Muzyka, poezja i spotkania. 50. Bazuna na PG przyciągnęła tysiące osób | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-07-11

Muzyka, poezja i spotkania. 50. Bazuna na PG przyciągnęła tysiące osób

Bazuna - scena główna
Na zdjęciu od lewej: Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Ryszard Markowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego Bazuny oraz artysta Janusz Świątkowski. Fot. iBedeker 
Cztery niezapomniane dni 50. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej już za nami. Mnóstwo świetnej muzyki, duża dawka poezji śpiewanej, wyjątkowa atmosfera i wspólne śpiewanie, które niosło się echem po politechnicznym kampusie.

Bazuna – przegląd piosenki turystycznej i studenckiej, jest organizowana od 1971 roku. To jedyna w Polsce impreza tego typu z założenia „wędrującą”. Pierwsze edycje odbywały się w studenckim klubie „Żak” w Gdańsku, były też odsłony w tzw. cyklu zamkowym w Gniewie, Malborku i Kwidzynie. W ostatnich latach przeglądy gościł w Trójmieście i okolicach.

Na okrągłą, pięćdziesiątą edycję Bazuna pojawiła się na kampusie Politechniki Gdańskiej, gospodarza wydarzenia, bo to z tej uczelni wywodzą się organizatorzy przeglądu - Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY, Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno – Artystyczne BAZUNA, a współorganizatorami Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej oraz Stowarzyszenie Czerwonej Róży.

Impreza trwała od czwartku, 7 czerwca, do niedzieli 10 czerwca. Główne koncerty odbywały się w weekend i wypełniły namiot przez Gmachem Główny po brzegi. Na widowni zasiadali bywalcy wielu przeglądów Bazuny, doskonale znający jej historię i zespoły, które na bakunowej scenie debiutowały nawet kilka dekad temu. Nie zabrakło jednak studentów, licealistów, a nawet najmłodszych słuchaczy, których pod scenę przyprowadzili rodzice czy dziadkowie. Piosenka jak co roku połączyła wiele pokoleń.  

Na sobotnim koncercie wieczornym, wśród oficjalnych gości był Oleksandr Plodystyi, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, szczególnie ciepło przywitany przez widownięKoncert rozpoczęły ukraińskie piosenki w wykonaniu zespołu Wagabundy.

– Wobec toczącej się za naszą wschodnią granicą barbarzyńskiej wojny, popularna piosenka turystyczna „Hej, sokoły” wyciskała łzy z oczu, zabrzmiała zupełnie inaczej niż przy rajdowym ognisku – podkreśla Ewa Kowalska, twórczyni gdańskiego portalu iBedeker i bywalczyni Bazuny. – Było wiele wzruszających momentów tego wieczoru, na przykład spotkanie ze śpiewającym Wacławem Masłykiem, laureatem pierwszej edycji Bazuny.

Złota dwudziestka laureatów

Jury Jubileuszowego 50. Przeglądu BAZUNA wybrało także złotą dwudziestkę piosenek-laureatek, wśród zgłoszonych do konkursu utworów.

Jury, kierując się szacunkiem wobec wszystkich wykonawców konkursowych, nie przyznało tytułu najlepszego wykonawcy Jubileuszowej 50. Bazuny, ponieważ zarówno zgłoszenia jak i konkurs odbywały się jeszcze w tym roku w formie internetowej, co wpłynęło w znaczący sposób na zróżnicowany poziom techniczny nagrań, niepozwalający docenić całokształtu wrażeń artystycznych. Jury nie przyznało także tytułu Rajdowej Piosenki Roku.

Zobacz werdykt 

Przed nami jeszcze Bazuna on-line! Dla wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu, albo którzy wciąż czują muzyczny niedosyt. Organizatorzy zapraszają:

– Przygotowaliśmy dla Was playlisty m.in. z piosenkami zgłoszonymi do konkursu, wspomnieniami z historii Przeglądu, nagrane występy uczestników Bazuny, sylwetki naszych wieloletnich Partnerów, a także środowiska Politechniki Gdańskiej, turystyki studenckiej i całorocznych działań naszego zespołu organizacyjnego oraz blok piosenek poświęconych Ukrainie. Znajdziecie je na kanale YouTube Całorocznej Bazuny, udostępnimy je również na naszej stronie www.bazuna.org.pl oraz oczywiście naszym profilu na FB

429 wyświetleń