Data dodania: 2021-03-22
Pierwszy ogólnopolski Wirtualny Dzień Politechniki Gdańskiej
Warsztaty, wykłady, pokazy naukowe, a także zasady rekrutacji, możliwość zadawania pytań przez czat w czasie rzeczywistym to tylko niektóre atrakcje, które czekały na uczestników dnia otwartego, wśród których poza maturzystami byli również nauczyciele i rodzice. Na poszczególne wydarzenia rejestrowały się osoby zarówno z regionu jak i z całej Polski.
WDO rozpoczął się audycją na żywo z niezwykłego studia telewizyjnego na Dziedzińcu Fahrenheita. Wszystkich uczestników witał prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.
Każdy z ośmiu wydziałów przygotował bogatą ofertę dla przyszłych studentów. Prezentacje poszczególnych kierunków, charakterystyka zawodów, możliwość wirtualnej wizyty w laboratoriach naukowych, a także spotkania z dziekanami oraz wydziałowymi radami studentów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza różnego rodzaju pokazy naukowe i webinaria, związane z tematyką sztucznej inteligencji, symulacji światów 3D czy robotyką. Imponującą frekwencję miały szkolenia dla uczniów o efektywnej nauce oraz te skierowane do nauczycieli, podpowiadające jak angażować uczniów podczas zajęć zdalnych. W sumie dla uczestników Wirtualnego Dnia Otwartego przygotowano kilkadziesiąt różnorodnych propozycji.
W wydarzeniu nie zabrakło również samych studentów, którzy młodszym kolegom opowiedzieli o tym, jak wygląda życie studenckie, również w czasach pandemii. Forum Organizacji i Kół Akademickich FOKA zaprosiło na przegląd organizacji i kół naukowych, działających na Politechnice Gdańskiej, gdzie można ciekawie spędzać czas, realizować swoje pasje, rozwijać się naukowo i poznawać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wieczorem na Dziedzińcu Fahrenheita odbył się koncert zespołu Bitamina, który zorganizował Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej, a który obejrzeć można było na żywo w transmisji na FB SSPG oraz na kanale YouTube PG. Łącznie koncert zanotował ok. 38 tys. wirtualnych odbiorców i blisko 20 tys. wyświetleń.
Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej przygotował informator o zasadach rekrutacji skierowany do cudzoziemców.
Zainteresowanych Wirtualnym Dniem Otwartym osób spoza granic Polski było bardzo dużo, nawet z najdalszych rejonów świata. Najwięcej użytkowników było z Europy, przede wszystkim krajów sąsiadujących z Polską, ale odnotowano też wejścia na witrynę z całego świata wg Google Analytics - z Australii, Malediwów, Hong Kongu czy Boliwii.
Dzień otwarty Politechniki Gdańskiej to już tradycja, jednak pandemia wymogła zmianę jego formuły. Dzięki zaangażowaniu wszystkich wydziałów i jednostek uczelni, w tym Centrum Usług Informatycznych PG, PIERWSZY Ogólnopolski Wirtualny Dzień na PG okazał się wydarzeniem, które wzbudziło ogromne zainteresowanie i chociaż nie mogliśmy tym razem spotkać się w murach uczelni, wydarzenia przygotowane online sprawiły, że więcej osób z całej Polski mogło w nich uczestniczyć.