Data dodania: 2022-03-24
Eksperci z PG i POIIB wesprą ukraińskie miasta w odbudowie zniszczeń po wojnie
W spotkaniu zorganizowanym na Politechnice Gdańskiej, oprócz prof. Krzysztof Wildego, rektora PG i wiceprzewodniczącego Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, wzięli udział: Jurij Żerlicyn z Ukraińskiego Stowarzyszenia Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej oraz koordynator pomocy technicznej w tym zakresie dla Ukrainy, Ryszard Gajewski (prezes miejskiej spółki Gdańskie Wody), Ryszard Trykosko (wiceprezes grupy NDI), Alicja Loch-Dzido (prezeska Gdańskiej Fundacji Wody), Kazimierz Owedyk (przewodniczący OKR POIIB) oraz prof. PG Arkadiusz Ostojski, specjalista od instalacji wodociągowych.
Pomoc dla miast objętych działaniami wojennymi
Specjaliści z zakresu budownictwa lądowego, hydrotechniki oraz melioracji i wodociągów dyskutowali o tym, jakiego rodzaju specjalistyczne działania pomocowe mogliby zaproponować mieszkańcom Ukrainy.
– Ukraińskie miasta i ich mieszkańcy już od blisko miesiąca pozostają w strefie działań wojennych w wyniku niesprawiedliwej i okrutnej agresji wojsk rosyjskich – mówił podczas spotkania prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Wiele miast i znajdującej się w nich infrastruktury jest obecnie niszczonych przez rosyjską armię. Miasta będą wymagać odbudowy, a my chcemy w tym pomóc. Wraz ze specjalistami z Gdańskich Wód, Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz innymi przedstawicielami branży chcemy zaproponować rozwiązania, które szybko i skutecznie przełożą się na poprawę codzienności mieszkańców Ukrainy po zakończeniu wojny – dodał rektor PG.
Z inicjatywą, która miałaby połączyć możliwości i kompetencje specjalistów w omawianym zakresie, wyszedł kilka dni wcześniej prezes miejskiej spółki Gdańskie Wody Ryszard Gajewski, który wystosował w tej sprawie odezwę do środowiska ekspertów poprzez media społecznościowe.
– Uchodźcy z Ukrainy powinni wiedzieć, że będą mieli dokąd wrócić oraz że mogą liczyć na nasze wsparcie – mówił prezes Gajewski podczas spotkania na PG. – W ostatnich latach wielu Ukraińców żyło i mieszkało z nami w Polsce. Swoją pracą pomagali budować nasz kraj i nasz dobrobyt. Po wojnie infrastruktura w ukraińskich miastach będzie wymagała szybkiej odbudowy, a my znamy się m.in. na dostarczaniu wody, odprowadzaniu ścieków, czy zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. Ukraina będzie musiała odbudować również mosty, drogi, czy budynki, a na obydwu tych polach mocno mogą pomóc specjaliści z PG oraz POIIB – dodał.
Specjaliści z Gdańska pomogą jako pierwsi?
Reprezentujący podczas spotkania stronę ukraińską Jurij Żerlicyn podkreślał z kolei, że inicjatywa środowiska gdańskich ekspertów ma szansę być jedną z pierwszych, która realnie pomoże rządowi w Kijowie po ewentualnym wycofaniu się z Ukrainy wojsk rosyjskich.
– Jeśli będziemy odpowiednio przygotowani i przedstawimy rządzącym konkretne propozycje, to te wypracowane przez nas rozwiązania mogą być wdrażane w pierwszej kolejności – podkreślał podczas spotkania Jurij Żerlicyn. – Już teraz wiadomo, że takie miasta jak Mariupol, Czernichów, Hostomel, Bucza, czy Irpin będą potrzebowały szybkich i gotowych scenariuszy odbudowy. Bardzo ważne jest, żeby już teraz zacząć przygotowywać się na przyszłe potrzeby mieszkańców Ukrainy – dodał.
System wspólnej pomocy dla Ukrainy
Uczestnicy spotkania podkreślali, że do tego rodzaju działań trzeba zacząć przygotowywać się już teraz, ponieważ wymagają one odpowiedniej organizacji i planowania, a także – w niektórych przypadkach – nauki języka ukraińskiego.
Efektem spotkania na PG była zatem m.in. deklaracja, że specjaliści z PG, POIIB oraz Gdańskich Wód opracują już wkrótce wspólny system wolontaryjnej pomocy, który pozwoli na dzielenie się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem oraz szeroko pojętym know-how z włodarzami ukraińskich miast. Specjaliści z omawianych branż, chętni do dołączenia do projektu, mogą już teraz zgłosić swój akces wysyłając deklarację na adres: pomocdlaukrainy@gdanskiewody.pl.
-
2024-12-20
Prawie 12 mln zł na projekty badawcze na PG
-
2024-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG
-
2024-12-18
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG