Plebiscyt „Pro Juvenes” – liczy się każdy głos | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-10-30

Plebiscyt „Pro Juvenes” – liczy się każdy głos

baner Pro Juvenes
W tegorocznym plebiscycie „Pro Juvenes” organizowanym przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej nominowane zostały cztery inicjatywy studentów PG. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wybierani są w internetowym głosowaniu. Jeszcze dzisiaj można wesprzeć studenckie działania, liczy się każdy głos.

Nagrody  „Pro Juvenes” to inicjatywa organizowana przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej od 2013 roku. Celem konkursu jest promowanie aktywnych studentów i ich inicjatyw oraz podkreślanie zasług osób i podmiotów przyjaznych studentom i wspierających potencjał młodych ludzi. Parlament Studentów RP, wręczając nagrody „Pro Juvenes”, chce w ten sposób tworzyć dobrą atmosferę wzajemnego współdziałania w środowisku akademickim oraz integrować studentów z całej Polski. Inicjatywy studentów naszej uczelni zostały nominowane w czterech kategoriach: Studia bez barier, Studencka innowacja, Studia na lepsze oraz Student Naukowiec.

„Kumpel pakuje, uczelnia wysyła” to inicjatywa nominowana w kategorii Studia bez barier. Powstała w momencie, kiedy z powodu przejścia uczelni na zdalne nauczanie z powodu epidemii, wielu studentów zdecydowało się na wyjazd do domu, by tam przeczekać ten czas. W związku z obostrzeniami dotyczącymi akademików, część z tych osób nie mogła odebrać swoich rzeczy osobistych. Samorząd wychodząc naprzeciw tym problemom, zorganizował akcję wysyłki rzeczy. Studenci, którzy chcieli otrzymać taką przesyłkę, musieli znaleźć tylko osobę, która je spakuje. Cały koszt wysyłek pokryła Politechnika Gdańska, natomiast koordynacją zajął się Zastępca Przewodniczącego SSPG ds. socjalnych. Projekt odbył się bez problemów, wszystkie paczki trafiły do adresatów. Dzięki niemu studentom łatwiej było przetrwać kryzysowy czas związany z pierwszą falą pandemii.

Cowork@Arch to interdyscyplinarny projekt studentów wydziałów Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki oraz Architektury, który powstał w Samorządzie Studentów Politechniki Gdańskiej. Został nominowany w kategorii Studencka innowacja. Polega on na dostosowaniu sali z trudno dostępnym sprzętem komputerowym i drogim oprogramowaniem do udostępnienia studentom poza godzinami zajęć. Dzięki temu mają oni realizacji projektów i kształcenia umiejętności w optymalnych warunkach, nie narażając ich na wysokie koszty osobistego zakupu oprogramowania. Docelowo takie udostępniane studentom profesjonalnie wyposażone sale mają znajdować się na wszystkich wydziałach uczelni. Pilotażowa realizacja na Wydziale Architektury, gdzie potrzeba wprowadzenia takiego rozwiązania była najbardziej paląca, została sfinansowana w ramach budżetu obywatelskiego PG. W ramach projektu zainstalowany będzie monitoring i zamek otwierany na legitymację studencką. Ponadto w ramach pomieszczeń „cowork@arch” powstaje salka wypoczynku z aneksem kuchennym, co zdecydowanie poprawi studentom ich możliwości regeneracji podczas długich sesji pracy nad projektami. Projekt jest na etapie finiszu jego realizacji. Otwarcie Sali dla studentów jest planowane na koniec listopada. Po pierwszym semestrze użytkowania innowacyjnego laboratorium projekt zostanie poddany ewaluacji i potencjalnie powielono na kolejnych wydziałach z uwzględnieniem ich specyfiki. 

Przyszłość Kształcenia na PG to projekt nominowany w kategorii „Studia na lepsze”.

To cykl starannie zorganizowanych debat poświęconych jakości kształcenia, w których skupiono  się na konkretnych problemach uczelni i możliwościach ich rozwiązywania. W gronie nauczycieli, studentów i władz analizie poddano8 kluczowych obszarów interwencji, wytypowanych na podstawie dogłębnych analiz poprzedzających projekt. Na podstawie tych dwóch etapów (analiz poprzedzających i cyklu debat) powstał obszerny raport „Przyszłość Kształcenia na PG”, który stanowi bardzo kompletny zapis stanu faktycznego jakości kształcenia na uczelni. Samorząd Studentów  z sukcesem i w sposób profesjonalny opracował projakościową agendę, uwzględniającą światowe i lokalne trendy, która znajduje odzwierciedlenie w działaniach i stanowi solidny argument we współpracy z władzami uczelni.

Bartłomiej Borzyszkowski nominowany w kategorii Student Naukowiec

Jest on studentem drugiego stopnia Automatyki, Cybernetyki i Robotyki Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej, prowadzącym międzynarodowe badania naukowe, głównie w dziedzinie sztucznej inteligencji, robotyki i systemów decyzyjnych. W 2020 oraz 2019 roku brał udział w projektach badawczych Europejskiej Organizacji Badań Nuklearnych, jako jeden z 40 studentów wybranych spośród blisko 1700 aplikacji w programie CERN Openlab. Autor jednej z trzech najlepszych prac w programie, zakończonej publikacją oraz referatem naukowym wygłoszonym m.in. podczas konferencji ML in PL. Uczestnik krótkoterminowych staży zagranicznych na uniwersytetach USFQ w Ekwadorze oraz Karunya Institute of Technology w Indiach. Społecznie realizuje się jako przewodniczący koła naukowego sztucznej inteligencji Gradient, w którym koordynuje projekty, a także współorganizuje spotkania i wydarzenia popularyzujące nowe technologie. Aktywny działacz stowarzyszenia studenckiego IAESTE, prowadzącego m.in. program międzynarodowych wymian studenckich. Wybrany najlepszym studentem Politechniki Gdańskiej w roku akademickim 2019/2020.

Zagłosuj 

Zagłosuj przez FB

130 wyświetleń