PG po drugiej stronie lustra. Artystyczne nagranie w murach uczelni | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-12-21

PG po drugiej stronie lustra. Artystyczne nagranie w murach uczelni

Kadr z filmu "Druga strona"
Kadr z filmu "Druga strona". Fot. Michał Redlin
Piękne i oryginalne wnętrza Politechniki Gdańskiej stały się scenerią krótkometrażowego filmu pt. „Druga Strona”. W audytoriach i holach PG, które na nagraniu zyskały zupełnie inną, tajemniczą oprawę, rozegrało się w grudniu wiele tanecznych scen.

Pomysłodawczynią i autorką choreografii dla tancerek występujących w filmie trójmiejskiego reżysera i dokumentalisty Pawła Wyszomirskiego jest Kalina Porazińska, tancerka, pedagożka tańca, założycielka szkoły tańca Kolektyw Ruchu i artystka z Sopockiego Teatru Tańca. Film został zrealizowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.

– Inspiracją do nakręcenia tego filmu była książka „Lustra Johanny” autorstwa  Anny Czerwińskiej-Rydel. To biograficzna opowieść o życiu gdańszczanki, Joanny Shopenhauer – mówi Kalina Porazińska. – Tworząc choreografię czerpałam nie tylko z samej historii, ale również z ilustracji Marty Igerskiej, które się w tej książce znalazły: niepokojących i intrygujących, trochę jak w lustrzanym odbiciu. Dobór wnętrz w których kręciliśmy film był bardzo ważnym elementem całego projektu. Razem z reżyserem, Pawłem Wyszomirskim, chcieliśmy, żeby to były miejsca ciekawe, niejednoznaczne, nieco ukryte oraz relatywnie rzadko dostrzegane i odwiedzane przez gdańszczan i turystów. 

Przed kamerami wystąpiło sześć młodych tancerek, a łącznie w projekcie wzięło udział 13 artystów. Na Politechnice ujęcia kręcone były m.in.: na Dziedzińcu Heweliusza, w Audytorium Maximum i Audytorium Chemicznym oraz w holu przed Aulą w Gmachu Głównym. Poza uczelnią za tło tanecznych scen posłużyły m.in. przystanek tramwajowy przed gdańskim stadionem, Centrum Hewelianum, czy przystanki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

 

613 wyświetleń