Data dodania: 2020-10-20
Naukowiec nagrodzony za badania nad wytrzymałością materiałów
Dr inż. Krzysztof Żerdzicki znalazł się w gronie pięciu nagrodzonych naukowców z Pomorza. Został nagrodzony w dziedzinie nauk technicznych za cykl artykułów z zakresu identyfikacji parametrów wytrzymałościowych materiałów kompozytowych.
Laureat nagrody GTN i Prezydenta Miasta Gdańska w 2015 roku otrzymał stopień doktora w dwóch dyscyplinach naukowych: budownictwie na Politechnice Gdańskiej oraz mechanice na Uniwersytecie Orleańskim we Francji. Obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska w Katedrze Mechaniki Budowli. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTiS) oraz European Society of Biomechanics (ESB). Jego główne zainteresowania naukowe oscylują wokół badań doświadczalnych w mechanice materiałów i biomechanice.
Naukowiec prowadzi badania laboratoryjne starzenia się poliestrowych tkanin technicznych powlekanych PCV. Katedra Mechaniki Budowli pozyskała materiał z przebudowywanej w latach 2009-2011 Opery Leśnej w Sopocie, co pozwoliło na realizację badań dla materiału używanego przez ok. 20 lat w rzeczywistej konstrukcji dachu oraz dla identycznego, jednak niezużytego materiału, celem określenia wpływu czasu, warunków klimatycznych oraz obciążenia użytkowego na parametry wytrzymałościowe tkaniny technicznej. Na podstawie tych badań naukowiec, w 2015 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. „Durability evaluation of textile hanging roof materials” za co otrzymał nagrodę Rektora Politechniki Gdańskiej w roku 2016.
Obecnie w pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim eksperymentalną mechaniką złamań kości udowej.
– Złamania kości udowej są bardzo powszechnym schorzeniem zwłaszcza osób starszych, u których występuje osteoporoza – tłumaczy dr Żerdzicki – odpowiednie zespolenie złamania pozwala na skuteczniejszą regenerację kości i szybszy powrót do sprawności. W pracy ortopedów potrzebna jest niezwykła precyzja, ale również odpowiednie materiały, które są używane przy różnego rodzaju zespoleniach złamań.
Naukowiec przeprowadza m.in. cykliczne badania zespoleń przezkrętarzowych złamań kości udowej wykonanych z użyciem różnych typów implantów: DHS, krótkich gwoździ w wariancie statycznym i dynamicznym oraz gwoździ długich. Do badań wykorzystywane są sztuczne modele kości, wykonane z kompozytu o właściwościach mechanicznych, które odpowiadają kościom ludzkim zniszczonym osteoporozą. Badania określają m.in. schemat zniszczenia oraz sztywność różnego rodzaju zespoleń.
Drugie zainteresowanie badawcze obejmuje badania doświadczalne ścian kości oczodołu ludzkiego w celu identyfikacji ich parametrów wytrzymałościowych, które służą następnie w symulacjach numerycznych złamań okolic oczodołu typu blow-out. Wszystkie prace badawcze odbywają się w ścisłej współpracy z lekarzami - specjalistami w zakresie ortopedii i laryngologii, z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.