Kolejna edycja studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa na PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-03-26

Kolejna edycja studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa na PG

farma wiatrowa na morzu
Fot. Mat. PTMEW
Politechnika Gdańska jest pierwszą uczelnią w Polsce, która realizuje kształcenie kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Przyszłościowe i wpisujące się w rynkowe trendy studia podyplomowe cieszą się wysokim zainteresowaniem, a obecnie rozpoczyna się ich III edycja. Nowym partnerem strategicznym kierunku został koncern PKN Orlen.

Studia podyplomowe „Morska Energetyka Wiatrowa” uruchomiono jesienią 2019 r. na ówczesnym Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG (obecnie: Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa). Już wtedy było wiadomo, że mają ogromny potencjał: pula 60 miejsc wyczerpała się w ciągu trzech dni.

– Słuchacze studiów, których trzecia edycja właśnie się rozpoczęła, otrzymali dostęp do najnowszej wiedzy na międzynarodowym poziomie z zakresu branży offshore wind – mówi prof. PG Marek Dzida, prorektor Politechniki Gdańskiej ds. kształcenia i kierownik studiów podyplomowych. – Nowy kierunek zapewnia im z jednej strony wiedzę potrzebną do pracy, a z drugiej również samą pracę, bo zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży będzie nadal rosnąć.

PG pionierem kształcenia w branży offshore

Morskie farmy wiatrowe to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki w Europie, a kierunek, który otwarto na PG w oparciu o partnerstwo z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej, był pierwszą tego rodzaju inicjatywą na polskich uczelniach.

Studia skierowane do absolwentów szkół wyższych oraz kadr specjalistów pracujących w sektorze morskim umożliwiają zdobycie profesjonalnej wiedzy na temat wielu aspektów przygotowania i realizacji projektów offshore wind, w tym m.in. w zakresie przygotowania i obsługi farm wiatrowych, które wkrótce powstaną na Bałtyku.

W pierwszej edycji studiów ich głównym partnerem strategicznym były spółki GE Rewewable Energy oraz konsorcjum Polenergia – Equinor (dawny Statoil). Obecnie, w III i IV edycji partnerem został PKN Orlen, który jeszcze w tym roku planuje również wesprzeć utworzenie podobnego kierunku na Akademii Morskiej w Szczecinie, a także wspomóc badania naukowe w tym zakresie prowadzone na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

Morskie farmy wiatrowe to przyszłość

Realizacja projektów morskich farm wiatrowych w Polsce wkrótce w decydującą fazę. Najbardziej zaawansowane projekty należą do konsorcjum Polenergia-Equinor (1440 MW), PGE Baltica (2500 MW) oraz właśnie do PKN Orlen (1200 MW). Pierwsze turbiny wiatrowe na morzu zostaną przyłączone do sieci około 2025 r., a do 2040 r. potencjał rynku offshore w Polsce szacowany jest na blisko 8000 MW.

879 wyświetleń