarskim i automaty ze środkami higienicznymi w największych budynkach PG. Politechnika Gdańska jest pierwszą uczelnią w regionie, która uruchomiła własny budżet obywatelski.

Rozpoczęła się rozbiórka hali WILiŚ. Kolejny krok w kierunku Centrum Ekoinnowacji PG

Na zdjęciu widoczna hala naukowo-dydaktyczna Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Widok z góry. Widoczny jest również gmach wydziału.
We wtorek 4 sierpnia rozpoczęła się rozbiórka liczącej blisko 70 lat hali naukowo-dydaktycznej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Po zakończeniu prac teren zostanie przekazany pod budowę Centrum Ekoinnowacji PG - jednej z najważniejszych inwestycji uczelni w najbliższych latach, która pozwoli naukowcom opracowywać nowoczesne technologie proekologiczne, jak również kształcić studentów na kierunkach związanych m.in. z ochroną środowiska.

Zbudowany w 1953 r. budynek, nazywany potocznie przez pracowników i studentów uczelni „halą hydro”, służył przez wiele lat kadrze dydaktycznej Wydziału Budownictwa Wodnego PG oraz Instytutowi Budownictwa Wodnego PAN. W hali prowadzono badania związane z gospodarką wodną, morską oraz energetyką, a mieszczące się w niej laboratorium hydrauliczne należało do największych tego typu obiektów w Europie.

Subskrybuj inwestycje