Przejdź do treści

Aktualności

Data dodania: 2020-09-04

Politechnika Gdańska uczelnią badawczą

logo IDUB
Politechnika Gdańska to jedna z dziesięciu polskich uczelni ze statusem uczelni badawczej. Otrzymała go jesienią 2019 r., jako najwyżej sklasyfikowana uczelnia techniczna. Co oznacza otrzymanie tego statusu? Przede wszystkim nowe możliwości rozwoju dla naukowców PG, a także szeroką promocję ich projektów badawczych w Polsce i na świecie.

Politechnika Gdańska znalazła się w ścisłym gronie 10 laureatów programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB), zyskując tym samym prestiżowy status uczelni badawczej. Co więcej, w konkursie MNiSW zajęła 2. miejsce, ustępując jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu, i stając się tym samym najlepszą uczelnią techniczną w programie ministerstwa.

Status uczelni badawczej to ogromny prestiż, ale również wyzwanie - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Ogromnie cieszymy się z tego sukcesu, ale wiemy też, że przed nami czas wytężonej pracy. Będziemy dążyć do tego, żeby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Nowe centra badawcze PG

Uzyskanie statusu uczelni badawczej to dla Politechniki Gdańskiej nie tylko zaszczyt i wyróżnienie, ale też dodatkowe środki finansowe, które będą przeznaczone na rozwój nauki i nowych obszarów badawczych w obrębie uczelni. W przypadku PG będzie to ok. 210 mln zł, które w przeciągu siedmiu lat (2020-2026 r.) uczelnia zagospodaruje głównie w ramach rozwoju nowo utworzonych Centrów Badawczych PG:

•             Centrum Bio Tech Med

•             Centrum Eko Tech

•             Centrum Materiałów Przyszłości

•             Centrum Technologii Cyfrowych

Nowe Centra Badawcze łączą umiejętności i doświadczenia naukowców z różnych wydziałów, które przełożą się na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania w obszarach: biotechnologii, bioinżynierii, technologii pro-ekologicznych, technologii cyfrowych oraz przy wytwarzaniu nowoczesnych materiałów o zastosowaniu w przemyśle i medycynie.

Dzięki powstaniu nowych Centrów, Politechnika Gdańska może w jeszcze większym stopniu stawiać nacisk na rozwój w najbardziej obiecujących kierunkach badań naukowych, a także wdrażać innowacyjne i nowoczesne rozwiązania w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa, technologii cyfrowych, ochrony klimatu, pozyskiwania i konwersji energii, mobilności, żywności oraz racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych.

– Osoby wchodzące w skład Centrów Badawczych mają teraz szerokie możliwości dokształcania się i zdobywania nowych umiejętności, zarówno w kraju, jak i za granicą – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Politechnika przyciąga najlepszych

Środki z programu IDUB są też przeznaczane na przyciąganie jak najlepszych naukowców, którzy w murach PG znajdą świetne warunki do samorozwoju oraz realizacji swoich badań.

Szukamy ludzi o jak najlepszych umiejętnościach i jak najwyższych kompetencjach. Takich, którzy przyniosą do Gdańska nową jakość naukową, a którym my możemy teraz zapewnić najlepsze warunki do pracy – tłumaczy prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. –  Dotyczy to również uzdolnionych magistrów i doktorantów, którzy do tej pory często wybierali pracę w biznesie i przemyśle, zamiast kontynuowania kariery na polskich uczelniach.

Władze uczelni liczą, że dodatkowe dofinansowanie i utworzenie nowych Centrów Badawczych pomoże przyciągnąć też najzdolniejszych studentów.

– Gdańsk stał się jednym z najciekawszych kierunków przy wyborze docelowej uczelni dla maturzystów z całej Polski. Najzdolniejsi z nich coraz częściej nie trafiają już do Warszawy czy Krakowa, ale właśnie do Gdańska – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

O PROGRAMIE IDUB

„Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” to jeden z najważniejszych programów przewidzianych w ramach nowej ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawy 2.0.

Celem konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego było wyłonienie i wsparcie 10 najlepszych uczelni, które po pierwsze staną się ośrodkami badawczymi, a po drugie będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi uczelniami w Europie i na świecie.

Wszyscy laureaci programu IDUB w latach 2020-2026 będą otrzymywać subwencję z budżetu państwa zwiększoną o 10 proc. W przypadku Politechniki Gdańskiej oznacza to dodatkowe środki w wysokości ok. 210 mln zł, które zgodnie z założeniami programu będą przeznaczone na dalszy, dynamiczny rozwój uczelni.

185 wyświetleń