Data dodania: 2022-07-06
Rektor Politechniki Gdańskiej panelistą podczas Kongresu Morskiego w Szczecinie
W debacie, oprócz rektora PG, wzięli udział: prof. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz prof. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie.
Jak mówił prof. Krzysztof Wilde, szans polskich firm na rozwój w branży offshore należy upatrywać przede wszystkim w procesie eksploatacji farm wiatrowych, a w mniejszym natomiast stopniu w procesie budowy. Podkreślał przy tym, że plany budowy farm na polskich wodach Bałtyku wieloaspektowo wpłyną nie tylko na rozwój gospodarczy kraju, ale też na bezpieczeństwo energetyczne i spełnianie celów zrównoważonego rozwoju związanych z pozyskiwaniem energii poprzez zielone technologie.
Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka mówił natomiast m.in. o inwestycjach związanych z Morską Energetyką Wiatrową i najważniejszych wyzwaniach stojących przed branżą, takich jak eksploatacja, diagnostyka i monitoring. Rektor Politechniki Koszalińskiej Danuta Zawadzka zwróciła uwagę na ekonomiczne i finansowe aspekty inwestycji, które są uzależnione od bardzo wielu zmiennych. O wpływie morskich farm wiatrowych na bezpieczeństwo w żegludze mówił z kolei prof. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Zaś rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, prof. Jacek Wróbel, omówił aspekty dotyczące ochrony środowiska i oddziaływania inwestycji na faunę i florę Morza Bałtyckiego oraz zagrożeń i korzyści z tym związanych.