Prof. Dariusz Mikielewicz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-12-15

Prof. Dariusz Mikielewicz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk

Prof. Dariusz Mikielewicz
Fot. Patrycja Czarnuch/PG
Prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju, został wybrany członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Będzie reprezentował Wydział IV Nauk Technicznych.

3 grudnia Zgromadzenie Ogólne PAN dokonało wyboru członków rzeczywistych i członków korespondentów, a także członków Akademii Młodych Uczonych PAN.

Członkowie PAN są wybierani przez Zgromadzenie Ogólne PAN spośród uczonych, którzy wyróżniają się szczególnym dorobkiem naukowym i autorytetem oraz posiadają nieposzlakowaną opinię. W sumie liczba członków nie może przekroczyć 350. Członek krajowy bierze udział w pracach Zgromadzenia Ogólnego akademii, wydziału, oddziału, komitetu naukowego i problemowego. Składa corocznie sprawozdanie ze swojej działalności wiceprezesowi akademii nadzorującemu pracę danego wydziału.

Zgromadzenie Ogólne PAN wybrało 33 członków rzeczywistych, 35 członków korespondentów oraz 18 członków Akademii Młodych Uczonych PAN.

– To pewnego rodzaju zwieńczenie planów naukowych, docenienie przez forum najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki – podkreślił prof. Dariusz Mikielewicz. – Moje zadania są cały czas takie same: aktywne działanie na polu naukowym, wychowywanie nowych pokoleń doktorów, profesorów, zwracanie uwagi na to, by jakość prowadzonych badań naukowych była najlepsza, na wysokim, światowym poziomie. To muszą być przełomowe tematy, które przyczynią się do zmian jakościowych na świecie, ale to kolejne marzenie – dodał.

Prof. Dariusz Mikielewicz ukończył studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej. Następnie uzyskał stypendium doktorskie na University of Manchester, gdzie na wydziale mechanicznym i energetyki jądrowej obronił w 1994 pracę doktorską. W latach 1994-96 pracował w Wielkiej Brytanii w Berkeley Nuclear Laboratories, zapleczu technologicznym wszystkich elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii. W 1996 roku został zatrudniony na Politechnice Gdańskiej.

W 2002 uzyskał stopień doktora habilitowanego. W latach 2016-2019 był dziekanem Wydziału Mechanicznego, od października 2019 jest prorektorem ds. organizacji i rozwoju Politechniki Gdańskiej. Zainteresowania naukowe prof. Dariusza Mikielewicza koncentrują się m.in. na: wymianie ciepła przy wrzeniu i kondensacji w przepływie, nieizotermicznych przepływach para - ciecz, intensyfikacji wymiany ciepła przy konwekcji naturalnej i wymuszonej oraz ze zmianą fazy, rozwoju wysoko sprawnych wymienników ciepła, zagadnieniach niekonwencjonalnych urządzeń i systemów konwersji energii, energetyce rozproszonej, przede wszystkim mikroelektrociepłowniach parowych pracujących według organicznego obiegu Clausiusa-Rankina oraz polityce energetycznej, wykorzystaniu biomasy do produkcji komponentów do różnych procesów technologicznych. Opublikował ponad 270 prac (w tym 8 monografii, 9 rozdziałów w monografiach, 49 artykułów z listy JCR oraz 47 innych artykułów o zasięgu międzynarodowym, 900 cytowań wg Web of Science, IH=15).