Jak to jest z tymi ocenami w szkołach? [CYKL PG i GAZETA.PL] | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-30

Jak to jest z tymi ocenami w szkołach? [CYKL PG i GAZETA.PL]

Grafika do pierwszego odcinka cyklu "Dlaczego"
Dlaczego nauczyciele w ogóle oceniają uczniów i czy obecny system oceniania efektów kształcenia w szkołach podstawowych i średnich ma swoje uzasadnienie? A może oceny są po prostu „bez sensu”? To jedno z najpopularniejszych pytań, które pojawia się w sieci wśród uczniów. Gazeta.pl, wraz z naukowcami z Politechniki Gdańskiej, wyjaśnia to zagadnienie w nowym cyklu popularnonaukowym pt. „Dlaczego?”.

W ostatnią sobotę swoją premierę miał pierwszy odcinek wideo-cyklu pt. „Dlaczego?”, którego patronem naukowym i koproducentem jest Politechnika Gdańska. Pierwszy sezon będzie miał 8 odcinków, publikowanych w tygodniowych odstępach na głównej stronie jednego z najpopularniejszych portali internetowych w Polsce – Gazeta.pl, a także w serwisie YouTube.

Cykl „Dlaczego?", skierowany jest głównie do młodych widzów i został zainspirowany najpopularniejszymi pytaniami, jakie wpisują do internetowych wyszukiwarek. Politechnika Gdańska jest patronem naukowym i koproducentem cyklu, stąd w udzielaniu odpowiedzi pomagają naukowcy i doktoranci PG, którzy brali też udział w tworzeniu scenariuszy i udzielali konsultacji naukowych twórcom formatu – firmie Based Media. Wiele ujęć umieszczonych w serii nakręcono przy tym w specjalistycznych laboratoriach PG oraz plenerach kampusu w Gdańsku Wrzeszczu.

„Dlaczego?” – odcinek pierwszy

W premierowym odcinku cyklu jego twórcy, wraz z naukowczynią Politechniki Gdańskiej, prof. Joanną Mytnik kierującą Centrum Nowoczesnej Edukacji na PG, zabrali się za analizę systemu oceniania w polskich szkołach.

Efekt ich pracy i zarazem PREMIEROWY ODCINEK CYKLU MOŻNA OBEJRZEĆ NA STRONIE Gazeta.pl.

Poniżej zamieszczamy z kolei krótką rozmowę z bohaterką pierwszego odcinka cyklu „Dlaczego?”.

Maciej Dzwonnik, rzecznik PG: Co myśli pani o cyklu „Dlaczego?” i przyjętej tam konwencji przekazywania treści?

Prof. Joanna Mytnik: – Młodzi ludzie chcą wiedzieć, jak działa świat oraz dlaczego działa tak, a nie inaczej. Zadają pytania, na które odpowiedzi są trudne nie tylko dla nich, ale również dla wielu dorosłych, często są też niewygodne. Poszukują więc odpowiedzi w Internecie, ale tam nie jest łatwo znaleźć wiarygodną informację. Cykl „Dlaczego?” pomaga w zrozumieniu świata, odpowiada na najbardziej nurtujące młodych ludzi pytania.

Jak wyglądała dla pani praca na planie?

– Było to rozwijające doświadczenie. Nie tylko dla mnie, ale i dla mojego zespołu kreatywnego z Centrum Nowoczesnej Edukacji PG, bo mogliśmy wspólnie podglądać profesjonalistów na planie, porozmawiać o kulisach tworzenia takich produkcji. Zapamiętałam też niezwykłą energię pomysłodawcy cyklu [Sebastiana Wasilewskiego, twórcy cyklu i właściciela firmy Based Media – przyp. red.] oraz profesjonalizm całej ekipy!

Jak chciałaby pani, żeby ten cykl odebrali młodzi widzowie?

– Chciałabym, żeby znaleźli w tej produkcji odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Znaleźli szczere odpowiedzi, choć nie zawsze wygodne dla dorosłych. Szczerość to fundament budowania relacji i zaufania. Temat pierwszego odcinka jest kontrowersyjny, pytanie o sens ocen cyfrowych w szkole nurtuje nie tylko uczniów, ale i też ich rodziców oraz nauczycieli. Wszyscy wiemy, że oceny nie spełniają żadnej z przypisywanych im funkcji, są elementem systemu. Od pierwszego odcinka staramy się opowiadać zatem szczerze o tym, co dla nich ważne, o co pytają. Zapraszam Was zatem serdecznie, drodzy uczniowie, w tę wyjątkową podróż!

Kolejny odcinek w sobotę 4 czerwca 2022 r.

Kolejne odcinki cyklu „Dlaczego?” będą publikowane co tydzień w soboty ok. godz. 10:00 na czele głównej strony Gazeta.pl. - trzeciego największego portalu informacyjnego w Polsce. Będą odpowiadać zarówno na pytania z zakresu psychologii społecznej, jak również nowoczesnych technologii i wyzwań cywilizacyjnych. Wśród zagadnień, które zostaną omówione w programie, znajdą się m.in.: technologia 5G, ochrona Bałtyku, odnawialne źródła energii, czy rosnące ceny.

Więcej o cyklu Trailer cyklu

505 wyświetleń