Data dodania: 2020-07-29
Samochody przyszłości oczami dr inż. Sebastiana Wachowskiego w Radiu Gdańsk
– Głównym źródłem wodoru w przemyśle jest obecnie reforming metanu, który ma ten minus, że w tym procesie wytwarzany jest także dwutlenek węgla będący gazem cieplarnianym. Jeżeli chcemy wytwarzać wodór dla przyszłości, taki, który jest czysty, musimy przestawić się na elektrolizę – opowiadał dr inż. Sebastian Wachowski.
Zespół dr. inż. Sebastiana Wachowskiego z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej pracuje nad opracowaniem nowych materiałów ceramicznych, które pozwolą na konstrukcję elektrolizerów pary wodnej, czyli maszyn wykorzystujących energię elektryczną do separacji H2O w czysty wodór i tlen. Jeśli uda się uzyskiwać wodór z wody, a dokładniej pary wodnej, w wydajnych procesach przemysłowych, będzie to prawdziwy przełom nie tylko w motoryzacji. Oznaczać to będzie, że energia uzyskiwana z odnawialnych, czystych ekologicznie źródeł, będzie mogła być magazynowana, transportowana i wykorzystywana w dowolnym momencie w postaci wodoru.
Celem projektu "FunKeyCat (Functional Grading by Key doping in Catalytic electrodes for Proton Ceramic Cells", dofinansowanego z międzynarodowego programu ERA-NET grantem w wysokości miliona dolarów, realizowanego na PG oraz trzech innych europejskich ośrodkach badawczych, jest opracowanie elektrolizerów pary wodnej i stworzenie nowych materiałów ceramicznych do budowy elektrod stosowanych w ogniwach paliwowych.