Data dodania: 2022-05-31
O współpracy biznesu i nauki – konferencja
Współpraca pomiędzy nauką i biznesem umożliwia tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które mają bezpośredni wpływ na przyspieszenie tempa rozwoju firm. Jest to korzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i naukowców.
Z jednej strony jednostki badawczo-rozwojowe mogą wziąć udział w projektach, które umożliwiają wymianę doświadczeń, upowszechnienie osiągnięć naukowych oraz mają realny wpływ na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań na miarę XXI wieku. Z drugiej natomiast, współpraca nauki i biznesu wpływa na podnoszenie poziomu technologicznego i produkcyjnego firm. Przyczynia się także do usprawnienia procesów modernizacyjnych, sprawiając, że biznes zyskuje przewagi konkurencyjne. Nie dziwi więc, że coraz więcej przedsiębiorców dostrzega zalety działania razem ze światem nauki i podejmuje współpracę z naukowcami jako partnerami w realizacji projektów.
Konferencja „O współpracy biznesu i nauki” przybliży możliwości współdziałania przedsiębiorców i jednostek badawczo-rozwojowych. Prelegenci opowiedzą o potencjale współpracy i sukcesach kooperacji tych dwóch grup. Całe wydarzenie moderował będzie Maciej Bąk, reporter Radia Zet.
Konferencję otworzą patroni honorowi – Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.
W pierwszym panelu dyskusyjnym historie przedsiębiorstw współpracujących z nauką przedstawią:
- Mirosława Podszucka z Iglotex S.A., firmy produkującej i dystrybuującej żywność mrożoną. Rozwiązania utworzone we współpracy z biznesem Iglotex S.A. wykorzystuje regularnie, aby usprawniać codzienną pracę. Co więcej, firma reaguje zmieniające się oczekiwania klientów i trendy na rynku FMCG.
- Marta Jurewicz-Jancz z Automatic Systems Engineering sp. z o.o. – firmy zrzeszającej grupę technologiczną ASE, której misją jest dostarczanie bezpiecznych technologii i rozwiązań dla przemysłu i infrastruktury gospodarczej. Automatic Systems Engineering specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań bezpiecznych technologii dla przemysłu i infrastruktury. ASE chętnie podejmuje współpracę ze światem nauki, aby udoskonalać rozwiązania wspierające realizację misji.
- Damian Ściepko z firmy EV Volta sp. z o.o. zajmującej się projektowaniem i produkcją profesjonalnych stacji do ładowania samochodów. Stacje wyróżnia nowoczesny design i aplikacja mobilna umożliwiająca precyzyjne rozliczenia oraz zdalne zarządzanie ładowaniem.
Piotr Markowski, kierownik projektu „μGranty B+R dla przedsiębiorstw” wygłosi prelekcje, podczas której opowie o projekcie, w którym pomorscy przedsiębiorcy mogą aplikować o bezzwrotne wsparcie na zakup usług badawczo-rozwojowych w projektach o wartości do 200 tys. zł. Głównym celem projektu grantowego jest wzrost aktywności przedsiębiorstw w obszarze współpracy z placówkami badawczo-rozwojowymi.
Wystąpi także dr Karolina Lipińska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, która koordynuje prace związane z Regionalną Strategią Innowacji, której kluczowym elementem są Inteligentne Specjalizacje Pomorza. Opowie o potencjale i możliwościach rozwoju pomorskiego ekosystemu innowacji.
W panelu dyskusyjnym na temat ofert B+R instytucji badawczych udział wezmą przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przedstawią ofertę badawczą uczelni partnerskich. Opowiedzą także o tym, kiedy warto podejmować współpracę i jak przebiega proces projektowania wspólnych działań.
W trakcie konferencji odbędzie się także prelekcja Dawida Nidzworskiego, lidera Holding Eaton Group oraz aktywnego działacza w środowisku naukowym i biznesowym. Dawid Nidzworski wspiera popularyzację nauki oraz transfer technologii, a jego misją jest rozwój polskiej branży biotechnologicznej i zwiększenie jej obecności na świecie. Podczas konferencji przedstawi success stories spółki GeneMe wchodzącej w skład holdingu Eaton Group.
Udział w konferencji będzie można wziąć bezpłatnie w formie stacjonarnej lub online.