AMP 2021. Politechnika Gdańska ponownie Mistrzem Polski! | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-07-13

AMP 2021. Politechnika Gdańska ponownie Mistrzem Polski!

złoty medal dla PG
Fot. materiały CSA 
Po raz drugi z rzędu Politechnika Gdańska zdobyła tytuł Akademickich Mistrzostw Polski, stając na najwyższym stopniu podium zarówno w klasyfikacji generalnej AMP, jak również wśród uczelni technicznych. To jeden z największych sportowych sukcesów w historii uczelni.

Reprezentanci Politechniki Gdańskiej zdobyli w klasyfikacji generalnej AMP 2020/21 aż o 58 punktów więcej od Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa (2. miejsce) oraz o 104,5 pkt więcej od Uniwersytetu Warszawskiego (3. miejsce), zdobywając przy tym po siedem złotych i srebrnych oraz dziewięć brązowych medali. Co więcej, po raz drugi z rzędu, jako jedyna uczelnia w Polsce, PG wystartowała we wszystkich 48 dyscyplinach.

Największy sukces, czyli drużynowe Akademickie Mistrzostwo Polski, po raz ósmy z rzędu zdobyli żeglarze Politechniki Gdańskiej, zaś po raz trzeci z rzędu mistrzowski tytuł wywalczyli lekkoatleci oraz żeńska reprezentacja w trójboju siłowym.

–  W ubiegłym roku „pomogło” nam zamieszanie związane z koronawirusem i zmiana regulaminu na taki, który premiuje regularność. Zaczął się liczyć każdy start – mówi w wywiadzie dla Onet.pl prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Poczuliśmy, że to nasza szansa, bo od lat byliśmy aktywni na wielu polach, mieliśmy przedstawicieli w każdej dyscyplinie. Skorzystaliśmy z okazji i wygraliśmy z dużą przewagą. W tym roku podobną strategię zastosowały jednak AGH Kraków oraz Uniwersytet Warszawski i do końca trwała walka o każdy punkt. Śledzenie wyników i zmian w klasyfikacji dostarczało wiele emocji – dodaje rektor PG.

– Tegoroczne zwycięstwo smakuje szczególnie. Zostać mistrzem jest niezwykle trudno, ale jeszcze trudniej jest stanąć na najwyższym miejscu na podium drugi raz z rzędu – mówił po ogłoszeniu wyników ostatecznych Krzysztof Kaszuba, Dyrektor Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej. – Naszej reprezentacji udało się tego dokonać dzięki wielkiej determinacji zawodników i trenerów oraz przychylności władz Politechniki Gdańskiej. Po raz kolejny kluczem do naszego zwycięstwa okazała się wszechstronność. Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, która była reprezentowana we wszystkich 48 dyscyplinach. Co przyniesie przyszły rok, nie wiemy, ale na pewno łatwo nie damy się pokonać – dodaje.

Kto zdobywał medale dla PG?

Indywidualnie, w klasyfikacji medalowej najcenniejsze krążki wywalczyli żeglarska załoga Marcina Styborskiego, lekkoatletka Paulina Borys (skok wzwyż), oraz trójka zawodników i zawodniczek: Natalia Kuzioła w karate (kumite do 55 kg) trójboiści: Paulina Szymanel (do 52kg) i Kamil Linstedt (74 kg), a także Paulina Czyż, Kristina Tverdokhleb i Agata Wiśniewska, które zdobyły złoto w kategorii zespołów trójkowych w Aerobiku Sportowym.

Srebrne medale wywalczyła załoga Andrzeja Michalskiego podczas AMP w Żeglarstwie, lekkoatleta Wiktor Mertka w rzucie oszczepem oraz karateka Filip Wendt (kumite indywidualne do 84 kg). Drużynowo tytuł Akademickich Wicemistrzów Polski trafił do badmintonistów, tenisistów stołowych, koszykarek oraz karateków w kumite drużynowym.

Brązowe krążki w klasyfikacji generalnej trafiły do lekkoatlety Dariusza Nowaka (skok o tyczce), trójboistki Julii Kulczyckiej w kategorii 69 kg, karateków  Karola Cwarszczyńskiego (kumite mężczyzn do 67 kg) i Jakuba Kułaga (kumite do 75 kg ), a także judoczki Marii Tobolewskiej (-48 kg). Drużynowo, brąz wywalczyła żeńska reprezentacja PG w kolarstwie oraz drużyna PG w klasyfikacji Teamów w Aerobiku Sportowym.

Oprócz wymienionych sukcesów w kategorii generalnej, reprezentanci PG wywalczyli również szereg medali w kategorii uczelni technicznych, gdzie Politechnika Gdańska również zdobyła 1. miejsce.

646 wyświetleń