Posiedzenie władz PG z podsumowaniem działalności uczelni i realizacji programu IDUB | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-07-07

Posiedzenie władz PG z podsumowaniem działalności uczelni i realizacji programu IDUB

Posiedzenie władz PG
Posiedzenie władz Politechniki Gdańskiej. Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
Władze Politechniki Gdańskiej dokonały rozliczenia działalności uczelni za poprzedni rok, podsumowały realizację ministerialnego programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, a także omówiły założenia dotyczące utworzenia statutu Związku Uczelni Fahrenheita oraz przyszłe wyzwania uczelni w zakresie HR i systemu wspierania pracowników uczelni.  

Wyjazdowe posiedzenie władz uczelni, które odbyło się w należącym do PG centrum hotelowo-konferencyjnym Eureka w Sopocie, jak co roku prowadził rektor PG, prof. Krzysztof Wilde, a wzięli w nim udział również prorektorzy i kanclerz uczelni oraz dziekani wszystkich wydziałów i kierownicy jednostek PG.

Podsumowanie programu IDUB na PG

Oprócz rozliczenia działalności i aktywności uczelni w poprzednim roku kalendarzowym, podczas posiedzenia prorektor PG ds. nauki, prof. Sławomir Milewski, zaprezentował też podsumowanie realizacji programu IDUB w 2020 r.

– Nasza uczelnia otrzymała status uczelni badawczej jesienią 2019 r., stąd miniony rok był pierwszym, w którym program IDUB realizowaliśmy przez pełne 12 miesięcy – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.  – W tym czasie udało się wdrożyć blisko 30 nowych programów wspierających rozwój i kompetencje naszych naukowców, co jest ewenementem w historii Politechniki. Aktywny udział w programach naukowców PG ze wszystkich wydziałów pokazuje, że otrzymanie tego statusu jest ogromnym impulsem do dalszego, dynamicznego rozwoju naszego ośrodka akademickiego.

Na liście nowych programów znalazły się m.in. programy badawcze, mobilnościowe, czy wspierające działania "miękkie", a także finansujące działalność zespołów badawczych. Naukowcy, studenci i doktoranci mogli skorzystać również z grantów i programów stypendialnych oraz programów wspierających komercjalizację wyników ich badań naukowych.

Programy IDUB Programy IDUB

W ramach nowo utworzonych programów IDUB wsparcie otrzymali zarówno naukowcy, jak również dydaktycy i studenci. Działania w obrębie utworzonych w 2019 r. czterech centrów badawczych PG (BioTechMed, EkoTech, Materiały Przyszłości oraz Technologie Cyfrowe) otrzymały łączne wsparcie w wysokości nieco ponad 14 mln zł. Z kolei spośród wydziałów uczelni największymi beneficjentami nowych programów były: Wydział Chemiczny (4,2 mln zł), Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (2,78 mln zł) oraz Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska (2,37 mln zł).

programy IDUB

Statut Związku Uczelni Fahrenheita

Podczas posiedzenia w Sopocie władze uczelni przedstawiły również założenia statutu federacji uczelni o roboczej nazwie Uczelnie Fahrenheita, w skład której, obok Politechniki Gdańskiej, miałyby jeszcze wchodzić Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Gdański. Prace nad statutem możliwej federacji są jednym z zadań projektu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pt. „Wspieranie procesów konsolidacji uczelni”, realizowanym wspólnie przez PG, GUMed i UG.

– Najważniejszym celem przyświecającym wymienionym uczelniom, współtworzącym potencjalną federację, jest jak najlepsze wykorzystanie ich zasobów i możliwości, tak żeby województwo pomorskie stało się silnym ośrodkiem akademickim – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Mamy szansę znaleźć się w czołowej „trójce” najlepszych i największych polskich uczelni: obok Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. To z kolei przełoży się na wyższą rozpoznawalność akademickiego Gdańska w Polsce i za granicą, a także większe możliwości rozwoju oraz pozyskiwania środków finansowych.

Podczas posiedzenia zaprezentowano również założenia kierunkowe do statutu Związku oraz możliwe kierunki przyszłej integracji w odniesieniu do PG. Zakładają one m.in., że uczelnie zachowają swoją autonomię, a uwspólnienie działań odbywać się będzie w obszarach, które będą dla wszystkich stron oznaczać oczywiste korzyści.

Wyzwania PG w zakresie HR

Oprócz tego władze uczelni dyskutowały również o wdrożeniu nowych rozwiązań w zakresie HR. Omówiono przykłady dobrych praktyk w tym zakresie, które stosowane są na wybranych polskich i zagranicznych uczelniach.

- Jednym z wyzwań dla naszej uczelni w tym zakresie jest zagospodarowanie obszaru tzw. miękkiego HR – mówi Marta Jankowska, kierownik Działu Zarządzania Jakością PG. – Czerpiąc dobre praktyki z najlepszych uczelni zagranicznych, władze uczelni dyskutowały nad zasadnością utworzenia na PG tzw. Centrum HR, gdzie obok działających już na uczelni tzw. twardych HR-ów, utworzony miałby zostać Dział Rozwoju Pracowników z podziałem na sekcje: rekrutacji i wdrożenia, rozwoju kompetencji, analiz i komunikacji oraz sekcję wspierania rodziny.

W ostatniej z wymienionych sekcji chodzi m.in. o utworzenie w przyszłości na PG tzw. Family Center - na wzór centrów tego typu funkcjonujących na kampusach czołowych, zagranicznych uczelni.

625 wyświetleń