Data dodania: 2022-05-31
Spacer po wystawie ECS z Janem Wyrowińskim, absolwentem PG
– Spacery subiektywne to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby z współautorami polskiej wolności, uczestnikami historycznych wydarzeń lub ich świadkami, odbyć prawdziwą podróż w czasie – opowiada Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS. – Takie spacery Europejskie Centrum Solidarności organizuje od chwili otwarcia wystawy stałej w 2014 roku. Ich walorami są autentyzm, osobisty kontakt i możliwość zadawania pytań. Goście ECS bardzo chwalą sobie taką formę poznawania historii.
4 czerwca 1989 roku gra szła o wielką stawkę. Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej o mandaty posłów i senatorów mogli ubiegać się ludzie spoza partii komunistycznej. W wyborach do Sejmu i Senatu pod sztandarami Solidarności o mandaty walczyło 261 kandydatów. Większość z nich promowana była na plakatach ramię w ramię z liderem opozycji – Lechem Wałęsą, stąd przydomek Drużyna Lecha.
Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 99 miejsc w Senacie (na 100 możliwych) i wszystkie 161 mandatów w Sejmie.
4 czerwca 1989 roku stał się symbolicznym końcem komunizmu w Polsce, choć wojska sowieckie wciąż stacjonowały w naszym kraju. Po raz pierwszy od ponad 40 lat w Polsce komuniści musieli podzielić się władzą.
Jan Wyrowiński będzie oprowadzał po wystawie stałej ECS w sobotę, 4 czerwca o godz. 11.00.
Bilet jubileuszowy kosztuje 1 zł za osobę, należy zarezerwować także wejściówkę: https://ecs.gda.pl/swietowolnosci