Rektor PG przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-12-17

Rektor PG przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

rektor otrzymuje światełko od harcerzy
Harcerze i harcerki z 733. Morskiej Drużyny Harcerskiej "Panta Rhei" z Hufca ZHP Gdańsk Wrzeszcz Oliwa przekazują prof. Krzysztofowi Wilde, rektorowi PG "Światełko Nadziei". Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
Zgodnie z tradycją rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde, w imieniu całej społeczności akademickiej PG przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Tradycja jego przekazywania ma już 30 lat, a hasłem tegorocznej edycji jest „Światło Nadziei”.

Betlejemskie Świtało Pokoju to symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane na wigilijnym stole. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

W harcerskiej delegacji, która odwiedziła rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztofa Wildego, znaleźli się harcerze i harcerki z 733. Morskiej Drużyny Harcerskiej "Panta Rhei" z Hufca ZHP Gdańsk Wrzeszcz Oliwa, w której drużynowym jest Robert Łastowski - tegoroczny absolwent kierunku Automatyka i Robotyka na wydziale Elektrotechniki i Automatyki PG.

– To piękna i ważna tradycja, która na stałe wpisała się w obraz przygotowań społeczności naszej uczelni do Świąt Bożego Narodzenia – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Mam nadzieję, że będziemy gościć harcerzy również w kolejnych latach, a symbol, który przynoszą, pozwoli nam wszystkim spędzić Święta w spokoju i przede wszystkim w zdrowiu.

Światło Pokoju łączy ludzi

Zgodnie z tradycją harcerze z Polski otrzymują płomień z Groty Narodzenia Pańskiego od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej „sztafety”. Druhowie przekazują Światło dalej na wschód: m.in. do Rosji, Litwy, Ukrainy, na zachód do Niemiec, a także na północ do Szwecji. Harcerze dbają także o to, żeby Światła Pokoju nie zabrakło na polskich stołach. Co roku w wielu miejscowościach roznoszą je do domów i rodzin, szerząc tym samym idee pokoju, jedności i braterstwa.

328 wyświetleń